Bağırsak ve Mide Sorunlarınızı Hafife Almayın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hiç kuşku yok ki; konu, kanser olunca hepimiz korkuyoruz ama erken teşhisin önemini de aynı oranda göz ardı ediyoruz.  Gündelik şikayetlerimizi dikkate almamız gerektiğine vurgu yapan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ates Karateke, Yumurtalık kanserinin teşhisinde mide ve bağırsak sorunlarının dikkate alınmasının önemini vurguladı ve Yumurtalık kanserinden korunmada doğum kontrol haplarının etkili olduğunu söyledi.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, Türk kadınının erken teşhis konusunda zafiyeti olduğuna vurgu yaparak, teşhisi en zor ve en sinsi ilerleyen Yumurtalık kanserini “kadınlar için en büyük tehlike” olarak tanımlıyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Ateş Karateke, Yumurtalık kanserinin kendine özgü semptomları olmadığı için, hastalığın belirlenmesi ve tanı koyulmasının zor olduğunun altını çizerek “Yumurtalık kanserinde gündelik şikayetlerin dikkate alınması hayat kurtarabilir” dedi.

Kadınların şikayet ettikleri belirsiz semptomların hazımsızlık, karında şişkinlik, çabuk doyma, iştah kaybı, sık idrara çıkma ve kilo değişimi (kilo kaybı ya da kilo alma) olarak sayan Prof. Dr. Karateke, “Hafife aldığımız bu sıkıntılar Yumurtalık kanserinin ön belirtileri olabilir. Kanserin önüne geçmek ancak toplumsal bilinçlenme ve erken tanı ile mümkün. Bunun için halkı bilgilendirmeye ağırlık vermeliyiz . Türk kadınını sağlığına daha duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

“Doğum kontrol hapları kanserden korunmada etkili”

Birden çok kez hamile kalan kadınlarda ya da emziren kadınlarda yumurtlama daha az olduğu için bu kadınlarda Yumurtalık kanseri oluşumunda azalma görüldüğünü belirten Prof. Dr. Karateke, “Oral gebelik önleyicilerle sağlanan korunmanın doğru olduğu ve gebelik önleyici hapların kullanım süresi uzadıkça Yumurtalık kanserine karşı daha etkin bir korunma sağlanmaktadır” dedi.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

Prof. Dr. Ateş Karateke

Kaynak:Womenist.net

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.