Aşk her şeyi affeder mi?

Sağlıklı bir kadın-erkek ilişkisi nasıl kurulur? Aşk her şeyi affeder mi? Bir ilişkinin bitmeye yakın olduğu nasıl anlaşılır?

5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Sağlıklı bir kadın-erkek ilişkisi nasıl kurulur? İlişkide ilgi kaybının sebepleri neler? Bir ilişkinin bitmeye yakın olduğu nasıl anlaşılır? Kadın-erkek ilişkileriyle ilgili en çok merak edilenleri Psikolog Mahir Efe Falay’dan öğrendik.

Sağlıklı bir kadın-erkek ilişkisinin temelinde iletişim olması gerektiğini ifade eden Doktorburada.com uzmanlarından Psikolog Mahir Efe Falay, iletişim problemlerinin genel olarak kendini doğru anlatamamak ya da karşıdakini dinlememekten kaynaklandığını belirtiyor.

Sağlıklı bir kadın-erkek ilişkisinin açık ve kesintisiz bir iletişim üzerine kurulabileceğini belirten Mahir Efe Falay “İletişim, karşı tarafı gerçekten dinleyerek ve kendinizin ne demek istediğini net bir şekilde anlatarak kurulmaya başlar. Bir nevi bina yapmak gibi… Temelden başlarız, kazarız, sonra kat kat yükselir. Yükseldikçe temel güçlenir. İlişkiler de bu şekilde kurulur” diyor.

İlişkilerin başlangıç ve ilerleme sürecinde en sık rastlanan sorunun iletişim problemi olduğunu ifade eden Mahir Efe Falay, “Bir şey demek isterken aslında başka bir şey söylemek, karşınızdakinin zihnini okuduğunuzu farz ederek davranmak ya da karşınızdakinin dediğini farklı algılayarak harekete geçmek sorun yaratıyor. Karşınızdakinin bir bakışından, bir hareketinden, bir şey sormasından ya da sormamasından kaynaklı olarak bir kanıya varmak sağlıklı bir iletişimi engelliyor” şeklinde konunu önemini vurguluyor.

Çiftler arasında kopan iletişim nasıl tekrardan kurulur?

Çiftler arasında zayıflayan iletişimin tekrar kurulabilmesi için öncelikle karşı tarafı dinlemek, ona zaman ayırmak gerek. Karşındakinin söylediğini dinleyip ne diyor diye bir durup düşünüp ona göre davranmak gerekiyor. İlişki terapilerinin temeli, çiftlerin iletişim kurmaları ve karşı tarafı dinlemelerini sağlamak için yapılan çalışmalara dayanır. Ancak terapilerden sonuç elde etmek için kişilerin karşı tarafı dinlemeyi istemesi de gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.