Bebeğinizin uykusuna dikkat edin

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gürültü kirliliği yeni doğan bebeklerin uyku düzenini bozuyor

Gürültü kirliliği yeni doğan bebeklerin uyku düzenini bozuyor. Uzmanlar, bebeklerin uyuduğu yerde gürültü çıkarılmasını uyku düzeni bozarak günlük uykularını almasını zorlaştırdığı belirtiyor.

Antalya Manavgat Devlet HastanesiBaşhekimi ve Çocuk Hastalıkları UzmanıDr. Mehmet Kuru, yeni doğan bir bebeğin günlük 16-18 saat uyku uyuduğunu söyledi.

Gürültü kirliliğine maruz kalan çocukların yeniden uykuya dalmalarını zorlaştırdığını belirten Kuru, 3 haftalık bebeğin 15-18 saat, 6 haftalıklarda 15-16 saat ve 6 ayda 10-12 saat uyku uyuduğunu ifade etti.

Bebeklerin rahat bir şekilde uykularını almaları için annelerin çocuklarını beslerken konuşmasını tavsiye eden Kuru, geceleri beslerken sessiz olunmasını gece ile gündüz farkını algılamasını sağlamak için ışık yakılmaması gerektiğini kaydetti.

Kuru, “Yeni doğan bebeklerimizin rahat bir şekilde uykularını almaları için ev işinde gürültü kirliliğinden uzak duralım. Bebeğin yanında yüksek ses çıkaran cihazları bulundurmayalım. Elektrik süpürgeleri yüksek ses çıkardığı için bebeklerin uyku düzenlerini bozabilir. Anneler gündüzleri bebeklerini beslerken mutlaka konuşmalı. Bu konuşma çocukların erken konuşmalarını ve gündüzleri rahat uyumalarını sağlayacaktır. Bebekleri akşam beslerken ışığı açmayalım, soluk bir ışıkla besleyelim. Işık ve ses aktiviteleri bebeklerde belirli süre sonra gündüz ve gece farklılığını algılamalarını sağlayacaktır. Uyuma zorluğu çeken bebeklere klasik bebek müziği dinletilmeli. Uyanan her bebek aç uyanır.” dedi.

Kaynak:habertürk.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.