Bir kuantum koçu nasıl çalışır ?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir danışanın koçluk programında nelerle karşılaşacağını ve nelere kavuşabileceğini Kuantum Koçu Nilda Ferhan Efeçınar, A’dan Z’ye anlattı.

Kuantum nedir?

Kuantum 1900’lerde klasik fiziğin ardından ortaya çıkan bir fizik sistemi ve biz onun felsefesini kullanıyoruz. Klasik fizikte madde ve enerji ayrı düşünülürdü, kuantum fiziği maddenin de enerjiden ibaret olduğunu söyledi. Klasik fizikte düşüncenin hiçbir gücü olmadığı söylenirdi, kuantum fiziği asıl gücün insanın düşünce sistemi olduğunu açıkladı. Düşüncenin bir foton olduğu ispat edildi ve fotonik yayınlar ile sistemdeki her şeye düşünce ile müdahale edilebildiği söylendi. Kaderci sistemin de bir getirisi olarak klasik fizik tek bir olasılığın var olduğunu söylerken, kuantum fiziği iki tane temel deneyle kanıtladı ki birçok olasılık var. Burada aslında sistem içerisinde pek çok olasılık olduğu, bizim düşünce sistemine göre bunlardan bir tanesini seçip yaşadığımız ama dilersek düşünce sistemimizi değiştirerek kader kaydırması şeklinde başka olasılıklara geçiş yapabileceğimizi kuantum fiziği bize söyledi.

 

Siz bu felsefeyi nasıl kullanıyorsunuz?

Tek bir olasılık yoksa ve biz de düşüncelerimizle olasılıklardan birini oldurtuyorsak nasıl bir olasılık oldurttuğumuza bakalım diyoruz. Hayatlarımıza bakıyoruz; aşk, evlilik, iş hayatı, para, hobiler, arkadaşlıklar, anne-baba gibi temel alanlar var. Kişi bu alanlarda iyi bir ilişki kuruyorsa doğru bir seçim yapmıştır, kayıtları olumludur. Ama iş hayatına bakıyoruz, hiç sürdürememiş, yeterli para kazanamamış ya da kazandığının bereketi olmamış. O zaman diyoruz ki demek ki para ve iş ile ilgili inanç sisteminde bir hata var. Danışanların bu sıkıntılarını, koçluk esnasındaki konuşmalardan ortaya çıkarıyoruz.

 

Koçluk çalışması neyi kapsıyor?

Koçluk ne psikologluktur ne terapistliktir, kişinin kendi düşünce sistemini yeniden yapılandırıp geleceğini imar etme sistemidir. Koç, kişinin düşünce sistemi ile ilgili bilgi almak için geçmişle ilgili soru sorar ama bu geçmişi tedavi etmeyi amaçlamaz. Koçlar tamamen bir gelecek inşacısıdır. Öneride bulunmazlar, yönlendirmezler. Kişinin ne yapması gerektiğini kendisinin bulmasını sağlarlar.

 

Kuantum koçluğunun bu koçluktan farkı nedir?

Koçluk sisteminin kaynak haline hayranım. Ancak belki bizim ülkemizde bu böyle; koçluk ile sorunları tam çözülmüyor…  Farkındalık yaratılıyor ancak orada kalınıyor. Kuantum koçluğunda bu farkındalığa vardıktan sonra kişinin bilinçaltındaki kodları değiştirmek için trans çalışması ve bilinçaltı telkin CD’si çalışmaları ya da nefes çalışmaları yapılarak sorunu yaratan inanç sistemi de değiştiriliyor. Toplum içinde konuşmaktan korkan kişi bunu yapabileceğine inanacak konuma getiriliyor. Bir gardırobunuz olduğunu düşünün… İçi eski elbiselerle dolu ve yeni elbiseler koydukça dolap sıkışıyor. Ne yaparsınız? Eskileri çıkartırsınız ve onlar atıl alana geçer. Biz de aynen bu şekilde eski bilgileri silmiyoruz ama atıl, enerji yaymayan hale getiriyoruz. Bunu yaparken bize engel olan tek durum ego sistemi… Ego, sistemi korumak için değişime direnç gösteriyor. Egonun devre dışı olduğu tek aralık beynin 7-14 hertz alfa aralığında olduğu zaman oluyor. O zaman adeta bir Truva atı gibi içeri giriyor ve rejim değiştiriyoruz.

 

Bunu kendimiz neden yapamıyoruz?

Zihnimizin bir buzdağı olduğunu biliyoruz. Yüzde 10’u bilinçli zihin, yüzde 90’ı ise bilinçaltı zihin… Biz gün içinde aslında çok ender olarak bilinçli yaşıyoruz. Ne giyeceğimizi, ne yiyeceğimizi, ne söyleyeceğimizi bilinçaltı ile seçiyoruz. Kilo vermemiz gerekiyorsa ve bir diyet listemiz varsa ancak o zaman yemeği bilinçli olarak seçiyoruz. Gün içinde böyle bilinçli seçimleri çok ender yapıyoruz. Durum böyleyken de değişemiyoruz. Çok öfkeliyim, artık öfkeli olmayacağım diye bilinçli bir seçim yapan insan bunu bir haftadan fazla sürdüremiyor. Neden? Çünkü bilinçli seçimin bilinçaltına yerleşmesi gerekiyor. 

More from the blog

Daha Sağlıklı Olmak için Yiyebileceğiniz 7 Kuruyemiş

Kuruyemişler protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu sağlıklı atıştırmalıklardır. Dengeli bir beslenmede meyve, sebze ve kepekli tahıl yemenin yanı sıra, mükemmel bir ara öğün...

Bayramda alternatif tatlı: Soğuk baklava

Soğuk baklava, bayramda büyük rağbet görüyor. Pandemi öncesine göre satışlar yüzde 60 oranında arttı.

“Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York Times Square’de tanıtıldı

Çin'in 5 Kasım'daki 2. Uluslararası Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış gününde, “Yiwu Çin Ticaret Şehri” markası New York'taki Times Square'de tanıtıldı ve dünyanın dört bir...

Bir Fincan Kahve, Bir Yudum Mutluluk

The Mill kahve severlerin dünyasına, dumanı üstünde tüten sıcak ve içten bir gülümseme vaadiyle merhaba diyor.