Aydınlık yatak odası kilo aldırıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, gece yatak odalarında “etrafı görebilecekleri kadar ışık olan” kadınların bellerinin daha kalın olduğunu söylüyor.
Fakat araştırmacılar, ‘kalın perdeli odalarda uyunması veya ışıkların kapalı tutulması’ yönünde tavsiye verebilmek için henüz yeterli kanıt olmadığını da ekliyor.

Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayımlanan araştırma 113 bin kadın üzerinde yapılan incelemeleri derliyor.
Araştırmaya katılan kadınlardan yatak odalarındaki ışık seviyesini belirlemek için şu şıklardan birini seçmeleri istendi:

  • Okuyabilecek kadar aydınlık
  • Okumak için yeterli değil ama odanın içini görebilecek kadar aydınlık
  • Odanın içini görmek için yeterli değil ama elini görebilecek kadar aydınlık
  • Elini göremeyecek kadar karanlık veya uyku maskesiyle uyurum

Cevaplar, obezitenin bazı seviyeleriyle karşılaştırıldı. Aydınlık odalarda uyuyan kadınların vücut kitle endeksi ve bel kalça oranının daha yüksek, bel çevresinin ise daha kalın olduğu görüldü.

BBC’ye konuşan Kanser Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Anthony Swedlow, “Bu kadar geniş bir grup içinde, gece fazla aydınlık bir mekânda bulunmak ile aşırı kilo alımı ve obezite arasında bir bağlantı olduğu anlaşıldı” dedi.

Swedlow, “Fakat odanızı daha karanlık hale getirmenin kilonuzda bir fark yaratıp yaratmadığını tespit edebilmek için ise henüz yeterli kanıt yok” diye ekledi.

Bu veriler, ışığın vücut saatini olumsuz etkilemesiyle açıklanabilir. Aydınlıkken vücut daha aktif oluyor, karanlık iken ise dinleniyor. Işık, ruh halini, fiziksel gücü ve hatta 24 saat döngüsünde yemekleri sindirme şeklimizi bile etkiliyor.

Yapay ışığın uygu hormonu melatonin üretimini geciktirdiği biliniyor. Surrey Uyku Merkezi’nden Prof. Derk-Jan Dijk ise yatak odalarını daha karanlık hale getirmekte bir sakınca olmadığını söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

More from the blog

XL-S Ürünleri ve Taylan Kümeli’nin Programı ile Bir Dönüşüm Hikayesi

                                              Kendisini ve...

Diyet Nedir? Diyetin Faydaları Nelerdir? En Hızlı Zayıflatan Diyetler

Obezite, çağımızın en bulaşıcı hastalıklarından birisi ve tek çözümü şüphesiz ki diyet. Siz değerli okuyucularımıza diyet ile alakalı olarak en kapsamlı bilgileri sunmak istiyoruz.

Protein Diyeti Nedir? Protein Diyeti ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflama

Ülkemizde ki kadınların da son dönemde sıklık ile kullandıkları protein diyeti ile 3 günde 3 kilo vermek mümkün hale geliyor. Ülkemizde özellikle obezite oranları...

Soğan Kürü Nedir? Faydaları Nelerdir? Soğan Kürü ile Zayıflama

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun her fırsatta üzerinde durduğu seçeneklerden birisi olan soğan kürü hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok farklı vitamin...