Bitkisel 2012 Sempozyumu Başladı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu, vatandaşların bitkisel ilaçları eczaneler dışında başka bir yerden almaması gerektiğini söyledi.

Ankara Eczacı Odası tarafından düzenlenen ‘Bitkisel 2012 Sempozyumu’, Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde başladı. Perissia Otel’de gerçekleştirilen sempozyumun açılışına; Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ruhsal Demirel, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurulu Başkanı Dr. Saim Kerman, Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ahmet Özçavuşoğlu, Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu, çeşitli illerden gelen Eczacı Odası yöneticileri ve yaklaşık 600 eczacı katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu, oda olarak meslektaşlarının meslek içi eğitimlerine ilişkin çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. Son yıllarda Türkiye’de, bitkisel ürünlere artan ilgi ve bu ürünlerin hiçbir eğitim almamış kişilerce denetimden uzak bir şekilde topluma ulaştırılmasının halk sağlığına olumsuz biçimde etki ettiğini söyleyen Ekincioğlu, “Bu nedenle bitkisel ürünlerin eczacı danışmanlığında ve eczanelerde topluma ulaştırılmasının gerekliliğinden yola çıkarak meslektaşlarımızın bu konudaki akademik donanımlarını güçlendirmek, eczanelerindeki uygulamalarında kullanabilmeleri için pratik bilgileri kendilerine aktarmak amacıyla Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak bu sempozyumu düzenliyoruz” diye konuştu.

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ahmet Özçavuşoğlu ise, bitkisel ilaçların eczacılar yoluyla halka ulaştırılmasının öneminin her geçen gün artan üzücü olaylar sayesinde daha iyi anlaşıldığını söyledi. Son olarak Isparta’da bir kişinin ölmesinin bu durumun ne kadar önemli bir konu olduğunu gösterdiğini ifade eden Özçavuşoğlu, bitkisel ilaçların sadece eczacıların kontrolünde satılması için yasal adımların bir ön önce atılması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurulu Başkanı Dr. Saim Kerman ise, bitkisel ürünlerin hangi şekilde olursa olsun bir ilaç gibi değerlendirilemeyeceğini söyledi. Kerman, “Bitkisel ürünler ile ilaç kavramının hiçbir zaman birlikte kullanılmaması gerekir. Bunlar hiçbir şekilde ilaç olarak değerlendirilemezler. Besin destek ajanlarıdır. Bu ürünlerin verilen izinler kapsamında güvenlik ve toksit testlerinin yapılmış olması gerekir. Nitekim pazar gözetimi sırasında bunların da bahsedilen özelliklerinin olup olmadığı denetlenmektedir. Ancak çok kötü niyetli insanlar özellikle internet üzerinden maalesef kargolar yoluyla adresler belli edilmeksizin, üretici kaynağına ulaşamadığımız birtakım ürünleri pazarlayabilmektedir” şeklinde konuştu.

Bu konuda vatandaşları uyarmak için sürekli açıklamalar yaptıklarını ancak satıcıların etkisinin daha fazla olduğunu üzülerek gözlemlediklerini kaydeden Dr. Saim Kerman, bazı satıcıların gıda destek ürünleri olan bitkisel ürünleri ilaç gibi göstererek vatandaşların sağlıkları ile oynadıklarını vurguladı. Bu konuyla ilgili olarak bu güne kadar çok sayıda dava açtıklarını ancak hukukun bu anlamda yeterli olmadığını düşündüğünü ifade eden Dr. Saim Kerman, yeni yasama döneminde bu konuyla ilgili bir çalışma yapılabileceğini aktardı.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç da dünyanın büyük bir kısmında insanların geleneksel yöntemlerle, bitkisel ilaçlarla tedavi edildiğini söyledi. Domaç, özellikle Çin, Vietnam, Kamboçya, Endenozya, Kore gibi ülkelerde ciddi ölçüde tedavilerde bitkisel ilaç kullanıldığını vurgulayarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin geleneksel yöntemlerle ve geleneksel ilaçlarla tedavi edildiğinin ortaya çıktığını açıkladı. Domaç, “Doğrusu bunun denenmiş olması ve yüzyıllardır uygulanıyor olması, giderek dünyanın da doğaya dönüşü ile birlikte doğal ürünlerin kullanılmaya başlanması, alternatif tedavi yöntemlerinin ortaya çıkması ve tamamlayıcı yöntemlerin ortaya çıkmasıyla bitkilerle tedavi yeniden dünyanın gündemine girip çok hızlı gelişmeler sağladı. Besin olarak, beslenmeye yardımcı olarak ciddi bir pazar oluştu dünyada. Bitkisel ürünler şu anda dünyada 60 milyar dolar bir pazara sahip” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ruhsal Demirel, TBMM’de tüm siyasi partilerin kabulüyle Eczacılık Yasası çıkarıldığını ancak bunun eczacıların sorunlarını tamamen ortadan kaldırmadığının farkında olduklarını söyledi. Yasanın eczacıların birçok konudaki sıkıntısını giderdiğini ve eksik kalan bölümler için yeni çalışmaların yapılabileceğini ifade eden Dr. Ruhsal Demirel, “Son zamanlarda bitkisel ürünlerin reklamları radyo ve televizyonda oldukça arttı. Özellikle bir reklam benim çok dikkatimi çekiyor. Reklamda satılan bitkisel ürünün binlerce saç hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Ben hekim olarak bu kadar çeşit saç hastalığını bilmiyorum, eminim ki sizde bilmiyorsunuzdur. Bitkisel ilaçlar için daha ayakları yere basan, insan sağlığını ön plana alan bir çerçeve çizilmesini istiyorum. Bu konuda hem şahsım hem de partim olarak elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sahne alan Metin Uca ise, sempozyuma katılan eczacılara neşeli dakikalar yaşattı. Bitkisel ilaçlarla reklamları ve halk arasındaki geleneksel tedavi yöntemlerini mizahi yönden ele alan Uca’ya programı sonrasında Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu tarafından plaket verildi.

