Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Nedenleri, Belirtileri

tarafından
994
Boyun Düzleşmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Nedenleri, Belirtileri
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Günümüz dünyasında en sık yaşanan sağlık sorunlarından birisi olan boyun düzleşmesi ile alakalı sorulara yanıt vermek istiyoruz. Bilgisayar, artık hayatımızın her döneminde var. Bu neden dolayısı ile insanların boyun bölgelerinde yaşanan sorunlarda ciddi bir artış durumu söz konusu oldu. Düzleşme, her anlamda fark yaratan seçeneklerden birisidir.

Düzleşme sorunu, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Boyun yapısının bozulması, zaman içerisinde günlük yaşantınızı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Tam da bu noktada hastalık ile alakalı olarak en net bilgileri sizlere sunacağız.

Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi, boyunun kendi yapısının bozulması ve düz hale gelmesi sonucunda kan akışını engellemesi nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Boynumuzun yapısı normal şartlarda C şeklindedir. Bu şekilde de kan akışı gayet normal bir şekilde sağlanır. Ancak zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak boyunun yapısı bozulur. Yapısı bozulan boyunda düzleşme meydana geldiğince kan akışı sağlıklı olmaz. Bu da düzleşmenin beraberinde getireceği ciddi sıkıntılar anlamına geliyor. Boyun kavisinin kaybolması nedeni ile düzleşme meydana geliyor. Tedavi edilmediği takdirde ise ciddi anlamda sıkıntılar meydana gelebilir.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi önünde birçok farklı neden sayabiliriz. Düzleşme dediğimiz hadise, boyun bölgesinde yer alan kasların zaman içerisinde güçsüz kalması ile oluşur. C şeklinde ki boyun omuru, zaman içerisinde dümdüz (sopa gibi) bir hale gelir. Dolayısı ile günlük yaşantıyı da ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker.  Nedenleri üzerinde araştırmaların bizlere sunduğu seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • İş hayatınızda ya da günlük yaşantınızda oturuş ve duruş pozisyonu bozulmaları buna neden olabilir. Bilgisayar ekranına bakarken, kitap okurken ya da bu gibi durumlarda boyunu zorlamak, ciddi anlamda sıkıntı yaratabilir.
 • Kemik erimesi (Osteoporoz) hastalarında özellikle boyun bölgesinde kemik erimelerinin ortaya çıkması neden olabilir.
 • Günlük yaşantısında ciddi anlamda stres altında olan kişilerde de psikolojik etkenler dolayısı ile düzleşme görülebilir. Stres, boyun bölgesinde ki damarları çok daha fazla olumsuz etkiler. Dolayısı ile boyun düzleşmesinin nedenleri arasında yer alır.
 • İş olarak hamallık ya da boyun bölgesini ciddi anlamda zorlayacak işler yapmak neden olabilir.
 • Obezite sorunu yaşayan kişilerde de boyun düzleşmesinin meydana geldiği görülmüştür.
 • Yanlış yatak ve yastık seçimi nedeni ile zaman içerisinde bu bölge tahrip görür. Dolayısı ile ciddi anlamda sıkıntılar meydana gelebilir.
 • Sürekli araç kullanmak, yani şoförlüğü meslek edinmiş kişilerde görülmesi muhtemel hastalıklardan birisidir.
 • Bilgisayar kullanımı ya da kitap okuma durumunda yanlış oturma durumları ve boyunu zorlama nedeni ile ortaya çıkabilir.
 • Saçları yıkadıktan sonra tam olarak kurumasını beklemeden dışarı çıkmak, sinüzit gibi boyun düzleşmesini de tetikler.
 • Başın sürekli eğik olmasını gerektiren işlerde sıkıntılar meydana gelebilir.
Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesinin belirtileri çok yönlüdür. O kadar fazla seçenek söz konusu ki bu noktada hepsini sizlere saymak istiyoruz. Boyun düzleşmesi, zaman içerisinde dışarıdan da ciddi anlamda farkedilebilir. Ancak yine de günlük yaşantınızı etkileyecek bazı belirtileri de söz konusudur. Başlıca belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Baş bölgesinde ağrı ve aniden beliren baş dönmesi durumları,
 • Boyun bölgesinde kronik hale gelmiş ağrılar,
 • Sıklık ile ortaya çıkan kulak çınlamaları,
 • Boyun bölgesinde tutulma ve omuz tutulması,
 • Aniden ortaya çıkan halsizlik ve bitkinlik durumları,
 • Sırt bölgesinde nedensiz uyuşmalar,
 • Uyku apnesi problemi,
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) sorunu,
 • Zihin bulanıklığı ve konuşmada ortaya çıkan bozulmalar,
 • Boyun hareketlerinde sıkıntı yaşanması,
 • Günlük yaşantıda konsantrasyon bozulmaları,
 • Kol bölgesinde meydana gelen uyuşmalar ve kronik ağrılar,

gibi belirtiler kendisini net şekilde gösterir. Semptomlar, genellikle boyun bölgesinde ciddi anlamda ortaya çıkar. Dolayısı ile zaman içerisinde bu gibi belirtilerin ortaya çıkması itibari ile kısa süre içerisinde doktora başvurmanız gerekir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesine Hangi Doktor Bakar?

Bu hastalık, kimi insana göre ortopedi sınıfı içerisinde düşünebilir. Boyun ağrılarında insanlar genellikle direk olarak ortopedi sınıfına başvurmaktadır. Ancak bu hastalık ile doğrudan ilgilenen sınıf doktorları, fizik tedavi uzmanlarıdır. Fizik tedavi uzmanları, boyun bölgesindeki sorunu tanılayabilmek için farklı tetkikler isteyebilir.

Boyun düzleşmesi teşhisi nasıl konur? Bunun için şikayetlerinizi analiz eden doktor, röntgen ve MR gibi yöntemlere başvurarak bölge yapısını incelemek durumundadır. MR, şüphesiz ki ilaçlı olarak uygulandığında damar yapılarına varana kadar gösterir. Dolayısı ile çok daha etkin bir yöntem olarak dikkat çeker. Sonraki süreçte ise teşhisin konulması itibari ile tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun gelmiş olduğu safha çok önemlidir. MR ile inceleme yapıldıktan sonra boyun düzleşmesinin hangi durumda olduğu görülebilir. Genellikle ilk aşama boyun düzleşmesi için fizik tedavi yöntemidir. Bunun için fizik tedavi uzmanları, sizlere boyun düzleşmesi egzersizleri uygulayarak kısa zaman içerisinde bölgedeki damar yapısının düzelip düzelmediğini kontrol eder. Genellikle fiziksel tedaviye yanıt veren bir hastalıktır.

https://www.youtube.com/watch?v=wpLmVc5CGq4

Fizik tedavi ile birlikte kas gevşetici ilaçların kullanıldığı da bilinir. Bu ilaçlar, zaman içerisinde damarların yumuşamasına neden olan ilaçlar olabilir. Aynı zamanda bölgeye sıcak uygulamalar da yapılabilir. Fizik tedavi uzmanları, yatağınız ve yastığınız ile alakalı olarak da sizlere çeşitli önerilerde bulunabilir.

Hipnoterapi (hipnoz) tedavisi sayesinde kişinin bilinçaltına girilerek de bu hastalığın tedavi edildiği net bir şekilde kanıtlanmıştır. Türkiye genelinde de fazlası ile kullanılan bir yöntem olarak dikkatleri çeker. Genellikle kişinin stresten uzaklaştırılması için de kullanılır. Dolayısı ile bölgesel rahatlık açısından önemlidir.