Balgam Söktürücü Besinler Nelerdir? Balgam Nasıl Atılır?

tarafından
463
Balgam Söktürücü Besinler Nelerdir? Balgam Nasıl Atılır?
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte balgam söktürücü konusu üzerinde derinlemesine şekilde duracağız. Balgam, gündelik hayatımızı da ciddi anlamda olumsuz etkileyen seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çeker. Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile zaman içerisinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kişilerin gündelik yaşamında ciddi anlamda nefes alışverişini dahi engelleyebilir. Uzman doktor tedavisi dışında evlerinizde alacağınız önlemler sayesinde de sorunu giderebilirsiniz. Amacımız, sizlere bu hastalık ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak olacak.

Balgam Söktürücü

Balgam Söktürücü

Balgam Nedir?

Balgam, üst solunum organları tarafından salgılanan ve oral yollardan dışarı atılan sümüksü bir yapıdır.

Bu yapı, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Günlük yaşantımızı da ciddi anlamda olumsuz etkilediğini biliyoruz. İşte tam da bu noktada nedenleri ve tedavisi önünde de önemli adımlar atılması gerekiyor. Genellikle üst yolunum yollarında meydana gelen sorunlar bu noktada önemlidir. İltihaplanmalar ya da nefes sorunu bu noktada çok ciddi anlamda dikkat çeker. Hal böyle olunca birçok farklı başlık üzerinde de durmamız gerekiyor. Hemen konu üzerine eğilelim.

https://www.youtube.com/watch?v=2BIEX7hGpxs

Balgam Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Balgam oluşumunun nedenleri içerisinde birçok farklı neden sayılabilir. Bu nedenler, özellikle üst solunum yolu ve ciğerlerde meydana gelen sıkıntılar nedeni ile kendisini gösterir. Hal böyle olunca balgam ile alakalı olarak öncelikle nedenleri iyi bir şekilde analiz etmemiz gerekiyor. Oluşumunun nedenleri içerisinde kesin olarak sayabileceğimiz seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle, sinüzit vs.)
 • Günlük yaşantınızda sürekli ve aşırı sigara kullanımı
 • Sigarayı bırakma sürecinde ciğerlerin kendisini temizleme sürecinde balgam oluşumu
 • Hava kirlilik oranı yüksek bölgelerde ikamet etme
 • Yiyecek ya da içecekler nedeni ile alerjik tepkimelerin meydana gelmesi
 • Kullanılan ilaçlara karşı vücudun yan etki sürecine girmiş olması
 • Akciğer organında meydana gelen hastalıklar

bu noktada kesin bir şekilde kendisini gösterir. Bu nedenler, balgam oluşumu üzerinde en yüksek oranlar ile etkisini gösteren sıkıntılardan birisidir. Dolayısı ile şimdi de sizlere balgam akabinde belirtiler hakkında da bilgiler vereceğiz.

Balgam Oluşumunun Nedenleri

Balgam Oluşumunun Nedenleri

Balgam ile Görülen Belirtiler

Balgam, birçok farklı şekilde kendisini gösterir. Yukarıda da görebileceğiniz üzere nedenler bu şekilde kendisini gösterir. Balgam sorununun önüne geçebilmek için nedenler ve belirtiler yine bir o kadar dikkat çeker. Bu belirtiler üzerinde biraz daha derinlemesine şekilde durmamız gerekiyor. Hemen sayacak olursak;

 • Üst solunum sorununa bağlı olarak ateşin yükselmesi
 • Ansızın zaman içerisinde meydana gelen halsizlik ve yorgunluk hali
 • Burun bölgesinde meydana gelen tıkanma ve safra akıntısı
 • Nefes alırken ciddi anlamda öksürme isteği ve boğaz bölgesinde enfeksiyon

yine beraberinde etkin seçenekler sunan imkanlardan birisidir. Balgam ile görülen belirtiler bu şekilde. Evlerinizde de balgam tedavisine yönelik olarak somut adımlar atabilirsiniz. Şimdi bu konu üzerine eğilim gösterelim.

