Bebeğiniz Diş mi Çıkartıyor?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bebeğim çok huzursuz..  Gece yarısı sık sık uyanıyor. Sabah 5’te kalkıp yatağında oturuyor. Annesini eskisi gibi emmiyor. Hiç bir şey yemiyor..  Ateşi var ve kuru kuru öksürüyor..  Elimi ısırıyor.. Yine altı pişmeye başladı…

Evet, galiba çocuğunuz diş çıkarıyor… Bu dönemde çocuğunuzda gözlenebilecek belirtileri aşağıda özetlemeye çalıştım. Bunları bilmek sizi rahatlatacaktır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları pratiğimizde en çok gözlediğimiz diş çıkarma belirtileri, salyanın artışı, huzursuzluk, iştahsızlık ve ağız etrafında döküntüler olmakla beraber, diş çıkartırken çocuklarda çok değişik belirtileri de görebiliriz.

Kimi Bebek başını sallarken, kimi kulağıyla oynar. Aileler genelde bu durumun neye işaret ettiğini çok merak ederler. Genelde hafif ishal görülmekle beraber, kabızlık da olabilir. Ancak anne sütü alan çocukta meme başı ısırmalarının artması, uykunun kısalması, uykuya dalamama, nedensiz ve uzun süren ağlamalar, kuru öksürük, ateş yüksekliği, diş gıcırdatma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, pişik, idrarda koku, kusma  gibi belirtiler de gözlenebilmektedir.

Genel pratiğimizde diş çıkarken ateş 38 oC’yi geçmez diye düşünürüz. Ancak yapılan çalışmalar, ateşin  en fazla 38.88 oC’ye kadar çıkabildiğini göstermektedir. Bu nedenle ateşin bu değerin üzerinde olması genelde diş çıkarmayla ilgili değildir.

Dışkının sulu hale gelmesi ve dışkı sayısının artması çocuğun altının da pişmesine neden olur. Bu bile tek başına ağlama nedenidir.

Uykusuzluk ve gece öksürükleri, anne babaların da uykusuz kalmasına neden olur. Çocuğun uyku düzeni ve bu nedenle beslenme düzeni de bozulur. Zaten hem katı, hem de sıvı gıda alımı da azalmıştır.

Yapılan araştırmalarda, belirtilerin dişin patlamasından 4 gün önce başladığı, genelde dişin patladığı gün en maksimum düzeye ulaştığı ve 3 gün sonrasına kadar sürebildiği gösterilmiştir (toplam 8 gün). En önce başlayan belirtiler genelde ısırmaların artması, salya artışı ve diş gıcırdatma olup bunlar 8 gün sonuna kadar devam etmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler, diş çıkarmakta olan çocukların %65’inde görülür. Geride kalan çocuklarda bu belirtiler görülmez. Diş çıkarma sırasında görülen belirtilerin hiç biri, çocuğun sağlığını tehdit edici düzeyde değildir. Ancak çocuklarda gözlenen bu belirtiler, diğer hastalıkların belirtileriyle karışabilir. Ateş ve öksürük nedeniyle akciğer enfeksiyonu sanılıp antibiyotik tedavisi alan bebekler vardır.

Çocuğun dişlerinin ne zaman çıkacağı konusuna gelince… Ülkemizde bebeklerin ilk süt dişleri ortalama 7.4±2 ayda (3-17 ay) çıkmaktadır. İlk patlayan dişler genelde alt kesiciler olup çok nadiren üst kesiciler de çıkabilir. İlk süt dişinden sonra genelde ayda birer adet diş çıkmaya devam eder. Alt kesicilerden sonra üst kesiciler çıkar. Daha sonra yanlarına birer adet daha kesici dişler eklenir. Sonra köpek (kanin) dişlerini atlayarak 1. ön azı dişleri çıkar. Bundan sonra köpek dişleri ve ardından 2. ön azı dişleri çıkar. Otuz ay bittiğinde genelde çocuğun ağzında 20 süt dişi tamamlanmış olmaktadır.  

Bebeğinizin dişleri çıkarken doktorunuzdan yardım almanız gerekebilir. Genelde jel ve parasetamol gibi ilaçlar kullanılmakla beraber, duruma özgü çözümler de üretmek gerekebilir.

Referanslar:

1- Ramos Jorge J ve ark. Prospective longitudinal study of signs and symptoms associated with primary tooth eruption. Pediatrics 2011; 128: 471-476.

2- Macnin ML ve ark. Symptoms associated with infant teething: a prospective study. Pediatrics 2000; 105: 747-752.

3- Baykan Z ve ark. Experience of Turkish parents about their infants teething. Child: Care, Health and Development 2004; 30(4): 331-336.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...