Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

tarafından
618
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Günümüz trend sorunlarından birisi olarak dikkat çeken boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna en doğru yanıtları vereceğiz. Boğaz ağrısı, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Hal böyle olunca ortaya çıkan seçeneklerin niteliğini de en iyi şekilde analiz etmek gerekiyor. Boğaz, üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile olumsuzluk teşkil edebilir.

Öyle ki zaman içerisinde balgam oluşumu dahi meydana gelebilir. Dolayısı ile bu sorunu dikkat ile ele almak, çözüm yöntemlerini de analiz etmek çok çok önemlidir. Boğaz ağrısının oluşumunu baştan sona analiz etmeliyiz. Sonraki süreçte ise boğaz ağrısına iyi gelen besinler üzerinde de elimizden geldiğince duracağız.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı, birçok farklı enfeksiyonel nedenlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde de özellikle kış aylarında sık sık rastladığımız bir hastalık türü diyebiliriz. Boğaz bölgesinde meydana gelen tahriş, bademciklerin şişmesi gibi durumlarda yine boğaz bölgesinde ortaya çıkabilecek semptomların yenileri olarak nitelendirilebilir. Genel itibari ile nedenleri üzerinde duracak olursak;

  • Boğaz bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonlar
  • Zaman içerisinde vücudun birşeye alerjik tepki vermesi
  • Boğaz bölgesinde meydana gelen iyi ya da kötü huylu tümör oluşumları
  • Aşırı öksürme sorununa bağlı oluşan travma
  • Reflü hastalığı
  • Boğaz bölgesinde öksürme ya da bademcik sorunlarına bağlı irritasyon meydana gelmesi
  • Vücutta meydana gelen virüsler nedeni ile oluşan boğaz ağrıları

nedenler içerisinde en sık gözlemlenen seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Günümüzde boğaz ağrısı için evde çözüm üretilebildiği gibi uzman doktorlar tarafından da tedavi uygulanabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Bu soru hemen hemen ağrı sıkıntısı yaşayan herkes tarafından sorulmaktadır. Türkiye genelinde özellikle enfeksiyona bağlı olarak boğaz ağrıları görülür. Bitkisel yöntemler ve sıcak uygulama, bu gibi durumlarda en kesin ve en etkili sonuçları bizlere sunar. Dolayısı ile dikkatli bir şekilde konuya çözüm üretmek önemlidir.

Zeytinyağı ve Aspirin Karışımı

Zeytinyağı, boğazların yumuşaması için bitkisel etkili çözümlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Aspirin de ağrı kesici etkisi ile birlikte en ideal seçenekleri bizlere sunar. Dolayısı ile önemlidir. 1 yemek kaşığı zeytinyağına 1 adet aspirin ekledikten sonra ısıtın. Ağzınızı yakmayacak şekilde karışımı yutun. Gargara yapmadan tükürün.

Nane Limon

Boğaz ya da üst solunum yolu enfeksiyonları için en dost uygulamalardan birisi olarak dikkatleri çektiği aşikar. Nane limon çayı, nezle ve grip gibi hastalıklarda da en ideal çözümlerden birisi olarak dikkat çeker. Günümüzde hazır karışım olarak satılmaktadır. Günlük olarak 3 öğünde tüketilebilir. Her anlamda sağlıklı ve faydalıdır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, her ne olursa olsun en ideal seçenekleri bizlere sunar. Gargara yöntemi ile boğaz için faydaları son derece iyidir ancak asla tek başına tüketilmemelidir. Elma sirkesi, gargara için su ile mutlak surette inceltilmelidir. Aksi takdirde yan etkileri söz konusu olabilir ve bu da daha farklı hastalıkları beraberinde getirir. Yarım bardak ılık su içerisinde bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek gargara yapın.

Tarçın

Boğaz ağrıları ve enfeksiyon durumlarında tarçın yemek genellikle evsel yöntemlerden birisi olarak kısa süre içerisinde benimsenmiştir. Tarçını tek başına tüketmek dahi muazzamdır. 1 bardak ılık hale getirilmiş suya bir tatlı kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı acı kırmızı biber ekleyin. Bu karışımı gargara niyeti ile kullanma yoluna gidin.

https://www.youtube.com/watch?v=8_X93wo4de8

Tuzlu Su

Tuzlu su, yine boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonu durumlarında gargara nedeni ile kullanılan önemli bir uygulamadır. Boğaz ağrısı tedavi yöntemleri içerisinde ciddi anlamda dikkat çeker. Dolayısı ile günlük olarak aşırı sık olmasa da tuzlu su ile gargara uygulaması çok çok önemli seçenekleri sunar.

Sarımsak

Halk arasında doğal antibiyotik olarak da bilinir. Antiseptik, antibakteriyel ve anti-flamatuar etkileri nedeni ile insan vücudu için her anlamda önemlidir. Günlük olarak boğaz ağrısı döneminde 2 – 3 diş sarımsağın doğrudan çiğnenerek tüketilmesi, en etkin ve sağlıklı seçenekleri bizlere sunar.

Bal

Birçok kişi bal tüketiminin boğaz sorunlarını ciddi anlamda tetiklediğini söyler. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Bal, doğrudan boğaz bölgesini rahatlatmak adına önem arz eden bir seçenektir. 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Bunu doğal bir çay gibi günlük olarak aşırı olmamak kaydı ile tüketebilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İlaç Tedavisi

Boğaz Ağrısı İlaç Tedavisi

Boğaz Ağrısı için İlaç Tedavisi

Sorunu gideremediğiniz noktada her hastalıkta olduğu gibi bunda da uzmana en kısa süre içerisinde başvurmak gerekir. İlaç tedavisi, birçok hastalığı kısa süre içerisinde ortadan kaldırır. Özellikle antibiyotik uygulamalar, bu anlamda ciddi şekilde sıkıntılar yaratır. İlaç uygulamalarının da uzmanlar nezdinde bazı uygulamaları söz konusudur. Bu anlamda sizlere bilgiler sunacak olursak;

  • Antibiyotikler, özellikle enfeksiyon teşhislerinde en ideal yöntemlerden birisidir.
  • Boğaz ağrısının vehametini ortadan kaldırmak açısından ağrı kesici ilaçlar yine dikkat çeker.
  • Gargara, boğaz enfeksiyonlarında önemlidir. Mentol etkili gargara bileşenleri ile boğaz enfeksiyonları giderilebilir.