Antıoksidan Selenyum Almak Neden Cok Onemlı?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Selenyum; doğadaki bütün bitkiler, hayvanlar ve insanlar da bulunan olmazsa olmaz, işlevsel, iz elementlerden bir tanesidir. Günlük selenyum ihtiyacı bebeklerde 10-15 mikrogram, yetişkinlerde ise; 40- 70 mikro gramdır.

– Hücreleri koruyan Antioksidasyonda kilit mineraldir. Selenyum; antioksidan fonksiyonları gösteren enzimlerin yapısında bulunur. Glutation peroksidaz enzimi hücreleri oksidasyondan ve reaktif kimyasalların zararlı etkilerinden koruyan en önemli enzimdir ve bu enzimin yapı taşı selenyumdur.

– Anti- aging etkili (yaşlanma karşıtı) bir mineraldir. Oksidatif tahriplere karşı hücre zarını korur ve böylece hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmayı geciktirir. Genç elastik dokuların korunmasında yardımcıdır. Selenyumun yeterli miktarda ve düzenli olarak sürekli alınması anti- aging etki gösterir.

– Civa, kadmiyum ve Gümüş zehirlenmelerine karşı koruyucudur. Deniz ürünlerinde ki metilcivayı bağlar vücudumuza alınmasını engeller. Dolayısıyla denizlerin kirliliğine bağlı korkarak yediğimiz, deniz ürünlerinde bulunma riski çok olan, civa, kadmiyum gibi maddelerin emilimini engelleyerek vücudumuza zararını azaltır.

– Yazın, Güneşe karşı oluşturacağımız sağlıklı beslenme kalkanının bir parçasını da selenyum oluşturur. Selenyum antikanserojenik etkisinden dolayı güneşin kanser yapıcı etkilerine karşı vücudumuzu korur ve güçlendirir.

– Troid problemlerinde vücudumuzun destekçisidir. İyot metabolizmasında rol aldığını gösteren çalışmalar vardır. Troid hormonlarından T4 ‘ün daha etkin olan T3 ‘e dönüşmesi için gereken enzim olan deiodinaz enziminin yapısında selenyum vardır. Selenyum yetersiz olduğunda iyot yetersizliği, troid hastalığının şiddeti artar ve iyileşmesi geciktirir.

– Kataraktan koruyucudur.

– Enfeksiyonlardan koruyucudur. immüm sistem çalışmasında etkilidir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

– Karaciğer yağlanmasını önler. Fazla kilo, ağır geçirilen enfeksiyonlar, bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı gibi birçok neden karaciğer yağlanmasını oluşturur.

– Pankreasın yağlanmasını önler. Pankreastan üretilen enzimler şeker metabolizmamızı yöneten enzimlerdir. Pankreasın yağlanması insülin direncini yüklseltir ve şeker hastası olma riskini arttırır.

– Stresin vücudumuza zarar vermesini engeller. Stres durumunda selenyum gereksinmesi artar. Yeterli miktarda ve düzenli selenyum alırsak stresin vücudumuza verdiği zararları azaltmış oluruz.

– Erkekler için selenyum çok önemlidir Erkeklerde normal sperm morfolojisi, yapımı için gerekli proteinin yapısında selenyum bulunur. Bu işlevinin üreme üzerinde önemli etkisi vardır.

Selenyumun ortak çalıştığı besin elementleri vardır.

– Kansızlık demir eksikliği anemisi olduğunda selenyum; antioksidan, antikanserojen, ve anti-aging etki gösteremez. Demir yetersizliğinde selenyum kullanılamaz ve hücreleri oksidasyondan ve reaktif kimyasalların zararlı etkilerinden koruyan glutation perokdidaz enziminin aktivitesi azalır. Bu durumda düşük olan demir preperat olarak doktor kontrolünde alınmalıdır.

– E vitaminiyle ortak çalışır. Vücudumuzda metabolizmamızın çalışmasında oksidasyon rediksiyon dediğimiz tepkimeler ile enerji üretilir ve harcanır. Bu işlevler esnasında selenyum ve E vitamini ortak çalışarak; hücreleri oksidasyon stresinden korur. E vitamini ve selenyum birbirini tamamlar şekilde çalışır, birçok birlikte yürüttükleri fonksiyonlarda; birisinin yetersizliği diğeri tarafından işlevsel olarak tamamlanır.

Selenyum eksikliğinde neler olur?

– Kanser hastalarında selenyum düzeyinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Beslenmemizde selenyum miktarı düşük olduğunda, kanser hastalığına yakalanma riskinde artış olduğu düşünülmektedir.

– Selenyum aynı zamanda immüm sistem çalışmasında çok etkilidir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Selenyum eksik alındığında antijenik yanıt dediğimiz; bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasında da azalma olur. Çok sık hastalanmak, geç ve zor iyileşmek gibi belirtiler selenyum eksikliğinin habercisi olabilir.

– Selenyum yetersizliğinde büyüme geriliği olur.

– Selenyum yetersizliğinde iskelet ve kas sistemi zayıflar, kas krampları oluşur.

– Selenyum eksikliği; kalp büyümesi ve kalp yetmezliği görülmesini kolaylaştırır.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...