Anlaşarak Boşanmak

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Hiç kimse, bir beraberliğe ‘bitme ihtimali’ üzerinden başlamaz. Öte yandan, iş o noktaya geldiğinde özellikle de arada ‘evlilik bağı’ varsa iş çetrefilli bir hal alabiliyor. Boşanmanın psikolojik zararları kadar kanuni zorlukları da var. Avukat Halil İbrahim Çelik anlaşarak boşanmak hakkın bilgiler verdi.

Boşanma davaları, ülkemizin mevcut hukuk sistemi içerisinde neticeye bağlanması en zor davalar arasında yer alıyor. Bunun temel nedeni, her iki tarafında boşanma söz konusu olduğunda sahip oldukları haklılıklara dair sarsılmaz inançları. Hal böyle olunca, karşı tarafa ciddi suçlamalarda bulunmaya, evliliğin en mahrem sırlarını gün yüzüne çıkarmaktan çekinmemeye ve müşterek çocuk varsa onu kendi haklılıklarını ispatlayacak bir şahite hatta karşı tarafa zarar verecek bir cezalandırma aracına döndürmek işten bile olmuyor!

‘Böylesi bir sürecin hem kadın hem erkek hem de çocukların ruh sağlığına vereceği zararı anlatmaya bile gerek yok’ diyor Avukat Halil İbrahim Çelik… ‘Hele ki ortada müşterek çocuk varsa anne ve babanın bu çekişmelerinin çocuğun sağlığına ve ilerideki karakterine ne ölçüde zarar vereceğini anlamak için birkaç saniye düşünmek dahi yeterlidir’ diye ekliyor.

Peki bu tarz çekişme ve kavgalardan uzak kalmak için ne yapılmalı? Burada devreye anlaşmalı boşanmalar giriyor. Bu sürecin nasıl işlediğine gelince… ‘Anlaşmalı boşanma davasında, her iki eş, başta boşanma kararı ve diğer ayrıntılar üzerinde hem fikir olduklarını bir protokole dökerler ve ardından mahkeme huzurunda boşanma iradelerini tekrar ederek boşanma kararı alırlar’ diye açıklıyor Halil İbrahim Çelik… Zira kanunda yazılı şartların sağlanması halinde, hakim anlaşarak boşanmak isteyen çiftleri boşamak zorunda.

More from the blog

Nikah Memurunu Düğün Salonuna Çağırmak Trend Oldu

Son dönemde özellikle ülkemizde hayatını birleştiren insanların rakamsal artışı çok ciddi anlamda dikkat çekti. Nikat organizasyonları, zamanla daha farklı hallere büründü ve internet ortamında ki...

Evlilik Yolunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutlu evlilik, her zaman için karşılıklı anlayış, sevgi ve sadakatin korunması ile ortaya çıkan çok önemli bir detay.

Aldatıldığınızı Anlamanın En Kesin Yolları

Bugün ki yazı dizimizde sizlere başlıktan da anlayabileceğiniz üzere aldatıldığınızı anlamanın en kesin yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik aşkı öldürür düşüncesi doğru mu?

Evliliğin tüm heyecanı bitirip, aşkı öldürdüğünü düşünenlerdenseniz, Gülden Üner'in yazısını mutlaka okumalısınız.