2 gün süre ile devam edecek ‘Bitkisel 2012 Sempozyumu’nda Bitkisel İlaçlarda Klinik Etkinlik değerlendirmesi, eczanede tıbbi çay uygulamaları, bitkisel kaynaklarımızda katma değeri yüksek aktif madde üretimi, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler neden eczanede olmalı gibi bildiriler ele alınacak.

Sempozyumun açılış bölümünün ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu, bitkisel ürünlerin sadece eczacı kontrolünde satılması gerektiğini ve rastgele satılan bitkisel ürünlerin insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Ekincioğlu, “Türkiye genelinde bitkisel ürünün satışının yapıldığı eczaneler dışında 6 binin üzerinde satış yeri var. Biz sürekli halkımıza şu mesajı veriyoruz: Bitkisel ürünleri eczacı dışında almayın, eczacılarımız bu konuda akademik eğitim almış tek meslek grubudur. Danışmanlığını da en doğru yapabilecek meslek grubudur’ mesajı veriyoruz. Eczacıların dışında hiçbir bitkisel ürün almaması doğacak mağduriyetlerin de önüne geçecektir. Basın organlarında bitkisel ürünler nedeniyle son günlerde ölüm haberlerini izliyoruz. Sonuçta bitkisel üründe vücuda tedavi amacıyla alındığında hasta farklı ilaçları daha önceden kullandığı için ilaç etkileşimi yaşanabilir. Ama bitkisel ürünler eczacı danışmanlığında kullanıldığında bu tür olumsuzlukların önüne geçilir. Halkımızın reklamlarla yönlendirildiğine inanıyorum. Halkımızın da eczacılardan danışmanlık aldığını biliyoruz. Sadece şunu anlatmaya çalışıyoruz, eczacılardan alınan ürünler sağlık anlamında güvenli ürünlerdir. Eczacıların danışmanlığında kullanılan ürünler sağlıklıdır çünkü eczacının ilk kaygısı ticari kaygı değildir. Hastaların sağlığı ile de ilgili olarak kaygı yaşarlar. Ama internet üzerinden veya bilimsel eğitim almamış insanlardan alınan ölüme kadar sonuçlar doğurabiliyor ve güvenli olmadığı açıkça görülüyor.” ifadelerini kullandı.

29.09.2012 10: 49: 26

TSI

NNNN – NEVŞEHİR

More from the blog

Şiddet tablosu, pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor

İstanbul Bağcılar’da yaşanan vahşi cinayet, “Biz toplum olarak nereye gidiyoruz” sorusuna sormaya yöneltti. Psikiyatri uzmanları, madde bağımlılığı ile birlikte ciddi psikiyatrik hastalıkların bu tabloya...

Pandemi, Diş Sağlığını da Olumsuz Etkiledi

Pandemi nedeniyle toplumun önemli bir ölümü acil sağlık ihtiyaçlarını bile ertelemek zorunda kaldı. Uzmanlar,  ağız ve diş sağlığının korunması için vazgeçilmez olan diş fırçalama alışkanlığında Avrupa...

6. Pembe Festival 8 Ekim’de Gerçekleşecek

Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) tarafından düzenlenen 6. Pembe Festival 8 Ekim tarihinde gerçekleşecek. MEMEDER, Ekim Meme Sağlığı Farkındalık Ayında, kadınların meme kanserine kayıtsız kalmamaları...

112 Çalışanı Yılmaz Kalp Krizi Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

İzmir 112 Acil Sağlık Hizmetler Müdürlüğünde görev yapan 112 çalışanı Bayram Yılmaz, ani göğüs ağrısı sonrası kaldırıldığı hastanede yaşamını yidirdi. İzmir Paramedik Topluluğu tarafından konuyla...