Bel Çevrenizdeki Yağlanmaya Dikkat!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Son günlerde televizyon reklamlarında, gazetelerde ve reklam panolarında Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı yeni bir ‘mücadele kampanyasını’ fark etmiş olmalısınız. Obezite Mücadele Hareketi adı altında toplumuzun çok daha sağlıklı olması için bir çalışma başlatan Bakanlık, vatandaşların mücadeleye başlamadan önce vücut kitle indekslerini hesaplamalarını tavsiye ediyor. Vücut kitle indeksi, boyunuzu kendisiyle bir daha çarptığınızda çıkan sayı kiloya bölündüğünde elde ediliyor. Örneğin; boyunuz  1,65 m ve kilonuz da 75 ise; 1,65 x 1,65 = 2, 72; Kilonuz 75 olduğuna göre; 75 /  2,72 = 27,6     Yani vücut kitle indeksiniz 27,6 !  Vücut kitle indeksi  20 – 25 arasında olanlar normal, 25 -30 arası fazla kilolu, 30’un üzeri ise obez olarak kabul edilmekte.

Elma tipi vücuda sahip olanlar, armut tipine göre çok daha fazla risk altında…

Kilo durumunuzu gösteren vücut kitle indeksiniz, mevcut sağlık durumunuz ile ilgili de önemli ipuçları vermekte. Toplam vücut ağırlığınız kadar, bu ağırlığın nerede toplandığı da oldukça önemli. Fazla kilolarınız bel çevresinde ve bedeninizin üst kısmında toplanıyorsa, elma tipi bir vücuda sahip olmanız muhtemel. Ama daha çok kalça ve baldırlarınızda birikiyorsa, o zaman da vücudunuzun armut tipi olduğunu söyleyebiliriz. Vücut tiplerindeki farklılıklar, kadınların elbise seçiminde zorlanmalarına neden oluyor, fakat bundan daha da önemlisi; potansiyel bir şeker hastalığını veya damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlığı problemlerini tetikleyebiliyor. Elma tipi vücuda sahip olanlar, armut tipine göre çok daha fazla risk altında, çünkü vücutlarındaki fazla yağ, karın ve bel çevrelerinde toplanıyor ki bu, ciddi anlamda bahsettiğimiz sağlık sorunlarına neden olabilmekte. Bel çevresinin erkeklerde 102, kadınlarda ise 89 santimetreyi aşığı durumlar, tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.

Fast food ve alkolden vazgeçemeyenlerden misiniz?

Bel  çevresine yönelik, beli inceltecek özel bir beslenme diyeti yok. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, bu husustaki en önemli kural. Fast food ve alkol tüketimi, bu bölgedeki yağlanmayı artırıcı etkiye sahip. Yeşil çay içebilir, yaban mersinini deneyebilirsiniz. Bunlar, bel çevresi yağlanmasına karşı etkili olabilirler. Lif içeriği yüksek gıdalara daha fazla yer vermeniz gerektiğini de unutmayın.

Egzersizlerden faydalanın

Kişisel olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, bel bölgesindeki yağların yanmasını kolaylaştırıcı egzersiz hareketlerine başvurmanız. Belli bir bölgenin üzerinde yoğunlaşarak oradaki yağ rezervlerini direkt yok edemeyebilirsiniz fakat kas gelişimini destekleyerek,  kasların yağın yerini almalarını sağlayabilirsiniz. Womenist olarak bel çevrenizdeki yağlanmaya yönelik olan, bu bölgedeki kaslarınızı harekete geçirip geliştiren ve size aynı zamanda kondisyon ve güç katacak basit ama etkili iki egzersiz hareketi sunmak istiyoruz.

Sopa çevirme hareketi oldukça etkili

Ayakta dik bir şekilde durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Her iki elinizi kullanarak 1 metre uzunluğunda bir sopa veya oklavayı ensenizin arkasında şekildeki gibi tutun. Herhangi bir cisim bulamazsanız, elleriniz ensenizde birleştirebilirsiniz de… Başınızı çok hafif geriye doğru meyillendirebilirsiniz. Önce sağa, sonra sola doğru çeyrek daireler çizecek şekilde dönün. Bir dönüşte nefes alın, diğerinde verin. Hareketi 2 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Sabah ve akşam saatlerinde iki set yapmanız, başlangıç için oldukça faydalı. Hareketi yaparken gözünüzü kapatmayın, başınız dönebilir.

Bel çevresi yağları rotasyonu sevmiyor

Bir sağlık topu yardımıyla bel çevreniz için rotasyonal bir hareket uygulamanız da olumlu sonuçlar verebilir. Bu egzersiz hareketi için yere oturduğunuzda ayaklarınız görseldeki gibi havada ve dizleriniz de bükülü olursa çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Sağlık topunu her iki elinizle tutmanız gerekiyor.Hareketi gerçekleştirmek için önce sağ tarafınıza, sonra da sola doğru yönelerek topu yere değdirmelisiniz. Hareket esnasında vücudunuzu öne ve doğru kaydırmamaya çalışın. 15 sağ ve 15 soldan oluşan bir seti günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. Bel bölgenizdeki yağın altındaki kası güçlendirip, sarkmaları önlemeye yönelik yapabileceğiniz bu hareketleri, yanında yürüyüşle desteklendiğinde daha da anlamlı, unutmayın. Ayrıca yüzmek de bel çevresindeki yağlanmaları engellemek için oldukça faydalı bir egzersiz!

Kaynak:Womenist.net

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.