Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?
Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Vücudumuzdaki her bir organı ve uzvu taşıyan organımız ayaklarımıza hijyen harici ne kadar önem veriyoruz? Gündelik hayatta ayakkabı seçimi yaparken görsellik harici mühim kıldığımız faktörler var mı? Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır:

Ayakkabı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Ayakkabıyı kaliteli yapan temel özelliklerden biri birincisi malzemedir. Deri kalitesi olarak oğlak ve dana derisi en kaliteli malzemedir. Şuan için yaygınlığını azalan ancak; hem dayanıklılığı hem de sert yapısı ile tercihlerinizin başında deri gelmelidir. Ayakkabılarda kolay aşınması ve yüksek fiyatlı olması nedeniyle yaygınlığı azalan kösele deri yerine neolit deri kullanılmaya başlanmıştır. Neolit tabanlar estetik açıdan güzel görünse de sert, sıcaklık ve soğuğa dayanıklı ancak ağır bir malzemedir. Kösele gibi hava sirkülasyonu yapamadıkları için terleme ve koku sıklıkla olur.

Yazlık kışlık tüm ayakkabılarda yaygınlıkla kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında ise kaydırmaz kauçuk tabanlı veya termo tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Kauçuk tabanlı ayakkabı oldukça dayanıklı bir malzemedir ve eksi 20 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Ayak kokusu için 5 mucize çözüm önerisi

kwoll-altin-dore-renk-topuklu-ayakkabi
Kwoll – Altın Renk Dore Ayakkabı – Topuk yüksekliği ne olmalı?

Topuk yüksekliği ne olmalı?

Topuk yüksekliği için en rahat aralık 4,5 ile 7,5 cm arasında olmalıdır. Hareket özgürlüğü açısından topuk yükseldikçe kalınlığı artan modeller tercih edilmelidir. İdeal yükseklikler bu şekilde olmakla birlikte yine 10 cm e kadar tercih edebileceğiniz yumuşak dolgu ve mantar topuk modelleriyle de uzun görünmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: 2015 Yaz Trend Ayakkabı Modelleri

ayakkabi-2

Her ayakkabı açma yapar mı?

Ayakkabı derisine bağlı olarak açma yapabilir. Örneğin kalın rugan bir ayakkabı istenilen açılmayı yapmayabilir. İnce deriler ve süetler yarım ile 1 numara arasında açma yapacaktır. Ama unutulmaması gereken sudur ki hiçbir ayakkabı boydan açma yapmaz bu yüzden arkadan ayağınızı vuran ayakkabı tercih etmeyin.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Ayakkabı vurmasına iyi gelen öneriler

Ayakkabı ne zaman ve nasıl denenmeli?

Tüm gün ayakta olduğumuz için beden yükünü uzun süre taşımak zorunda kalan ayaklar muhtemelen şişecek ve 1 numaraya kadar büyüme yapacaktır. Bu sebeple ayakkabı alışverişinizi akşamdan önce yapmaya önem verin ve deneme yaparken muhakkak iki ayağınızı birden giyin çünkü insan anatomisi olarak çift uzuvlardan biri diğerine göre daha küçük olacaktır. Bantlı modellerde yerden bir şey alıyormuş gibi eğilin.

ayaklarimi-nasil-kucuk-gosterebilirim
Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Ayaklarımı nasıl küçük gösterebilirim?

Eğer ayaklarınız büyük  ise kesinlikle uzun burunlu kalıplardan kaçınmalısınız.Yuvarlak burunlu ve hatlı ayakkabılar sizin için daha uygun olacaktır.

Ayakkabı seçimi ve ayak sağlığı birbiriyle bağlantılı konulardır.Görselliğin yanında ayak sağlığınızı önemsediğiniz ve buna uygun ayakkabı tercih ettiğinizde beğenerek aldığınız ayakkabı mutluluğunu daha büyük bir keyifle yaşarsınız.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Ayak mantarına karşı doğal tedavi

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.