Bebeğinizi Masajla Rahatlatın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anne karnında uzun süre sıvı bir ortamda kalan bebekler, yeni ortama uyum sağlamak için esnek kaslara ihtiyaç duyarlar.

Yenidoğan bebeklere yapılan Bebek masajı sayesinde, bebeklerin kas koordinasyonları gelişir ve esneklik kazanır. Fiziksel gelişimlerine de olumlu bir etkisi vardır. Rahatlaması ve uyumasına yardımcı olması amacıyla da bebeğinize masaj yapabilirsiniz.

Hareketliliğini arttırır ve büyürken ihtiyacı olan bedensel etkinliklerine yardımcı olur. Kan dolaşımı, kalp atışları, solunum ve sindiriminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Masaj anne için de oldukça faydalı. Bebeği okşamak, ona dokunmak, annelik hormonu diye bilinen, annenin sütünün artmasını ve rahatlamasını sağlayan ‘prolaktin hormonunun’ salgılanmasını artırır. Masaj bebeğinizle aranızdaki duygusal bağı güçlendiren, onun tüm bedensel sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan güçlü bir iletişim yoludur…

Masaj boyunca bebeğinizin rahatını sağlamak için küçük bir ön hazırlık gerekiyor. Yeni doğmuş bebeklerin herhangi bir şeye dikkatlerini yoğunlaştırabildikleri süre çok kısadır. Bu nedenle her hareketin bir iki kere tekrarlandığı 15 dakikalık bir masaj yeterlidir. Masajı her gün, bebeğin, tok, huzurlu ve masaja hazır olduğu bir saatte yapmaya çalışın. İstemediği zamanlarda ona zorla masaj yapmaya çalışmayın. Çünkü masaj yaparken amaç karşılıklı iletişim kurmak, rahatlamak ve birlikte eğlenmektir. Bu nedenle dikkatinizi ellerinizde yoğunlaştırın ve gevşeyin.

Kaynak:Womenist.net

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.