Aşırı Terleme Kabusunuz Olmasın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hiperhidrozis (Bölgesel Aşırı Terleme)

Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumu. Sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelmektedir.Aşırı terleme geçici bir durum değildir hayat boyu devam eder.

Nedenleri

Sempatik sinir sisteminin sebebi bilinmeyen nedenlerle aşırı çalışması

Hipertiroidi , menopoz , diabet , obezite , enfeksiyon ve böbrek üstü bezi hastalıkları altta yatan nedenler olabilir.

Genellikle el ve koltuk altı terlemede uygulanmaktadır.Kalıcı çözümdür.

Operasyonda aşırı çalışan sempatik ganglionların çıkarılması sözkonusudur.Bu sinirlerin terleme dışında fonksiyonu olmadığından çıkarılması başka bir fonksiyon kaybına neden olmaz.

Operasyonun Özellikleri

Genel anestezi altında operasyon yaklaşık 30 dakika ile 1 saat sürmektedir.

Kısaca kapalı ameliyat şeklinde göğüs kafesine 0,5-1 cm’lik bir veya iki (nadiren üç) kesi ile yapılmaktadır. Aşırı terlemeye yol açan sinir düğümü çeşitli yöntemlerle etkisiz hale getirilmektedir. El terlemesinde tam tedavi oranı %90-100, hasta memnuniyeti %98,5 ‘dir. Hastalar bir gece hastanede kalırlar. Ortalama 3-7 gün içerisinde normal hayatlarına ve işlerine dönebilirler. Yan etkileri ve beklenmeyen etkileri ise, göz kapağı düşüklüğü (%0,1 den az), düşük kalp hızı, kuru el ve yüz cildidir.

Merkezimizde operasyon aynı seansta iki taraflı   yapılmakta , herbir taraf için bir kesi yapılmaktadır.Kesiler koltukaltı çizgisi içerisinde kaybolmakta estetik görünümü bozmayacak şekilde kapatılmaktadır.Aşırı terlemenin tedavisinde esas olan bu işlemin deneyimli bir Göğüs Cerrahı tarafından güvenilir bir merkezde yapılmasıdır.

Hastanede 24-48 saatlik yatış

Etkisi operasyon sonrası hemen görülmektedir.

Kişi birkaç günde normal hayatına dönmektedir.

Tedavi

Aşırı terleme kişinin günlük aktivitelerini, sosyal hayatını , psikolojik durumunu etkiliyorsa ( tokalaşmaktan çekiniyor, kalem tutamıyor veya sürekli elini kurulamak zorunda kalıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Torakal Sempatektomi (Endoskopik torasik sempatektomi: ETS)

Hiperhidrozis tedavisindeki tek kalıcı ve kesin çözüm cerrahi yöntemdir. Kişinin günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğinin etkilendiği terleme olgularında ameliyat gündeme gelmelidir.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.