Anal Hematom Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

tarafından
665
Anal Hematom Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
5.00 avg. rating (96% score) - 1 vote

Günümüzde 3 insandan birinin yaşadığı Anal Hematom, günlük hayatı en olumsuz şekilde etkileyen ve sindirim sistemi faaliyetlerindeki meydana gelebilecek tehlikelerin de en ciddi habercilerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Hemoroid hastalığının bir türevi olarak niteleyebileceğimiz bu rahatsızlık, günlük yaşamı insanlara zehir edebilecek kadar sancılıdır. 

Makat bölgesinde meydana gelen meme büyüklüğünde içi kan dolu şişlik oturma, yürüme ve diğer hareketler esnasında çok ciddi anlamda ağrı yapar. Bu ağrı, günü zehir ettiği gibi zaman içerisinde insanları çileden çıkarıp patlatmaya teşvik etmeye kadar gidebilir. Tabi ki bu son derece sakıncalı bir durum.  

Anal Hematom Nedir? 

Anal Hematom, makat bölgesinde aşırı zorlanmaya bağlı olarak damarların büzüşmesi ve makat kenarlarında içinde kan pıhtısı bulunan şişliklerin oluşmasına verilen isimdir. Çok sancılı bir hastalık olduğu gibi zaman içerisinde kendi kendisini tedavi ettiği bilinir. Ancak yine de uzman önerilerini dikkate almak önemlidir. 

Anal Hematom, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kısa vadede özellikle doğum sonrası kadınlarda görülen bir hastalık olduğu gibi kabızlık sorunu çeken kişilerde de ciddi şekilde görülebilen rahatsızlıklar arasındadır. 

Anal Hematom Nedenleri 

Özellikle sindirim sistemi yavaşlığı, bu anlamda kabızlık gibi problemleri ortaya çıkarır ve beraberinde ıkınmaya bağlı olarak ciddi şekilde makat bölgesinde ki damarlarınız büzüşür. İçeride kanama yapan damarlar, kanı o bölgede bırakır ve kan pıhtılaşarak o bölgede meme büyüklüğünde şişlik oluşturur. 

Bu şişlik, evde kendi başınıza iğne ile patlatmaya çalışsanız dahi inmeyecektir. Zaman içerisinde kendi kendine yok olabildiği gibi 3 dakikalık bir cerrahi müdahale ile de yok edilebilir. 

Anal Hematom Belirtileri 

Hemoroid rahatsızlığında yaşanan rahatsızlıkların birebir aynısı bu hastalıkta da kendisini gösterir. Genel itibari ile belirtileri aşağıdaki gibidir; 

  1. Büyük abdestten kan gelmesi 
  1. Sürekli kabızlık ve sindirim sistemi faaliyetlerinin yavaşlığı 
  1. Makat kenarlarında ya da iç kısmında meme büyüklüğünde homojen şişlik 

Bu anlamda belirti olarak nitelendirilebilir. Bu şişlik çok ciddi anlamda rahatsızlık verebilir. Bu neden dolayısı ile tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. 

Anal Hematom Tedavisi 

Anal Hematom, 7 – 10 gün içerisinde kan pıhtısının dağılması ile birlikte kendisini iyileştirebilen bir hastalıktır. Ancak bu 10 günlük dilim, tam anlamı ile bir çile haline dönüşebilir.  

SICAK SU OTURMA BANYOSU 

Sıcak su oturma banyosu, hemoroid için olduğu gibi anal hematom için de önemli bir tedavi edicidir. Bir leğen içerisinde sıcaklığı hafif yüksek su ekleyerek oturmanız ve gün içerisinde birkaç kere tekrarlamanız, anal hematomun daha kısa sürede yok olmasına neden olacaktır. 

HEMOROİD KREMLERİ SÜRTÜNMEYİ ENGELLER, ACIYI AZALTIR 

Hemoroid için kullanılan kremler, anal hematom geçene kadar kullanılabilir. Bu ürünler sürtünmeyi azaltacağından hissedeceğiniz acı çok daha sıkıntı yaratatabilir. 

GENEL CERRAHİ UZMANINDAN 3 DAKİKALIK MÜDAHALE 

Eğer ki hastalıktan hemen kurtulmak istiyorsanız hemen bir Genel Cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririz. Doktor, bu aşamada 3 dakikalık bir cerrahi operasyon ile makat bölgenizi uyuşturarak memeyi keser ve patlatır. İçerisinde ki kan pıhtısını boşaltır ve kalıcı rahatlık sağlanır. Dikiş gerektirmez ve anında günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz. 

BİLGİLENDİRME: Anal hematom, zaman içerisinde mutlak surette tekrar edebilen bir hastalıktır. Bu neden dolayısı ile beslenme düzeninize, beslenme şeklinize ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sıkıntı yaşamanız muhtemel.