Bel ağrısı neden olur ve bel ağrısının belirtileri nelerdir?

5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Kime sorsak “ belim ağrıyor diyor” gencinden yaşlısına herkes bel ağrısından yakınıyor, bel ağrısı için ne yapmalı diye doktor doktor dolaşıyor, konu komşusuna soruşturarak bel ağrısının sebeplerini arıyor,  bel ağrısına ne iyi gelir diye araştırıyor velhasıl kelam bel ağrısı nasıl geçer diye kara kara düşünüyor.  Hal böyle olunca biz de sizin için bu konuyu masaya yatırdık ve detaylı bir bel ağrısı sebepleri, bel ağrısı belirtileri, bel ağrısı hangi doktor, Bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısı kremi, bel kayması, bel ağrısı egzersizleri konularını içeren dosya hazırladık. Tüm bu araştırıp derlediğimiz bilgilerin bel ağrısı ve bel sorunları için şifa olmasını umut ediyor ancak burada okuyacağınız bilgiler haricinde, bu konu sizin hayatınızı çok etkiler hale geldiyse, mutlaka bir uzman doktora görünmeniz gerektiğini de ekliyoruz.

Bel bölgesindeki Bel ağrısı Nedenleri nelerdir?

Bel ağrısı bu şikayetten mustarip olan her insan için bir kabustur. Bel ağrısını kişinin hayatındaki etkileri insandan insana farklılık göstermekle birlikte herkes için en yaygın yaşanan durum kaliteli yaşam hakkının engellemesidir. Bel ağrısı her şeyde önce hareketleri kısıtlar, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştırabilir.  Beli ağrıyan her insan ilk olarak fıtıktan ya da omurga kırığı gibi ciddi durumlardan şüphelenir ancak bel ağrısı nedenleri çok başka şeyler de olabilir.

Bel ağrısının nedenlerinin ne olduğunu tespit etmek ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için bazen zaman alan bir süreç olabilir.  Bu sebeple 3 haftadan fazla düren şikâyetlerin muhakkak bir doktor tarafından teşhis edilmesi gerekir.  Bel ağrısı hangi doktor tarafından teşhis edilirse edilsin tedavisi zorlu bir süreç gerektirebilir.

Bel ağrısı  belirtileri nelerdir?

Aslında bel ağrısı belirtileri derken kast edilen durum bel ağrısının hangi hastalıktan kaynaklanıyor olduğuna göre değişir. Bu sebeple önce bel ağrılarının çeşitlerini inceleyelim ve “bel ağrısı neden olur” sorusunun cevabını arayalım.

Bel ağrısı nasıl geçer
Bel ağrısı nasıl geçer

Bel ağrısı neden olur?

Kas Kökenli Ağrılar

Vücudumuz bir kas sisteminin kemikleri sarması ile adeta bir koruma kalkanı ile yapılandırılmıştır. Bu sebeple pek çok ağrıda olduğu bel ağrılarının pek çoğu kas kökenlidir. Bu kas kökenli bel ağrılarının da kendine göre sebepleri vardır. Bel kaslarını zorlayıcı her türlü hareket bel ağrısına neden olabilir.  Her zaman yapmadığımız ağır bir aktivite sonucu, bel bölgesindeki kaslarda gerilme olabilir. Yahut yanlış bir pozisyonda eşya taşımak ya da bavul taşımak da bel kaslarını zorlayarak bel ağrısına sebebiyet verebilir. Bunun haricinde uzun bir yolculuk, mevsim değişiklikleri, rüzgarda kalmak, klima çarpması gibi etkenler de bu kasların tutulmasına ve bel ağrısına yol açabilir. Bel ağrısının bel harici bir sebebi de olabilir ki bunlar zayıf karın kaslarıdır. Zira karın kasları zayıf olduğunda bel bölgesindeki kaslar devreye girer.  Ve bu da bel için ekstra yük demektir.

Doğru duruş şekilleri ve düzenli bel ağrısı egzersizleriyle karın kasları kuvvetlendirebilir. Karın kaslarını güçlendirmek beli rahatlatmak açısından önemlidir. Böylelikle beliniz de kolay kolay incinmez.
Şayet bel ağrınız kas kökenli ise lasonil ya da volteren gibi ağrı kesici ürün ihtiva eden bir bel ağrısı kremi kullanabilirsiniz.

Stres

Her türlü sinirsel gerginlik aynı zamanda fiziksel olarak da bizi hiç farkında olmadan gerebilir. Bel ağrıları buna bir örnektir.  Stres hormonu nedeniyle gerilen bel kasları, bel ağrısına neden olur. Günlük yaşamdaki stresle birlikte, gün içerisinde sürekli gerilen vücut kimi zaman bel kaslarını da zorlayarak bel ağrısına sebep olurlar.

Yanlış Duruşlar

Vücudumuz daima hareket isteyen bir yapı biçimidir. Bu yüzden uzun saatler boyunca hareketsiz kalmak, gün içinde sürekli oturmak bel kaslarını zayıflattığı için bel ağrısına neden olur.  Bel ağrısı şikâyetinin yaşlı insanlardan sonra en çok masa başı çalışanlarından görülmesi bir rastlantı değildir. Üstelik bu kişilerin bir de kambur oturma pozisyonu bu tabloya eklendiğinde, işler iyice kötüye gitmeye başlar. Kambur oturmak beldeki kasların gevşek bir pozisyon almasına neden olur. Bu durumda vücut omurları yeterince destekleyemez. Bu şekilde yıpranan omurlar bel ağrısına ve disk kaymalarına yol açar.

