Botox Hakkında Bilinmeyenler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yıllar geçtikçe kırışan ve yaşlanan cildinizde bir takım deformasyonlar meydana gelir. Göz çevresindeki mimik kasları sarkmaya başlar. Göz çukuru içindeki yağ dokusu fıtıklaşır ve en sonunda kaşlar ve elmacık kemikleri üzerindeki cilt ve yağ dokusunda aşağıya kaymalar meydana gelir.

Estetik operasyonlarda yaklaşık 20 yıldan beri kullanılan botox hakkında bilinmeyenleri ve botox yöntemlerini  Superplast Estetik Cerrahi Merkezi’nden Op. Dr. Cihangir Toraman, anlatıyor.

Gençlik döneminde kasların çekimiyle çizgiler ve ciltteki elastik lifler nedeniyle hemen eski haline döner. Mimik kaslarının uzunca yıllar aynı noktalardan çekilmesi belli bir zaman sonra kalıcı kırışıklık olmasına sebep olur. Mimik hareketleri belli kişilerde bu kırışıklıklar çok daha erken yaşlarda başlayabilir.

Göz ve ağız çevresi mimik adelelerinin en fazla çalıştığı yerler arasındadır. Mimik kasları ağız ve göz çevresinde yoğunluk gösterdiği için bu bölgelerde kırışmalar daha çabuk kendini belli eder. Bu kırışıklıkları 30′lu yaşlara kadar cilt kamufle eder. Fakat yaşınız ilerledikçe cildiniz zayıflar ve bu kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar.

Son yılların en popüler estetik uygulaması olan botox ile bu hasarları en alt düzeye indirebilirsiniz.

Toraman 30’lu yaşlardaki hastalarına en çok botox uyguladıklarını belirterek şu önemli bilgileri aktarıyor: “Botox halkın bildiği gibi bir yılan zehri değildir. Toksik etkileri ortadan kaldıran ve yıllar boyunca insanlara uygulanan bir ilaçtan ibarettir. Botox özellikle kırışık tedavisinde çok faydalıdır. Kaş çatma çizgileri alındaki ve göz çevresindeki kırışıklıkları, burun sırtındaki buruşmaları, dudak ve çenedeki derin kırışmaları, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışmaları düzeltir. Botox sadece kırışıklıkları düzeltir. Yaşlanma karşıtı değildir. Çünkü yaşlanma sadece kırışıklıktan ibaret değildir. Yaşınız ilerledikçe zamanla yağ fıtıkları, kas ve ciltte aşağı kayma, kaşlarda düşme, göz altlarında çökme ve kemiğin ortaya çıkması gibi yanaklara varan sarkmalar olabiliyor. Bunların hiçbirine botoksun faydası yok. Botox düşük dozlarda bile mimik çizgilerini azaltan bir ilaçtır. Tek bir uygulama da bile 4 ve 6 aya kadar etkisini gösterir. Yüz anatomisini çok iyi bilen cerrahlar için bu uygulama o kadar da zor değildir. Esas olan hastanın ihtiyacını saptamaktır.”

“Botox uygun olmayan dozlarda kullanılırsa yüze şaşkınlık ifadesi verebilir. Hastalar kendilerine fazla doz yapılırsa etkinin daha iyi olacağına inanırlar. Oysa bu yanlıştır. Her hasta ve uygulama bölgesi için hekim kendi tecrübesi ölçüsünde bir tedavi ve dozaj planlar. Bu dozları geçmemeye özen gösterir, çünkü eksik doz varsa bir hafta 10 gün içinde saptanarak ilave yapılması mümkündür. Zaten ilaç bu sürede ancak etki eder. Ama fazla doz varsa geri almak imkansızdır. Ancak başka taktikler ve bazen ilaçlarla bu fazla doz etkileri kamufle edilebilir.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.