BBC, Türkiye’nin Cinsel Sağlık Alanındaki İlerlemesine Dikkat Çekti

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bbc, Türkiye’nin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda Türkiye Aile Planlaması Derneği’nin(TAPD) 50 yıldır kat ettiği ilerlemeye dikkat çekti Türkiye’nin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda sağladığı ilerleme, Bbc’nin bir haberine konu oldu. Bbc, 49 yıldır anne-çocuk sağlığı, aile planlaması, üreme sağlığı, cinsel sağlık ve kadının statüsünün geliştirilmesi konusunda Türkiye Aile Planlaması Derneği’nin kazandığı başarılarına vurgu yaptı.

Bbc, Uluslararası Aile Planlaması Federasyonu’nun(IPPF) 60. Yılı nedeniyle Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen cinsel sağlık ve üreme sağlığı konulu toplantıyla ilgili haberinde Türkiye’ye de yer verdi. Haberde, yakın geçmişte TAPD Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmış olan, halen dernek üyeliğini ve Hacettepe Üniversitesi AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi Koordinatörlüğünü sürdüren Dr. Aygen Tümer’in görüşleri de aktarıldı.

Dr. Tümer Bbc’e yaptığı açıklamada, 49 yıl önce Türkiye’de aile planlaması hizmetlerine erişimin olmadığına, cinselliğin tabu sayılıp konuşulamadığına işaret etti. TAPD’nin özellikle genç kız ve kadınların bilinçlendirilmesi, bu alanda kliniklerin açılması konusunda katkıda bulunduğunu belirten Tümer, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve en önemlisi HIV/AIDS’in gündeme gelmesiyle, 1996 yılından beri Sağlık Bakanlığının önderliğinde TAPD’nin kapsamlı ve örgütlü çalışmalar yaptığını söyledi.

Dr. Tümer Bbc’ye, günümüzde cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve hakları konusunda bilinçlenmenin arttığını, bu alanda çalışan STK’ların çoğaldığını, medyanın ve internet sayesinde uzaklara da ulaşımın mümkün olduğunu belirterek, TAPD’nin çalışma alanına giren sağlık ve eğitim ile ilgili konularda daha hızlı ilerleme olabilmesi için, siyasetçilerin, yasaları yapan ve uygulayanların da desteğinin önemine dikkat çekti. – Ankara

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.