Böğürtlen ve Böğürtlenin Mucizevi faydaları

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Böğürtlen, yol kenarlarında,  bahçe çitlerinde, fundalıklarda kolayca yetişebilen bu yabani lezzet, yüksek boylu, çalı görünümünde ve uzun ömürlü bir bitkinin meyvesidir. Diken çiçeği, karamama, kedi dutu, diket dutu, yabani üzüm gibi isimler alan böğürtlen bitkisi, Mayıs ayından Ağustos ayına kadar çiçeklenmeye devam ederek, Haziran ayından Eylül ayına kadar değişik olgunlaşma dönemleriyle meyvesinden uzun süre tadılabilmesini sağlar [1]. Birçok kısmı meyvelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş küre biçiminde birleşik bir meyvedir. Rengi önce yeşildir, sonra kırmızıya döner ve olgunlaştığında siyaha yakın bir renge dönüşür.

Sayısız faydası ve çeşitlendirilmiş kullanım alanıyla böğürtlen, yabani bir dağ meyvesinden üretimi yapılan bir kültür meyvesine dönüşmüştür.

Bedeninizi Güçlendirin

Böğürtlenin Faydaları
Böğürtlenin Faydaları

Hücrelerimizde bulunan DNA’nın hasar görmesiyle, hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması sonucu ortaya çıkan kansere karşı günde bir avuç böğürtlen tüketilmesi öneriliyor. Yapılan araştırılmalar sonucunda, böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerini küçülttüğü ve gelişimini engellediği gözlenirken, içeriğinde bulunan antioksidanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Özellikle içeriğindeki B grubu vitaminler çocukların gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Ağız Sağlığı için Böğürtlen

Ağız Sağlığı için Böğürtlen
Ağız Sağlığı için Böğürtlen

Böğürtlen yaprakları kaynatılarak elde edilen su ile gargara ağız, dil, diş ve diş etlerini bakterilerden korumaktadır. Diş çürümelerini engelleyen ve ağız yaralarına karşı fayda sağlayan böğürtlen, bademcik iltihaplarının giderilmesinde de etkili olmaktadır.

Zayıflamak ve Şeker Hastalığı için Böğürtlen

İçeriğindeki doğal şeker ile kan şekerini dengeleyen böğürtlen, bu özelliğiyle yeme ataklarını azaltır ve tokluk hissi verir. Kalorisi düşük ve yeme isteğini azaltan bir meyve olduğu için, diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir.

Cilt Bakımı için Böğürtlen

Cilt Bakımı için Böğürtlen
Cilt Bakımı için Böğürtlen

C vitamini açısından oldukça zengin olan böğürtlen hücre yaşlanmasını önleyerek cildinizi taze tutar. Cildin nem dengesini düzene sokarak elastikiyetini artırır. Meyvesini tüketerek cildinizi içten beslerken, kolaylıkla yapabileceğiniz maske ve toniklerle cildinizi dışarıdan da koruma altına alabilirsiniz. Güneş lekelerine karşı etkili olan böğürtlenin yaprakları da meyveleri kadar cilt güzelliğinde faydalıdır. Kan temizleyici etkisi sayesinde detoks işlevi de görür.

Böğürtlenin sadece meyvesi değil, yaprağı ve kökleri de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Böğürtlen hangi hastalıklara karşı iyi gelir?

Tansiyonu düşürücü etkisi olan böğürtlen, gözleri kuvvetlendirir. Olgun hali idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Olgunlaşmamış böğürtlen ise bağırsak enfeksiyonunu engeller. İçeriğindeki peksin maddesinin kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olduğu söylenirken, yüksek oranda barındırdığı K vitamini ile kemikleri güçlendirerek özellikle osteoporoza karşı kadınları korur.

Mutfakta hatırı sayılır bir konuma sahip olan böğürtlen; pasta, tatlı ve dondurmalarda kullanılmaktadır.

Çeşit Çeşit Doğal Takviye

Böğürtlen Faydaları
Böğürtlen Faydaları

Türlü hastalılara karşı vücudu koruyan ve hastalık öncesinde veya iyileşme sürecinde doğal bir takviye görevi gören böğürtleni farklı şekillerde tüketmek mümkün. Meyvenin direkt olarak kendisini tüketmenin haricinde; böğürtlen şurubu yada böğürtlen reçeli de vücudun direncini arttırarak bağışıklık sistemimizi hastalıklara karşı daha güçlü bir hale getirir. Böğürtlenden üretilen yan ürünler organik ve el yapımı olursa daha etkili sonuçlar alınabilir.

Kaynak 1: Böğürtlen

Kaynak 2 : Budoyaşam Dergisi

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...