Bebeklerde 1 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?

3.00 avg. rating (70% score) - 2 votes

Normal bebek gelişimin bir parçası olan bir ve iki yaş aralığındaki dönem anne babalar için oldukça güç ve yorucudur. Gayet sakin olan bebeğimiz davranış değişikliği göstererek ağlamaya kendine ve çevreye zarar vermeye başlar ebeveynler de şaşkınlığa neden olan bu dönem uzmanlar tarafından normal bir gelişim dönemi olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl ki ergenlik, yaşlılık bir gelişim süreci ise 1-2 yaş dönemi de gelişimin bir parçasıdır. Bu dönemde bebeğiniz kıskançlık, paylaşımsızlık, benmerkezcilik gibi davranışlar göstermeye başlar.1-2 yaşında başlayan bu dönem yaklaşık 3,5-4 yaşına kadar devam etmektedir. Göstermiş olduğu bu farklı davranış kalıplarında bebek artık ben sen değilim senin bir parçan değilim ben bir bireyim mesajını vermektedir. Anne olmadan da yürüyebiliyor ve ondan uzaklaşabiliyorumun farkına varmaya başlar. Bu mesajı verirken daha çok ‘’hayır’’ lar ile karşılık verir ve kendi benliğini pekiştirir. İstediği olmadığında daha agresif davranır ve kendisinin cezalandırıldığını düşündüğü için yemek yemeyi reddeder isteklerini ağlayarak yaptırmaya çalışır. Bir nevi bağımsızlığının engellendiğini düşünür.

Bu dönemde bağımsızlığını ilan eden bebeklere anne baba bilinçli bir şekilde yaklaşırsa kolay ve sağlıklı olarak atlatılabilir. Anne sürekli neden bu kadar hayır diyor? Neden bu kadar inatçı diye sorgulamayı fazla yapmadan bebeğin ayrışma dönemine müsaade etmelidir. İki temel hata vardır ki bu çorcucuğunuz ilerdeki yaşamını belirleyici karakter gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Temel hatalardan ilki aşırı ilgili ve kendine başına hiçbir şeyi yapmasına müsaade edilmemesi ki bağımlı bir kişiliğe neden olur. İkinci temel hata ise çocuğu bu davranışlarından ötürü cezalandırmak ve hırpalamaktır. Hırpalanan, sürekli yapma denilen çocuk kendini ifade yeteneğinde mahrum bırakıldığını düşünür ve annenin şikayet ettiği agresif tavırları daha da şiddetlenir.

Bu normal gelişim dönemi doktor yardımı almadan atlatılabilir. Burada önemli nokta ebeveynlerin çocuk üzerindeki tavrı ve yaklaşımı olduğu için anne baba olarak daha ılımlı şefkatli ve sabırlı davranmak çok önemlidir. Yinede baş edemediğinizi düşünüyorsanız da gerektiğinde yardım almaktan çekinmeyiniz.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.