Botoks Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Botoks Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?
Botoks Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Botoks nedir? Güvenli bir uygulamadır? Görünüşü Olumsuz Etkiler mi? Botoks aullanım alanları nelerdir?

Mazisi çok eski çağlara dayanan ve “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir olan botoks, dünya tarafından kabullenilen bir estetik yöntemidir. İlk zamanlar kullanım amacı çocuklarda oluşan şaşılığın giderilmesi ve doğum sırasında oluşan deformelerin giderilmesi için kullanılmıştır. 1996 yılından itibaren estetik operasyonlarda kullanılmaya başlanmıştır. Genel anlamda yüzde bulunan çizgilenmelerin yok edilmesi için kullanılsa da kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Dolgu maddesi olarak  botulinum toksin kullanılır.

Botoks Uygulama Prensibi

Botoks kalıcı olmayan bir estetik yöntemidir ve kas hareketlerinde kısıtlayıcı etkiye sahiptir. İnsan yüzünde mimik ve hareketleri neticesinde çizgiler oluşur. Bu çizgilerin yok edilmesi için botoks yöntemine başvurulur. Botoks uygulamasının temel amacı mimik hareketlerini engellemek değildir. Harekete ya da mimiğe bağlı kırışıklık varsa bu hareket ve mimikleri hastaya unutturmaktır. Başarılı bir uygulama olduğunda seans aralıklarında dahi çizgilenmelerin azaldığı seyredilir.

Botoks Kullanım Alanları

Botoks uzman hekimler tarafınca uygulandığında oldukça güvenilir bir yöntemdir ve halk tarafından yanlış tanınan bir uygulamadır. Protein maddesinin sulandırılmasıyla elde edilen botoks maddesi belli dozlarda uygulanır ve vücudun belli alanlarına uygulanması mümkündür. Bu nedenle botoksu uygulayacak hekimi iyi araştırmada fayda olacaktır. Aynı zamanda botoks;

  • Migren hastalarında
  • Ağız çevresinde oluşan deformelerde (ağız kaslarının yüzü aşağı çekmesi gibi)
  • Basen ve baldır inceltme işlemlerinde
  • Kas spazmlarında
  • Gülündüğü sırada diş etlerinin çok fazla görünmesi durumunda (Gammy Smile)
  • Boyun kaslarında oluşan hasarlarda
  • Burun kenarında kullanılır.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.