Bahar Doğurganlığı Artırıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kış aylarında sürekli çaba göstermiş olabilirsiniz ancak umutsuzluğa kapılmayın. Yapılan bir araştırma ılık havalarda kadınların daha doğurgan olduğunu ortaya koyuyor.

Bitkiler ilkbaharda çiçek açarken insanlar boş mu duruyor? Araştırmalar bunun tersini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirilen Doğurganlık ve Kısırlık Dünya Kongresi’nde ilginç araştırma sonuçları açıklandı. Büyük ilgi uyandıran sonuçlar şimdiden tartışılmaya başlandı bile.

İlkbaharda Belirgin Bir Artış Var

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan bir tüp Bebek merkezinde Daniela Braga gözetiminde gerçekleştirilen çalışmada tedavi sürecindeki 1932 kadının hormon seviyesi ölçüldü. Çıkan sonuçlarda ilkbahar aylarında kadınlarda oestradiol oranının daha yüksek olduğu kaydedildi. Üremek için önem teşkil eden bu hormonun yüzde 45’e varan yükselişi ilkbahar ile ilişkilendiriliyor. Diğer mevsimlere oranla belirgin farkın ortaya çıktığı ilkbaharda havaların ısınmasının en büyük etken olabileceği kaydediliyor.

Araştırma ve Deneyler Daha Kapsamlı Olacak

Doğurganlık ve ilkbaharın böylesine belirgin bir şekilde ilintili olması bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı. Diğer mevsimlere göre ilkbaharda yükseliş eğilimine giren üreme hormonu oranıyla alakalı bilimadamlarının daha kapsamlı deneyler yapacağı kaydediliyor. Bu araştırma yalnız başına baharın daha üretken bir mevsim olduğunu kanıtlamasa da çıkan sonucun önümüzdeki süreçte daha fazla araştırma ve tartışmalara yön vereceği bildirildi. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki tüp Bebek çalışmaları yapan bilimadamlarının bu yeni araştırma sonucunu örnek alarak daha kapsamlı deneyler yapması bekleniyor.

Küresel Güvenlik Sorunu Aşılacak

Aynı konferansta Doğurganlık Dernekleri Uluslararası Federasyonu tarafından sunulan bir diğer araştırmada ise tüp Bebek tedavisi sürecindeki küresel güvenlik standartlarının yetersizliği gözler önüne serildi. Bu konudaki sorunların aşılması için Federasyon’un Ian Cooke’i görevlendirdiği ve kendisinin uluslararası uygulama kodu geliştirmek için çalışmalara başladığı belirtildi.

Fatih Yeşil – Haberler

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.