Botoksta Donuk Yüz Görünümüne Dikkat!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mimik kaslarında doğru noktalara yapılmayan veya aşırı dozda yapılan enjeksiyon mimiklerinizi kaybetmenize sebep oluyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastanesi Uzmanlarından Dermatolog Dr. Gül Yıldırım, özellikle oyunculuk gibi işi gereği mimiklerini çok kullanmak zorunda olan kişilerin botoks yaptırırken kırışıklıklarda bir miktar açılma ancak mimiklerde tam kayba yol açmayacak uygulamaları tercih ettiğini belirtiyor.

Özellikle mimik kırışıklıklarının tedavisinde etkili olan botoksun aşırı dozda ve yanlış tekniklerle uygulanmasının mimik ve jestlerin kaybına neden olduğunu vurgulayan Dr. Gül Yıldırım botoks hakkında şu uyarılarda bulundu:

“20 yılı aşkın bir süredir yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan botoks eğer kaslarda tam bir fonksiyon kaybı yaratacak şekilde uygulanırsa, kişinin mimikleri anlaşılamaz. Bu istenilen bir durum değildir. Zira oyuncu gibi işi gereği mimiklerini kullanmak zorunda olanlar için özellikle kaşlar arasındaki mimik çizgileri olmazsa olmaz. Kızgınlık, sevinç, üzüntü gibi ifadeleri bir oyun sırasında sergileyemeyen bir oyuncunun başarı elde etmesi imkansızdır. Çünkü kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda mimik ve jestler oyuncuların en büyük silahıdır.”

Oyuncular dikkat!

Dermatolog Dr. Yıldırım, oyuncu botoksu adını da verdiklerini, doğal görünümlü botoksların son dönemlerde daha sık tercih edilmeye başladığını ifade etti. Dr. Yıldırım şu bilgileri verdi:

Doğal görünümlü ya da diğer adı ile oyuncu botoksu olarak nitelendirdiğimiz botoks uygulamalarında farklı bir ilaç kullanmıyoruz. Ancak burada önemli olan etkili olabilecek minimum doz ve doğru kasa yapılan enjeksiyonlardır.

Yüzümüzde mimik oluşumunda görevli irili ufaklı bir çok ve iç içe geçmiş kas bulunmaktadır. Botoks enjeksiyonu yapacak olan kişinin öncelikle yüzün anatomisini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Örneğin kaş çatmada görevli kasımız iki kaş arası bölgede v şekilli 0.5 cm uzunluğunda olan bir kastır.

Bu noktaya doğru bir teknikle yapılmayan uygulamalar asimetri, kaş çatamama (kızamama) gibi sonuçlar doğurabilir. Bu tür sonuçlar özellikle mesleğinde mimik kullanımının ön planda olduğu oyuncu ve siyasetçi gibi mesleklerde istenmeyen bir durumdur.

Botoks dozu iyi ayarlandığında ve enjeksiyon noktaları muayene ile dikkatle değerlendirilerek tecrübeli ellerde uygulama yapıldığında mimikleri koruyarak ifadelerin dışarı yansıtılmasında bir sorun yaratmadan doğal sonuçlar elde etmek mümkündür.

 

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...