Bebek Odası Dekorasyonu için Öneriler

Bebek odası dekorasyonunda küçükler için büyük fikirler...

BEBEK ODASI DEKORASYONU
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yeni bebeğin gelişi tüm ailede tatlıbir heyecan yaratır. Sonrasında da bebeğe bir oda hazırlama telaşı başlar.

Birbirinden şirin bebek odalarının içinden seçim yapmak çok zor. Peki ideal bir bebek odası var mı? Seçim yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Tüm annelerin merak ettiği bu hassas konuyla ilgili Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ceyda Ekiz bizleri aydınlatıyor…

Öncelikle evde uygun bir oda seçilmeli. Oda seçerken öncelik aydınlık, yani uygun ışık alabilen, kolay havalandırılan, bebeğin yürümeye başladıktan sonra da rahat hareket edebileceği, emniyetli oyun oynayabileceği yeterli alan içeren bir oda olması. Güneye bakan odalar yazın çok sıcak olduğu için, tam kuzey odaları ise kışın soğuk ve az güneş aldıkları içintercihedilmemeli. Doğu ve batı arasında da tercih sabah güneşi alması nedeniyle doğudan yana. Kuzeybatı ve kuzey doğu cepheler de öncelikli tercih edilmesi gerekenler.

Duvar rengi ve dekorasyonda bebekler için sakinleştirici etkisi nedeniyle pembe, lila, mavi, yeşil gibi renklerin pastel tonlarının ağırlıklı kullanılması, kırmızı gibi bebeklerin sevdiği sıcak renklerin küçük objeler halinde eklenmesi öneriliyor. Çok parlak olmayan ışık kaynakları daha çok yandan ışık verecek şekilde konulmalı, gece için de uygun bir gece lambası kullanılmalı.

Zeminde halı olması allerjen ev tozlarını barındırması açısından önerilmiyor. Laminat parke kaplama günlük temizlik açöısından ideal. Mobilya seçerken az parçalı ama fonksiyonel olan, çok sivri köşeler içermeyen ahşap modeller tercih edilmeli. Karyola, elbise dolabı ve şifoniyer olmazsa olmazlar. Oyuncak sandığı sonraki aylarda hızla sayısı artan oyuncakları toparlamak için düşünülebilir. Mobilyada bebek için kullanıma uygun standartta boya, kabartılar içermeyecek şekilde pürüzsüz zemine uygulanmış, modüller birbirine sıkıca oturmuş olmalı.Karyolanın yan korkuluklarının indirilip kaldırabilir fonksiyonu olması bakımda kolaylık sağlıyor.Ayrıca karyola tabanı bebeğin gelişim evrelerine göre alçaltılabilir olmalı.

Amerikan Pediatri Akademisi önerisi karyola korkuluk çubuğu aralıklarının 5-7.5/20 cm ,korkuluklar indirildiğinde en az 23 cm ve kaldırıldığında 66 cm olması gerektiği yönünde.Yatak karyola tabanına uygun,tam oturan büyüklükte olmalı,arada 2 parmaktan fazla mesafe kalmamalı.Yatak seçerken önceden kullanılmış olmayan(allerjen tozlar ve bakteri üretimi nedeniyle) çok sert ve çok yumuşak olmayan yarı ortopedik türde yataktar tercih edilmeli.Karyola üzerine bebeklerin ilk aylarda çok hoşlandığı dönence türü sallanan oyuncaklar kullanılabilir ama 5 aydan sonra bunlar tehlikeli olabileceği için çıkartılmalı.

Yine Amerikan Pediatri Akademisi çocuk boyunun 89 cm olduktan sonra karyolanın kullanılmasını önermiyor.Bu nedenle daha sonra yatağa dönüştürülebilen modeller daha ekonomik.

Kullanılacak tekstil malzemeleri tabi ki %100 pamuklu kumaştan ve yıkanabilir olmalı.Çok uzun bağcıklar içermemeli.Odada bir ısı ölçer ve nem kontolü için nem ölçer bulunmalı.İdeal nem oranı olan %40 altına düşürmemek için kalorifer peteklerine uygun su kapları yerleştirilmeli.. Bir emzirmekoltuğu(sallanan modeller keyifli ve dinlendirici!) ve bir sehpa olması ilk aylar için büyük kolaylık sağlayabilir.Odada tüylü oyuncaklar bulunması yine toz tutması ve allerjenler içerebilmesi açısından doğru değil.

Hürriyet Aile

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.