Başarılı Bir Diyetin Sırrı: Zamanlama Ve Doğru Besin

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Pazartesi başlayıp Salı biten ya da en ufak bir kaçamakla yeniden başa dönülen diyetler yüzünden siz de mi iradenize şüpheyle bakıyorsunuz?

İstikrarlı ve başarılı bir diyetin önündeki en büyük engel olan diyetinize uygun besinleri her zaman bulamamak sorun olmaktan çıkıyor.  Farklı kalori değerlerinde hazırladığı diyet menülerini, danışanları neredeyse oraya ulaştıran Rafinera’nın diyetisyeni Dyt. Mine Öcalan, zayıflama ve sağlıklı beslenme ile ilgili püf noktaları anlattı. Dyt Mine Öcalan, duygusal sabotajlar ve önü kesilemeyen kaçamaklar için “Bu tür vazgeçişler stres ve pişmanlığı beraberinde getirir” diyor.

İnsanların sağlıklı beslenme ve zayıflama ile ilgili genel algısı nedir?

Eskiden kısa zamanda kilo vereyim de nasıl olursa olsun söylemleri çok fazlaydı. Bu nedenle sağlıklı beslenme baz alınmadan çok düşük kalorili veya tek yönlü beslenme programları daha çok uygulanıyordu. Ama artık bilinçlenmeye başladık. Danışanlarımız artık verdikleri kiloları tekrar almamak için sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeyi amaç ediniyorlar. Kilo fazlası olmayan bireyler de sağlıklı beslenmek için bize başvuruyorlar.

Bir diyeti sürdürmede önümüze çıkan engeller nedir?

Uygun besinlere ulaşamama en önemli engel olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun çalışma temposu, uzun süreli toplantılar beslenme programımıza uygun yiyeceklerin bulunabilirliğini azaltıyor ve genellikle fast-food tarzı ya da yağ oranı çok yüksek gıdalara yönelmemize sebep oluyor. Böyle durumlarda bazı destekleyicilere ihtiyaç duyuyoruz. Danışanlarımızın sürekli dile getirdiği “keşke sürekli yanımda olan, benim için uygun olan yemekleri hazırlayan bir aşçım olsa” söylemini Rafinera Beslenme Programı olarak gerçekleştirmekteyiz. Tabii uygun besinlere ulaşmanın gerektirdiği zaman özellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin her zaman en önemli sorunu olarak karşımıza çıkmakta, diyetlerin pazartesi günü başlayıp salı günü bitmesinin de en önemli etkenlerinden biri.

Diyet yaparken, öğünlerin düzenli bir şekilde alınmasının bir önemi var mıdır?

Atladığımız her öğün metabolizmamızda %60’lara kadar yavaşlamaya neden olmakta ve uzun süreli açlık ardından gelen tüketimlerimiz tekrar aç kalacağını düşünen vücudun kendisini korumaya alması ile daha hızlı yağa çevirip depolanmaktadır. Aynı zamanda almanız gereken enerjiyi daha fazla öğüne böldüğünüzde kan şekeri regülasyonunuzu sağlanarak daha az acıkırsınız. Bu nedenle öğünlerin düzenli olarak tüketilmesi, az az sık sık beslenme önemlidir. Bunun için de gün boyunca ne yiyeceğinizi bilmek ve bu yiyeceklerin hemen elinizin altında olması diyet ile ilgili en büyük problemi aşmanızı sağlar.

Diyet ve duygusal faktörlerin çatışmasından bahseder misiniz?

Duygusal durumun beslenme üzerine olan etkisi tartışılmaz çok büyüktür. Bazılarımız üzüldüğünde ve yalnız olduğunda çok fazla yemek yerken, bazılarımız mutlu olduğunda tüketimlerini artırır. Ve bu durumlarda tercih edilen besinler maalesef sağlıklı besinler değil yağ ve şeker oranı yüksek besinler. Ancak yemenin yarattığı iyi duygular genellikle kısa sürelidir ve sonuçta kilo aldırdığı için stres ve pişmanlığı beraberinde getirir. Duyguya bağlı yemek yeme sendromundan kurtulmanın en önemli anahtarı farkındalıktır.

Diyetlerde, yapılan beslenme hataları neler? Ya da bir diyeti hangi şekillerde sabote ediyoruz?

En fazla yapılan hata acıkmadığımızı düşünerek öğün atlamak. Bu durum hem metabolizmamızın yavaşlamasına neden oluyor hem de uzun süre aç kaldığımız için diğer öğünde çok fazla yemek yememizi sağlıyor. Bu amaçla Rafinera sistemi’nde ara öğünleri de kapsayan menüler hazırlıyoruz. Bir de tabii ki kaçamaklar var. Diyeti tamamen hayattan soyutlanmak olarak algıladığımız için çok yanlış olsa da küçük bir kaçamak yapmamızın ardından nasıl olsa diyeti bozdum diyerek tüketimlerimizi artırmaktayız. Light ürünleri sınırsız tüketme anlayışımızı da unutmamak gerekir. Birçok kişi light ürünlerin sadece enerji değeri azaltılmış gıdalar olduğunu unutuyor. Bu nedenle sınırlı tüketmekte fayda var.

Size Rafinera sayfasından en çok hangi sorular soruluyor?

Rafinera beslenme programı ile ne kadar su tüketmeliyim, çay, kahve içebilir miyim, ne kadar sürede ideal kiloma ulaşırım en çok merak edilen sorular. Bunun dışında, şehir dışına çıkıyorum ne tüketmeliyim gibi sorular da alıyorum. Bu sorulardan da anlayacağımız üzere, aslında herkes diyetinde başarılı olmak istiyor ve hedefine odaklanmış olarak hareket ediyor.

Rafinera Diyet Danışmanı Dyt Mine Öcalan Hakkında: Beslenme ve sağlığa küçüklükten beri ilgili olan Dyt. Mine Öcalan Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun. Eğitimi sırasında ve sonrasında Özel Avicenna Hastanesi, Özel Medicana Hastanesi gibi çeşitli kurum ve sektörlerde görev alan Dyt. Mine Öcalan 2010 yılından bu yana Rafinera ailesinin bir parçası.

Rafinera Hakkında: 2012 Ekim ayında Ali Koç’un da mentorluğuyla sağlıklı ve diyet dostu yiyeceklerle özel menüler hazırlayarak, bu menüleri sahiplerine ulaştıran Rafinera, 2007 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Didem Altınbaşak Tulgan tarafından kurulan firma, müşterilerine taze, katkısız ve lezzetli menülerle cevaplar üreten, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda servis özellikleri ve çalışma prensipleriyle öne çıkmaktadır. Rafinera bu alanda faaliyet gösteren ilk Türk markasıdır.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...