Beyaz ekmek şişmanlatır mı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kilonuzu takip ediyorsanız, beyaz ekmek tüketiminizi de takip altında tutmanız gerekiyor.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, tam buğday ekmeğindense beyaz ekmek, beslenmenizin başköşesinde duruyorsa, kilo almaya meyilli olmanız şaşırtıcı değil.

Navarra Üniversitesi araştırmacıları, 9 bin 200’den fazla üniversite mezunu İspanyol ile yaptıkları çalışmada katılımcıların beslenme alışkanlıklarını ve kilolarını izledi.

Beyaz ve tam buğday ekmeğini birlikte tüketenlerin kilo alma riskinin yükselmediği görüldü. Çalışma sonucuna göre, sadece beyaz ekmek alışkanlığı olup da günde iki ya da daha fazla porsiyon beyaz ekmek yiyenler, haftada bir porsiyondan daha az beyaz ekmek yiyenlere göre yüzde 40 daha fazla kilo alımı ve obeziteye meyilli oluyor.

Araştırmada, sadece tam buğday ekmeği tüketmek ile fazla kilolu ya da obez olmak arasında anlamlı bir bağlantı saptanmadı. Uzmanlar, bu durumun tam buğday ekmeğindeki karbonhidrat türleri, lif içeriği ve diğer besin değerleriyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan günde iki porsiyon ya da daha fazla beyaz ekmek tüketiminin fazla kilo almak ya da obez olmakla arasında doğrudan bir bağlantı kuruldu.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.