Ayak ağrılarına karşı ne yapılmalı ?

Ayak Ağrıları
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Medical Park Göztepe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Özlem Güngör, ayak ağrılarının önemsenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Ayak Ağrıları

Ayaklarımız vücudumuzu taşıyan en önemli organlardan biridir.  Yaza girmeden önce mutlaka ayak bakımının yapılması gerekir. Ayaklarımızdaki kemik bozuklukları çağımızın getirdiği en büyük hastalıkların bana göre başında gelmektedir. Çünkü ayaklarımız bütün gün  vücudumuzun yükünü taşımaktadır. Garsonlar, tezgahtarlar, obezler ve sürekli topuklu ayakkabı giyen kadınlarda ayak bozuklukları ve buna bağlı olarak ayak ağrıları çok fazla görülür. Aşırı yüklenmelere bağlı olarak eklemin yapısı bozulur. Bu süreç yavaş ilerlediğinden, özellikle topuklu ve dar kösele ayakkabılar fark etmeden ayak sağlığını bozmaktadır. Sürekli masa başında oturan insanlarda hareket eksikliğine bağlı olarak kas zayıflığı görülür. Bunlar da ağrıya sebep olur…

Eklem kireçlenmelerine neden oluyor
Zaman içinde ayakta oluşan şekil bozukluğu, eklem kireçlenmeleri ve eklem kaymalarına neden olabilir. Ayak ağrılarının kronikleşmesi zaman içinde başka ağrılara zemin hazırlayabilir. Bu süreç zamanında fark edilmediğinde tedavi de zorlaşır. Fizik tedavi kasların güçlendirilmesinde ve ağrıyı azaltmak için en ideal tedavi yöntemidir. Ayaklara yapılan fizik tedavi ile ayak eklemini oluşturan yapıların kanlanması artırılarak, iyileşme süreci hızlandırılır.
Ayak ağrısı yaşam kalitesini bozuyor
Ayrıca ayak ağrısı yaşam kalitesini de etkiliyor. En azından evde giyilen terlikler mutlaka ortopedik olmalıdır. Kronikleşen ayak ağrıları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Akşamları ayaklarınızda ödem oluştuğunda mutlaka soğuk presler uygulayabilirsiniz ya da ayaklarınızı biraz yükseğe kaldırabilirsiniz. Bir haftayı geçen ayak ağrıları için mutlaka doktora gidilmelidir. Tırnak bozukluğu ya da düz tabanlık da ayak ağrılarına neden olan sorunların başında gelmektedir. Ayak sağlığını etkileyen en önemli etkenlerden biri de strestir. Stres ayaklarda ciddi bir ağrıya neden olabilir. Bu nedenle mutlaka altında yatan başka bir sorunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayak ağrısı diyerek geçiştirmemek gerekir.
Ayak ağrısını azaltmak için:
• Düzenli spor yapın
• 2-2,5 santimetreden yüksek topuklu ayakkabı giymeyin
• Dar ve sıkı ayakkabılardan uzak durun
• Geniş burunlu, esnek ayakkabıları tercih edin
• Mutlaka düzenli olarak ayak bakımınızı yaptırın…
• Akşamları ılık bir duş ya da ılık suyla yapılan ayak masajı
Kaynak: Elmaelma.com
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.