Balgam Söktürücü Besinler

Balgam Söktürücü Besinler

Balgam Söktürücü Besinler Nelerdir?

Balgam söktürücü besinler içerisinde aslında birçok farklı uygulama kesin bir şekilde kullanılabilir. Bu uygulamalar içerisinde ve besinler arasında ideal imkanları sizlere sunacağız. Merak ettiğiniz her konuda yorum alanlarımızı kullanabilirsiniz. Hemen konu üzerine eğilim gösterelim.

Limon Suyu

Tamamen doğal C vitamini takviyesi olarak karşımıza çıkar. Limon, aynı zamanda vücut için en faydalı bileşenlerden birisidir. Yarım su bardağına 1 tatlı kaşığı limon ilave edilerek içilmesi faydalıdır. Dilerseniz çeyrek limonu tek başına doğrudan tüketmeniz de daha faydalı seçenekleri beraberinde getirir.

Tuzlu Su

Tuzlu su uygulaması, ağıza gargara yapmak yardımı ile çok etkin seçenekleri sizlere sunar. Dolayısı ile en ideal seçeneklerden birisidir. Bir vardak ılık su içerisine 1 tatlı kaşığı tuz atarak gargara yapmak çok faydalıdır. Balgam sorununa kısa sürede çözüm sunar.

Zencefil Çayı

Zencefil içerisinde gingerol adını verdiğimiz son derece önemli bir bileşen bulunur. Bu bileşen, üst solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi anlamda etkin seçenekler sunar. Günlük olarak aşırı olmamak kaydı ile zencefil çayı tüketimi idealdir. Aynı zamanda zencefil, vücutta ki mikropları atmaya yardımcıdır.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası, vücudun kendini toplayabilmesi için sıcak tüketildiğinde son derece etkileyicidir. Genel itibari ile doğrudan el ile yapılan, hazır olmayan doğal tavuk çorbası tüketimi son derece iyi imkanları bizlere sunar.

Acı Biber

Vücudun zaman içerisinde ihtiyaç duyabileceği besinlerden birisidir. Acı etkisi olan her türlü bileşen, üst solunum kanallarını açmaya yardımcıdır. Dolayısı ile tüketimi son derece ideal bileşenler arasında yer alır.

Doğal Bal

Bal, her ne olursa olsun insan vücudu için çok faydalıdır. Üstüne üstlük balgam sorununun doğal çözümünde de en etkili çözümlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı bal ilave ederek tüketilmesi çok faydalıdır.

Soğan

En az sarımsak kadar etkili bir anti-flamatuar etkisine sahip bileşenlerden birisidir. İnce ince kıyılan soğan üzerine iki yemek kaşığı şeker serpilir. 1 saat beklettikten sonra şeker ve soğan su bırakacaktır. Bu suyan bir yemek kaşığı kadar günde 2 – 3 kere tüketin ve farkı görün.

https://www.youtube.com/watch?v=dkhHJg6mjMs

Balgamdan Kurtulmak için Uzman Önerileri

Balgam sorunu, çevresel faktörler nedeni ile de zaman içerisinde ortaya çıkabilir. İşte bu noktada uzman önerilerini dikkate alarak hareket etmek çok çok önemlidir. Listemiz içerisinde o kadar geniş kapsamlı seçenekler söz konusu ki, bunları uygulamanız gerekiyor. Balgam sorununun önüne geçmek için şarttır.

 • Karahindiba ve ısırgan otu gibi çayları günlük olarak tüketmek, balgam sorununu bertaraf etmenizi sağlar.
 • Yaşam alanlarınızı sürekli olarak havanlandırın ve temiz tutmaya çalışın.
 • Kestane balı, yine balgam sorunu için en ideal seçeneklerden birisidir.
 • Günlük su tüketim oranınız en az 2 litre olmalıdır. Öyle ki bu suyu limon ekleyerek tükettiğinizde faydaları muazzam olur.
 • Koyu yeşil yaprağa sahip besinlerin tüketimi ciddi oranda arttırılmalıdır.