Bel fıtığı ağrısı
Bel fıtığı ağrısı

Bel Fıtığı Ağrısı

Bel fıtığı, hasta tarafından ilk duyulduğunda pek hoş karşılanmayan bir durumdur. Diğer bilinen isimleri siyatik ya da disk hernisidir.  Bel bölgesindeki zorlayıcı hareketler veya bir kaza sonucu, omurlar arasındaki disklerin bozulması ya da yırtılması sonucu, omur arası kıkırdakları yerinden çıkarak bel fıtığı meydana getirir. Fıtık nedeniyle bölgedeki sinirler sıkışır bu da bel ağrısına sebep olur.

Bel fıtığının en ayrıcı tanısı ağrının iğne gibi batıcı ve yakıcı olması ile çekilecek MR dır.  Bu tip bel ağrıları kasılma şeklinde topuğa kadar inen şiddetli olabilir.

Fazla Kilolar

Fazla kilolar insan sağlığı için kalp damar gibi çok önemli sorunlardan başka bel açısından da sıkıntı verici süreçler yaşatır.  Gereğinden fazla kilolar, bele taşıyabileceğinden çok yük bindirir ve bunun sonucunda bel ağrısı anlamına gelmektedir.

Bel Kayması

Omurlar omurgamızı oluşturan küçük kemiklerdir. Düz bir çizgi şeklinde ardı ardına sıralanırlar. Kimi zaman zorlama, düşme, kaza nedeniyle veya yaşa bağlı olarak omurlar bu düz çizgiyi bozup, birbirlerinin üzerine doğru kayabilir ve bu duruma bel kayması denir. Sıklıkla bel fıtığı ile karıştırılır. İkisi arasındaki ayrıcı tanı bel fıtığında omurlar arasındaki kıkırdaklar sorun yaratırken, bel kaymasında omurların kendisi yani kemik sorun yaratmaktadır. Omurların kayması sinirler üzerinde baskı veya gerilme yarattığı için bel ağrılarına yol açar.

Kireçlenme

Gençlerde çok sık görülmeyen genellikle ileri yaş problemi olan kireçlenme eklemlerde uzun dönemde meydana gelen yıpranmaların, vücudun fiziksel baskılara karşı daha dayanıksız olmasına yol açması sonucu oluşur. Kireçlenen eklemlerin bel bölgesinde oluşu bir bel ağrısı nedenidir.

Osteoporoz

Namı diğer kemik erimesi olarak bilenen osteoropoz, kemiklerin yoğunluklarını kaybetmesi ve zayıflamasıdır.  Kemik erimesinde boyun ve bel kemikleri sıklıkla etkilenir. Bu durum da bel ağrılarına sebebiyet verir.

Omurga Kırığı

Bel ağrısı sebeplerinden en trajik olanı bunlardır. Çünkü genellikle trafik kazası, spor kazası veya yüksekten düşme gibi talihsiz olaylar sonucu oluşurlar. Bunun bir istisnası yaşla birlikte kemik erimesi (osteoporoz) görülen kişilerde de, kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak hiç sebepsiz durduk yerde omurga kırığı meydana gelmesidir. Kemik erimesi daha çok kadınlarda görüldüğü için sebepsiz omurga kırığı tehlikesi en çok kadınları tehdit eder.

İltihaplı Romatizma Türü: Ankilozan Spondilit (AS)

Kalıtsal bir problem olan ve daha çok genç yaştakileri etkileyen, genetik bir rahatsızlıktır. Kalıtsal olması haricinde bazı enfeksiyonlar ve sedef hastalığı da AS’yi tetikleyebilir.
İltihaplı romatizma vücuttaki tüm eklemleri etkileyebilir ancak en büyük belirtisi iltihabi bel ağrısıdır. Özellikle uzun süre hareketsiz kalındığında ağrı artar. Hastalar, sabah yataktan kalkmakta güçlük çekerler. Uyandıktan sonra bel tutukluğu birkaç saat sürebilir. Bu ağrıya en çok dinlenmek iyi gelir. Hatalığın erken teşhisi zordur ve çoğu kez fıtık ile karıştırılır. Bu sebeple bu belirtiler size tanıdık geliyorsa, mutlaka bir romatizmal hastalıklar uzmanına başvurun. Hastalık bu şekilde eklem bozuklukları, kamburluk ve şiddetli ağrılar gibi sonuçları olmadan önce, erken teşhis edilebilir.

Bel ağrısına ne iyi gelir?
Bel ağrısına ne iyi gelir?

İç Organlardaki Rahatsızlıklar

Bel ağrısının dahiliye sorunlarından kaynaklı da olabilir. Bel bölgesine yakın bazı organların sebep olacağı bazı hastalıklar ağrı yapabilir. Bu sebeple şayet ağrıların sebebi yukarıda saydıklarımız değilse bir dâhiliyeciye gidip pankreas, böbrek, bağırsak, karaciğer benzeri organlardaki rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

Bel Ağrısına İlişkin Risk Grubu:

 • 30 yaş üstü olmak
 • Genetik yatkınlık, ailesinde bel ağrısı şikayeti olanlar
 • Hamileler ve yeni anne olmuş kadınlar
 • Romatizma ya da kemik erimesi şikayeti olanlar
 • Menopoz dönemindeki kadınlar
 • Sigara tiryakileri
 • Yeni ameliyat olmuş kişiler
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Güreş, halter, kürek, futbol, tenis ve jimnastik sporlarıyla ilgilenenler
 • Meslek icabı sürekli ağır kaldıranlar, uzun süre oturanlar
 • Sürekli stres altında olanlar
 • Şeker ve tansiyon hastaları
 • Kanser hastaları

Kaynaklar

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...