Antik kentler turizmi canlandırıyor

Anadolu'nun tarih boyunca kültür, sanat, mimari ve mitolojinin beşiği olan Antalya ve Muğla, denizi ve kumu yanında antik kentleriyle de turizme hizmet ediyor.

Antik kentler turizmi canlandırıyor
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Antalya ve Muğla’da bulunan 17  antik kent, Türkiye’nin tanıtımına ve turizmine katkı sağlıyor.
Anadolu’nun tarih boyunca kültür, sanat, mimari ve mitolojinin beşiği  olan Antalya, Toroslar’ın gölgesinde konumlanmış doğası, 630 kilometreyi bulan  sahil şeridiyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli turizm merkezleri  arasında yer alıyor.
Sahili, denizi, kumu, şelaleleri ve ormanlarıyla ziyarete gelen  herkesi kendine hayran bırakan Antalya, tarihe tanıklık etmiş antik kentleriyle  de yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.
Antalya’da amfi tiyatrosuyla meşhur Aspendos, Köprüçayı’nın dağlık  bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kuruldu. MS  2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro, günümüzde konserler ve  etkinlikler için kullanılıyor.
Antalya’nın 18 kilometre doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde  bulunan, bir zamanlar Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapmış Perge antik kentinin  ise Tunç Çağı döneminde kurulduğu tahmin ediliyor.
Phaselis antik kenti, uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli  liman merkezi olarak hizmet verdi. Kentin ortasında bulunan 20-24 metre  genişliğindeki caddede turistler hem geziyor hem de alışveriş yapıyor.
Likya ve Roma dönemlerinde kullanılmış Myra antik kenti ise kaya  mezarları ve tiyatrosuyla ziyaretçi akınına uğruyor.
Kaş – finike arasında yer alan Likya kenti Simena, pek çok tarihi  olaylar ve savaşlar geçirmiş Xanthos, İskender’in kuşattığı kentler arasında yer  aldığı bilinen Patara, deniz seviyesinden ortalama bin 150 metre yükseklikte  kurulmuş Termessos, Antalya’nın güneyinde Likyalıların ikinci önemli limanı  Olympos, Finike-Elmalı karayolu üzerindeki Arykanda antik kentleri de yerli ve  yabancı turistlere yaz kış hizmet ediyor.
421 bin 165 kişi ziyaret etti 
Geçen yıl 11 milyon yabancı turisti ağırlayan Antalya’da, antik  kentler yılın ilk beş ayında 421 bin 165 ziyaretçiyi ağırladı. Antik kentler  arasında 131 bin 327 kişiyle Myra birinci olurken, 92 bin 384 kişiyle Perge  ikinci, 61 bin 478 kişiyle Aspendos üçüncü oldu.
Muğla’ya 562 bin 880 turist geldi 
Türkiye’nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip Muğla ve  ilçelerinde 6 antik kent bulunuyor.
Datça ilçesinde bulunan Knidos antik kentinde tarihin ünlü matematik  bilimcisi Eudoksus, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi  harikasından biri sayılan İskenderiyeFeneri’nin mimarı Sostratos’un yaşadığı  biliniyor.
Ula ilçesi sınırlarında bulunan Kyllandos antik kentinde ise bir  tapınağın kalıntıları, birkaç sarnıç ve surların kalıntıları yer alıyor.
Marmaris yakınlarındaki Amos, Fethiye’deki ilk yerleşim bölgesi olan  Telmessos ve Fethiye’nin Arsa köyü yakınlarındaki Arsada, Likya’nın en önemli  yerleşimlerinden biri olan Tlos antik kentleri de Türkiye’nin tanıtımına hizmet  ediyor.
Muğla’ya bu yılın ilk 5 ayında hava ve deniz yoluyla 562 bin 880  turist geldi.
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.