Batık tüylerden kurtulma yolları!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Vücudun çeşitli bölgelerinde ve özellikle bacaklarda oluşan batık tüylerden şikayetçiyseniz bu doğal çözüm yöntemlerini çok seveceksiniz.

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak isterken, bazı ciltler batık sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Bu batıklar öyle bir hal alır ki, tüylerden daha kötü bir görünüm içinde olurlar. Batıklardan kurtulmak için bazı tedavi yöntemleri vardır. Ama bunların birçoğu çok kullanışlı değildir. Kendiniz batıklardan kurtulmak hatta batıkların oluşmaması için evinizde bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1.) Cildinizi Nemlendirin
Cildinizin herhangi bir bölümünde bulunan batıklardan kurtulmak için cildinizi nemlendirmek çok önemlidir. Eğer bir sivilce kremi kullanıyorsanız, cildini kurumasını önlemek için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Özellikle gece yatmadan önce nemlendiricilerin kullanılması önerilmektedir. Bu uygulama cildi yumuşatacak ve batık bılın dışarıyı doğru çıkmasını sağlayacaktır.

2.) Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı uygulamak batık kılları çıkarmak için büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çay ağaçı yağı, ayrıca batık kılların neden olduğu şişikleri ve kızarıkları da yok eder. Bir pamuk parçası üzerinde birkaç damla çay ağaçı yağı damlatın ve batık kılların olduğu bölgeye sürün. Kılın battığı veya döndüğü alanda bir enfeksiyon varsa, çay ağaçı yağının içine aleo vera da ekleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı, batık kılları ve kıl dönmesini çıkarmasının yanısıra, kıl dönmelerini de engeller. Vücudunuzu yıkarken, suyun içine 20 damla çay ağacı yağı eklerseniz, batıklardan ve kıl dönmesinden kurtulursunuz.

3.) Dezenfekte
Batık kılların nedenlerinden biri de hijyendir. Tüylerinizi almadan önce hijyene özen gösterin. Traş bıcağı ile tüylerinizi alıyorsanız, traş biceğini sık sık değiştirin veya işleme başlamadan önce alkol içine daldırın. Cildinize sürmeden önce alkolu iyice temizleyin. Kıl dönmesi olan bölgeyi günde 2-3 kez dezenfektan krem kullanın. Eğer batık ve kıl dönmesi olmasını istemiyorsanız, bu dejenfektan kremini sürekli kullanın. Ancak bu kremin ardından cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

4.) Eksfoliasyon(cildin ölü derisini temizlemek)
Başarılı bir batık kılları çıkarmak için bir günde en az iki kez bu alanlarda bulunan ölü derilerin temizlenmesi gerekiyor. Bunun için zeytinyağı ve şeker karışımını kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda kızarıklıkları önleyerek, oluşabilecek herhangi bir cilt tahrişini de önleyecektir. Bu karışım ile yavaşça peeling yapın ve kılın ucunun dışarıya çıkmasını sağlayın. Kıl ucunu dışarıya çıkardığınız zaman bir cımbız yardımıyla kılı dışarıya çekin. Kılı çıkarmak için o bölgeye hafif bir baskı uygulayabilirsiniz. Ancak nazik olun ve o bölgede kanama olmasına izin vermeyin.

5.) Akne İlaçlar
Batık kıllarınızı çıkarmak için reçeteli olarak satılan akne ilaçlarını da kullanabilirsiniz. Benzoil peroksit veya salicic asit işinize yarayabilir. Cildinizin kurumasını ve gözeneklerin kapanmasını önlemek için alkol içeren ürünlerden uzak durun. Sorun devam ederse, bir doktora danışabilirsiniz.

6.) Baskı uygulayın
Batık kılların çıkarılması sabır isteyen bir iştir. Bir kapta sirke ve sıcak su karışımı yapın. Bu karışımla bir bezi nemlendirir ve batıkların olduğu bölgeye bastırın. Bez soğuduğunda tekrar ısıtın ve yeniden uygulayın. Bu cildi yumuşatacak ve kıl ucunun dışarıya çıkmasını sağlayacaktır.

7.) İğne kullanın
Batık kılların çıkarılması için cımbız kullanmak her zaman daha iyidir. Çünkü cilde zarar vermez. Hiçbir zaman deriyi delerek kılı dışarıya çıkmak için zorlamayın. Batık olan bölgelere sıcak bir bez koyun. 5 dakika bekledikten sonra bu bölgeyi silin. Batan kıl, cildin içinde ise o zaman içeriye doğru büyüyor olabilir. O zaman bir iğne yardımıyla kılın ucunu dışarıya çekebilirsiniz.

8.) Lazer Epilasyon
Lazer epilasyon batık kılları çıkarmak için etkili bir yoldur.Koyu renk ve kıvırcık saçlı kişilerin batık kıllara daha meyillidir. Lazer tedavisi koyu renkli kişiler üzerinde daha etkilidir. Lazer, kıl kökünü öldürerek, ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Kıllarınız çok kalın ise birkaç seans uygulanması gerekebilir.

9.) Rahat giysiler giyin
Kılların rahat bir şekilde çıkabilmesi için gevşek ve rahat giysiler giyilmesi gerekir. Batık kıllara genellikle giydiğimiz giysiler neden olur. Sert bir şekilde sürtünme batıklara neden olur.

10.) Diğer Yöntemler
Batıkların oluşmasını önlemek için traş bıcağı veya ağda tercih edilmemelidir. Lazer epilasyon tercih edilmelidir. Eğer ediliyor ise o zaman cildinizi sık sık nemlendirmeniz ve yumuşatmanız gerekmektedir.

More from the blog

Türk kadını kaş ve kirpik güzelliğine önem veriyor

Türk kadınları makyaj ürünlerinde Avrupalı kadınların ruj tutkusunun aksine, dudaklarını değil gözlerini vurgulayacak uygulamaları tercih ediyor.

İksir Güzellik: Sağlık ve Kişisel Bakım Ürünleri Online Satış Sitesi

İksir Güzellik, dünyaca ünlü 100’den fazla kişisel bakım ve güzellik markasını piyasa fiyatından çok daha uygun fiyatlarla sunuyor.

Ev Kadınları Şimdi de Kalıcı Makyaj Eğitimlerine de El Attı

Ev kadınları için yeni bir istihdam alanı daha doğuyor. Evden çalışarak kendilerine yeni gelir kapıları açan girişimci ev hanımları kazançlarından ve çalışma şekillerinden son derce memnunlar.

Güzellik Koçunuz Netmoda Videolar

En yeni saç ve makyaj önerileri ve uygulaması için danışacağınız en uygun adres Netmoda videolar