Beyoğlu’nda Obeziteye Savaş Açıldı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dünyayı tehdit eden obeziteye karşı Beyoğlu Belediyesi ve Universal İtalyan Hastanesi “Sağlıklı Yaşam Seminerleri” başlattı. Uzman doktor ve diyetisyenler, ilçede bulunan okullarda sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirme yapıyor.

Şimdiye kadar 15 okulda “Sağlıklı Yaşam Semineri” düzenlediklerini söyleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, ilçedeki tüm okullar ve semt konaklarında bu çalışmanın süreceğini ifade etti. Modern çağın beslenme alışkanlığını değiştirdiğini dile getiren Demircan, “Biz anne babaların gönlü, yavrularımızın bu dehşetli hastalığa maruz kalmasına asla razı olamaz. Bu amaçla bu hareketi başlattık. Böylece obeziteye karşı küçük yaşlardan itibaren farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Çünkü çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının yerinde olması, geleceğimizin de sağlıklı olması demek” diye konuştu.

PEK ÇOK HASTALIĞA NEDEN OLUYOR

Vücutta aşırı yağ artımıyla ortaya çıkan hastalıkların fiziksel ve psikolojik pek çok rahatsızlığa yol açtığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy, “Modern aileler sağlıklı yemekleri hazırlamak için yeterli zaman bulamıyor. Yeni yaşam tarzı, teknolojik aletlerin çokluğu, az hareket, çok abur cubur üzerine kurulmuş. Sonunda obez bir nesil ortaya çıkıyor. Bu proje ile çocuklarımızı korumayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Günümüzde gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunu olan obezitenin, özellikle sosyal yaşamı bozmanın yanında kalp, sindirim, solunum ve bağışıklık sistemini etkilediğini anlatan Toksoy şöyle konuştu, “Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük yaşamda bireylerin değişen günlük enerjiye ihtiyacları vardır. İhtiyaçtan fazla enerji alındığında bu yağa dönüşmekte ve obezite olmaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir beslenmenin yanı sıra hareket ve spor çok önemlidir”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.