Beyaz ekmek zararlı mı değil mi?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Türk insanının baş tacı olan ekmek konusunda Dr. Yavuz Dizdar önemli açıklamalarda bulundu. Gerçek ekmeğin nasıl olması gerektiğini, kanserle ekmek tüketimi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını anlattı.

Ekmeğin bir zararı var mı? Günde ne kadar ve hangi tür ekmeği yiyebiliriz?

Tam buğday unundan yapılmış ve gerektiği gibi mayalanmış ekmeğin bir zararı olmadığı gibi besleyicidir. Sorun ekmekten değil, unun beyaz olmasından ve mayalanmadan yapılmasından kaynaklanıyor. Gerçek ekmek sert ama lezzetlidir, bununla zaten doyarsınız. Oysa beyaz pamuk gibi ekmek doyurmadığı gibi kan şekerinin de kontrolsüz yükselmesine neden oluyor. ‘Ekmek yemek kanser yapar’ diye bir durum söz konusu değil.

Sağlıklı beslenmek için günde kaç öğün yemek yenmeli?

Bize genel kültür 3 öğün olarak öğretmiştir, ama bunun da kıstası yoktur. Önemli olan karnınızın ne zaman acıktığına bakmanız ve doygunluk hissi oluşmaya başlar başlamaz da yemeği sonlandırmaktır. Yemeğe aç oturmalı, aşırıya kaçmadan sonlandırmalısınız. Yemek ayaküstü değil, yavaş yenmelidir.

Şekerin sağlığa zararları nelerdir?

Şeker aslında enerjinin depolanma biçimidir, ama tek işlevi de bu değildir. Bu nedenle vücudun belli miktarda şeker alması gerekli görünmektedir, mesele bunda aşırıya kaçılmamasıdır. Kimse şekeri saf haliyle yemez, tatlıların içinde kullanılır, o nedenle saf kalmaz. Kullanımı aşırı artan mısır şurubu için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Mısır şurubu nerelerde kullanılır?

Meşrubatlar başta olmak üzere çok fazla yerde kullanılmaktadır. Hamburger köfteleri ve sosislere bile mısır şurubu konması elbette nedensiz değildir, raf ömrünü uzatır.

Bal ve meyvelerden alınan şeker de zararlı mı?

Makul ölçülerde tüketildiğinde bal, meyve ya da pekmezden alınan şekerden bir zarar gelmez.

Taze meyve suyu zararlı mı?

Meyvenin tamamından yararlanmak gerek. Posa kısmını da tüketmeliyiz. Sürekli olmamak kaydıyla içilecek meyve suyunun herhangi bir zararı olmaz.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.