Botoks ile migren tedavisi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Medical Park Antalya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat, ağrı kesici ilaçların çözüm olmadığı noktalarda migren hastalarına botoks tedavisi uygulandığını söyledi.

Plastik cerrahi alanında güzellik için sıklıkla kullanılan botoks artık sağlıklı bir hayat için migren hastalarının da imdadına yetişiyor. Ayda 15 ya da daha fazla gün boyunca baş ağrısı çekenlere botoksla migren tedavisi yapılıyor. Migreni sürekli tekrarlayan hastalara tedavi yöntemi olarak botoksu öneren Medical Park Antalya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat, ağrı kesici ilaçların çözüm olamadığı noktalarda migren hastalarına bu tedaviyi önerdiğini söyledi.

Kronik migren tedavisinde de etkili

Kas gevşetici etkisiyle bilinen botoksun migren tedavisinde yarar sağladığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat, migren hastalığı kronikleşen kişilerin de bu tedavi yönteminden faydalanabileceğini söyledi. Kronik migren nedeniyle hastaların yaşamının oldukça fazla derecede etkilendiğini anlatan Polat, şöyle konuştu: “Bu kişiler ağrı nedeniyle iş ve ev yaşamında sıkıntılar yaşıyor. Kronik migreni bulunanlarda, genellikle yaşam kalitesi bozulduğundan depresyon rahatsızlığı gelişiyor. Dünya nüfusunun yüzde 1.4 ila 2.4’ünün kronik migrenden etkilendiği tahmin ediliyor.”

Hasta olumsuz psikolojik durumla baş başa kalıyor

Kronik migrende ağrıların genellikle tek taraflı olduğunu kaydeden Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Ağrılara bazen bulantı ve kusma da eşlik edebiliyor. Ağrılar kimi zaman da iki taraflı kendini hissettiriyor. Bu ağrılar ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlı olduğu gibi çoğunlukla zonklayıcı ağrılar olarak da karşımıza çıkıyor. Kronik migrene yönelik uygulanan atak tedavi ilaçları, ağrı gelmesin diye aylarca kullanılan antidepresan ve epilepsi ilaçları, ağrı kesiciler ve akupunktur tedavileri yeterli sonuç veremiyor. Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrıyla yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durumla baş başa kalıyor.’

Deneyimli uzmanlar tarafından uygulanmalı

Botoks ile migren tedavisi
Botoks ile migren tedavisi

Bilimsel veri ve çalışmalar ışığında, botoksun, kronik migrenin koruyucu tedavisinde yeni bir umut olarak ortaya çıktığını ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Nilgün Polat, sözlerine şöyle devam etti: ‘Kronik migrende botoks uygulaması, doğru tanıyla bu konuda deneyimli nöroloji uzmanları tarafından yapılmalı. Kronik migren üzerine yapılan Uluslararası Bilimsel Çalışma (PREEMPT) sonucunda botoksun, FDA tarafından kronik migrene yönelik olarak koruyucu tedavi seçeneği onaylandı. Botoks, ülkemizde Temmuz 2011 tarihinden itibaren kronik migren koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onay aldı.’

31 noktaya iğneyle enjeksiyon

Polat, kronik migren hastalarında botoks uygulamasının hastanın başında alın, her iki şakak arkası bölgeler, boyun ve ense bölgeleri olmak üzere 31 noktaya özel iğnelerle enjeksiyon şeklinde yapıldığının altını çizdi. Tedavinin hastanın durumuna göre 6 ay sonra tekrarlanabileceğini anlatan Polat, sözlerini şöyle tamamladı: “Botoks tedavisi uygulanan hastaların yaklaşık yüzde 70’inde ağrılarda belirgin azalma ve tamamen kaybolma şeklinde ciddi oranda azalma gözleniyor. Botoks tedavisi uygulanan hastalarda, yaşam kalitesi skorlarında başlangıç seviyesine göre önemli iyileşme gözlendiği gibi, bu sonuç hastaların işlevlerinde, canlılığında, psikolojik baskıda ve genel yaşam kalitesinde önemli bir gelişme olarak kaydediliyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.