Bilinçli Zayıflama Rehberi

tarafından
191
Bilinçli Zayıflama Rehberi
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zayıflamak istiyorsunuz, ama nasıl zayıflamak gerekiyor, asıl mesele burada. Verdiğiniz kiloların kas ya da sıvı kaybı olmaması için neler yapmalısınız? İşte sizin için hazırladığımız sağlıklı ve bilinçli zayıflama rehberi.

“ Bir haftada 10 kilo verdim”

Bu güne dek kilo probleminden yakınan kaç kişiden duydunuz bu cümleyi?
Hatırlayamayacağınız kadar çoktur. Kim bilir siz kaç kere tekrarladınız?
Peki asıl önemli olanın bu cümle olmadığını hiç duydunuz mu?  Değil çünkü. Zira o verdiğiniz 10 kilo muhtemelen vücudunuzun yaşadığı sıvı kaybı ve yine çok yüksek ihtimal tekrar size geri dönecek.

Elbette zayıflamak istiyorsunuz, ama nasıl zayıflamak gerekiyor, asıl mesele burada. Verdiğiniz kiloların kas ya da sıvı kaybı olmaması için neler yapmalısınız? Kilolarınızı tekrar geri almamanın yolu nedir? Kilo verirken sağlığınızı koruyabiliyor musunuz?

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Bilimselliği kanıtlanmış 6 Göbek Eritme Yöntemi

Tüm bunları gerçekleştirmenin yegâne yolu bilinçli bir şekilde zayıflamaktan geçiyor. Ve bazı temel kuralları var. Pegarose ekibi olarak bunlardan bazılarını derlemeye çalıştık.

Daha Çok Yağ Yakmak İçin Ağırlık Kaldırın

Çünkü kaslar daha çok yağ yakar ve sizin aldığınız kalori ile beslenirler. Yani vücudunuzun daha çok yağ yakmasını ya da aldığınız günlük kalori miktarını eritmesini istiyorsanız ağırlık kaldırarak kas kütlenizi artırmalısınız.
Kaslar aynı zamanda metabolizma hızını da belirler. Erkekler yoğun kas miktarları dolayısıyla kadınlardan daha çok ve çabuk şekilde zayıflar.  Kadınlar genellikle vücut görünümlerinin bozulacağı kaygısıyla kas yapmaktan korkarlar ama zaten bahsi geçen kasların vücut geliştirme sporcuları gibi olması gerekmez. İhtiyacınız olan şey vücudunuzun kas miktarını dengeli bir şekilde arttırmaktır. Kaslarınızı bu şekilde geliştirmek için yağ miktarı düşük, ama yüksek kaliteli, kâfi miktarda protein ile beslenmeli ve muhakkak suretle ağırlık egzersizleri çalışmalısınız. Günlük olarak tüketeceğiniz protein kaynağı mutlaka yağsız olmalıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  14 Günlük Sıfır Göbek Diyeti

Bilinçli Zayıflama Rehberi

Bilinçli Zayıflama Rehberi

Vücudunuz Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Sürekli olarak tartıya bakarak rakamlar üzerine sevinip üzülmek aslında çok da bir işe yaramaz. Bunu siz de fark etmişsinizdir. Bunun yerine vücudunuzun ne kadar sıvıya sahip olduğu,  yağ oranı, kemiklerinizin net ağırlığı ve kas kütlenizin yoğunluğu ile bilgilere sahip olmanız gerekir. Daha sonra bu veriler doğrultusunda kendinize bir zayıflama plan ve programı hazırlamalı ve buna harfiyen uymalısınız.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Sonbahara Zayıflayarak Girin Kışı Formda Geçirin

Kişiye Özel Zayıflama Yöntemleri Uygulayın

Yukarıdaki paragrafta saydığımız özellikler kişiden kişiye değiştiği için zayıflama programları da ezbere duyulduğu ya da öğrenildiği gibi uygulanılmamalıdır. Yapmak istediğiniz ya da yapmayı düşündüğünüz diyet listelerini uygularken kişisel verilerinizi de göz önünde tutmalısınız. Şayet bu konuda yetersiz olduğunuzu düşünürseniz de yapmanız gereken bir diyetisyene giderek kendinize özel bir zayıflama programı oluşturmasını talep etmek olmalıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Bu Göbek Neden Erimiyor?

Öğünlerinizi Aksatmayın

Zayıflama uğruna öğünlerinizi kesinlikle aksatmayın. Düzenli ve zamanında beslenme sağlıklı ve bilinçli bir şekilde zayıflamanın altın kurallarından biridir. Gün içinde alınması gereken öğünlerin en önemlisi ise sabah kahvaltısıdır. Uyurken düşen metabolizma hızını güne iyi bir kahvaltı ile başlayarak uyarabilirsiniz. Aynı şekilde dozları ayarlanmak suretiyle öğle ve akşam öğünleri ile ara öğünler de düzenli olarak uygulanmalıdır. Zira çabuk ve kolay zayıflama uğruna öğünlerden ve yiyeceklerden mahrum bırakılan bünye ilk fırsatta eskisinden daha çok yiyerek arayı kapatmaya çalışacaktır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Ebru Şallı’nın göbek eritme diyeti

Ne yediğinizi Bilin

Yiyecek ve içecekler konusunda en az bir diyetisyen kadar bilgi sahibi olun. Gün içinde tükettiğiniz besinlerin içinde ne oranda yağ, ne oranda şeker olduğunu ve bu besinlerin birbirleriyle etkileşimlerini öğrenin. Gerekirse gün içinde tükettiğiniz besinleri ve bunların içeriklerini not alın. Ve haftada bir gün oturup kalori/ enerji durum değerlendirmesi yapın

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Göbek eritmek için bu besinleri yiyin!

Egzersiz Yapın

Unutmayın; bütün bilinçli ve sağlıklı zayıflama rehberlerinin bu cümleyle biteceği gibi tüm diyetisyenler de size sadece onu kuracaklardır;

Bilinçli Zayıflama Rehberi

Bilinçli Zayıflama Rehberi

“Hayatınıza egzersiz katın ve düzenli olarak hareket etmeyi yaşam biçimi haline getirmeyi sakın unutmayın!”

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz:  Göbek eritme hareketleri (4 Haftalık Antrenman)