Beli korumanın 10 basit yolu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Doç. Kağan Tun, beli koruyacak tavsiyelerini 10 başlıkta topluyor.

Her 100 kişiden, 80’i hayatının bir döneminde mutlaka bel ağrısı yaşıyor. Vücudun tüm bölümlerini etkilediği için Belde oluşan sorunlar yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

Bel ağrısına neden olan rahatsızlıklar tedavi edilmez ve yapılan yanlışlara devam edilirse, bel fıtığı gelişebiliyor. Oysa sorun bu aşamaya gelmeden basit önlemler alarak bel ağrısından uzak bir yaşam sürmek mümkün. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kağan Tun, yaşlanma ile birlikte omurgadaki disklerin de yıprandığını, omurların arasındaki sıvının azaldığını, bunun da bel fıtığı riskini artırdığını belirterek, “Hastalık özellikle 30-40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ama 20-25 yaşında hastalarımız da var. Özellikle küçük yaşlardan itibaren ağır eşya ve yük kaldıranlar omurgasını yaşlandırıyor” diyor.

Belde oluşan sorunlar vücudun tüm bölümlerini etkiliyor. Çünkü omurganın etrafını saran kas yapısı belden başlayıp sırtın iki yanından yukarıya devam ediyor ve ensede toplanıyor. Belde meydana gelen bir sıkıntı, tüm bu bölgede kasılmalara yol açıyor. Basit önlemlerle bel sağlığını korumanın mümkün olduğunu vurgulayan Doç. Kağan Tun, beli koruyacak tavsiyelerini 10 başlıkta topluyor. İşte o öneriler:

EŞYA KALDIRIRKEN DİZİNİZİ BÜKÜN

Yanlış pozisyonda yük kaldırmak belde rahatsızlığa neden olan hatalı davranışların başında geliyor. Yerden bir eşya alacağınız zaman, dizlerinizi bükerek yere çömelin ve eşyayı bu pozisyonda kaldırın.

BELİNİZİ DÖNDÜRMEYİN

Özellikle arabada, arkaya dönüp bir şey almak bel ağrısına neden olabiliyor. Omurganın dönerek hareket etmesine yol açan bu tip tehlikeli ve ani davranışlardan kaçının.

KİLO VERİN

Kilo almak özellikle bel bölgesindeki diskleri zorluyor. Bütün vücudun ağırlığı bel bölgesindeki omurlara biniyor ve yük oradan bacaklara doğru dağılıyor. Eğer kişi kilo alırsa omurgaya binen yük artıyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

YÜKSEĞE UZANMAYIN

Bel ağrısına yol açan davranışlardan biri de yükseğe uzanmak ve yukarıdaki bir yükü almakla gerçekleşiyor. Başınızdan yükseğe uzanmayın, yüksekteki bir yerden ağırlık almayın.

EGZERSİZ YAPIN

Bel çevresindeki kasların güçlendirilmesi için egzersiz yapın. Düz koşu ve yüzme en çok önerilen sporlar arasında yer alıyor. Basketbol, futbol gibi mücadele içeren ya da halter gibi ağırlık kaldırılan sporlar ise bel ağrısı şikayeti olanlara önerilmiyor.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Bilgisayar başında yarım saat oturuyorsanız, beş dakika kalkıp dolaşın. Bu öneri masa başında çalışanlar için de geçerli. Oturulan her yarım saatte bir pozisyon değiştirmek ve kalkıp dolaşmak, ağrılardan korunmada önem taşıyor.

DESTEK KULLANIN

Çalıştığınız koltukta ya da sürücü koltuğunda mutlaka beli destekleyecek bir yastık bulundurun. Çalışırken olduğu gibi otomobil kullanırken de oturma pozisyonu önem taşıyor. Geriye doğru çok yaslanmayın ve direksiyona daha yakın durarak araba kullanın.

YATARAK KİTAP OKUMAYIN

Yatar pozisyonda kitap okumak bel ağrısına yol açıyor. Öne doğru eğildiğiniz için omurganın duruşu değişiyor. Aynı şekilde yatakta dizüstü bilgisayarıyla da çalışmayın.

YATAK SEÇİMİNE ÖNEM VERİN

Yatakların ne sert ne de çok yumuşak olması gerekiyor. Ortopedik özellikli yataklar bel sağlığını koruyor. Yatma pozisyonunda ise bir kısıtlama bulunmuyor. En rahat ettiğiniz pozisyonda uyuyun.

RAHAT AYAKKABI GİYİN

Özellikle kadınlar için uzun saatler yüksek topuklu ayakkabı giymek sakıncalı olabiliyor. Çünkü bütün omurganın dengesi ve ağırlık merkezi değişiyor. Tüm ağırlık bele yükleniyor. Bu yüzden işe giderken spor ayakkabı, işte ise iş ayakkabısı giymeye çalışın.,

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.