Argan yağı hakkında her şey

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Argan yağı; Güneybatı Fas’a özgü argan ağacı tohumlarından çıkarılan bir yağdır.

Argan ağacı tohumlarından elde edilen yağ dışında, ağaç yaprakları ve diğer bölümleri de pek çok ürünün hazırlanmasında kullanılmaktadır. Argan yağının elde edilmesi için gereken işlemler oldukça zahmetli olduğundan diğer doğal yağlara göre daha pahalıdır. Aynı şekilde argan yağı içeren kozmetik ürünlerinde fiyatı ortalamanın üstünde olabilir. Yağ, kozmetik sanayinde şampuanlardan cilt nemlendiricilerine kadar pek çok üründe kullanılmaktadır.

Argan Ağacı

Bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen verilere göre argan ağacı yağı yüzyıllardır Kuzey Afrika’da yaygın olarak kullanılmaktaymış. Bilimsel adı “Argania spinosa” olan ağaç derin kökleri ile kurak bölgelerde yetişmeye müsait ve bu koşullarda yetişebilen nadir ağaçlar arasında yer alıyor.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan ağacının tohumlarından yağı çıkarmak için öncelikle tohumun dış bölümünü kaplayan etli tabaka ayıklanır. Meyvesinin tadı tadı pek güzel olmadığından ve kokusu nedeniyle daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Daha sonra tohumun bulunduğu sert dış kabuk kırılır ve tohum çıkarılır. Kırılan kabuklar mobilya yapımında ve yakacak olarak kullanılır. Geleneksel olarak Faslı kadınlar tohumları presleyerek mümkün olan en yüksek miktarda yağı çıkarırlar. Elde edilen yağ Fas mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Argan Yağının Güzellik Ürünlerinde Kullanımı

Doğal olarak E vitamini ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olan argan yağı kozmetik sanayinde en çok saç ve cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Cildi besleyici özelliği olan yağ asitleri cildin görünümünü geliştirirken E vitamini çatlamış el, diz ve dirsekler için faydalıdır. Fas’ta kırık ve yıpranmış saçların bakımında da geleneksel olarak kullanılmaktadır.

 

Kaynak:kadınvekadın.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.