Amerika’da Taşıyıcı Anne Uygulaması

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sağlık sebepleri ile bebek sahibi olamayan birçok aile bulunmaktadır. Yeni Bir Hayat yurtdışı sağlık merkezinin resmi web sitesi olan www.yenibirhayat.com.tr adresinde verilen bilgilere göre bebek sahibi olamayan aileler son yıllarda anne ve baba olmak için taşıyıcı annelik uygulamasına başvurmaktadır. Amerika’da taşıyıcı annelik alanında danışmanlık hizmeti sunan Yeni Bir Hayat bu kararın son derece dikkatle verilmesi gerektiğini belirtiyor. Taşıyıcı annelik uygulaması hakkında bilinmesi gereken en önemli husus bebeğin biyolojik anne ve babasının gerçek ailesi olduğu. Taşıyıcı anne sadece ailenin bebeklerini 9 ay süresince karnında taşıyarak doğuruyor. Bebek gerçek anne ve babasından alınan yumurta ve sperm ile tüp bebek uygulaması ile taşıyıcı anneye naklediliyor. Yani taşıyıcı anne bebeğin hiçbir şekilde biyolojik annesi olmuyor.

Şayet bebeğin gerçek annesinin yumurtalarında bir sorun varsa bu kez yumurta donasyonu bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. Bu uygulama da babanın spermi ve bir donörün yumurtası ile embriyo oluşturuluyor. Zaman zaman karşılaşılan bir diğer sorun ise babanın spermlerinin yetersiz olması. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise sperm donasyonu ile sorun çözülüyor.

Amerika taşıyıcı annelik konusunda dünya da önde gelen bir ülke. Uzun yıllardır yasal olarak uygulandığı için bu sürecin her adımı çok detaylı olarak düşünülmüş. Herşey yasalarla tanımlanmış ve çok sıkı olarak denetleniyor. Taşıyıcı anneler çok kapsamlı bir psikolojik ve fiziksel muayene sonucunda seçiliyorlar. Yapılan testler de tüm hastalıklar ve genetik geçmişi araştırılıyor. Böylece sadece her yönüyle sağlıklı bayanlar taşıyıcı anne olarak kabul ediliyor.

Aile ile taşıyıcı anne arasında hamilelik ve sonrasındaki tüm süreçler kapsamlı şekilde konuşularak hamilelik öncesinde karara bağlanıyor. Tüm konuşulanlar avukatlar gözetiminde yazılı sözleşme haline getirilerek taraflarca imzalanıyor. Böylece ileri de herhangi bir sorunla karşılaşılmasının önüne geçiliyor. Taşıyıcı anne tüm hamilelik boyunca çok sıkı olarak gözetim altında tutuluyor. Hem kendi sağlığına hem de bebeğin sağlığına dikkat etmesi için tüm önlemler alınıyor. Beslenmesi, hamilelik vitaminleri, fiziksel aktiviteleri konusunda kendisi düzenli olarak bilgilendiriliyor. Tüm bunlara ek olarak düzenli bir şekilde alkol, nikotin ve uyuşturucu testlerinden geçirilerek bu tür zararlı maddeleri kullanmadığından emin olunuyor. Bir diğer önemli uygulama da taşıyıcı annenin hamileliği süresince psikolog gözetiminde olması. Bu kendisinin bebeğe bağlanmasının önüne geçilmesi için yapılıyor. Ayrıca bir başka ailenin bebeğini taşıdığı için hissedebileceği psikolojik sıkıntılarda engellenmiş oluyor.

Taşıyıcı annenin tüm doktor ve hastane kayıtlarında bebeğin gerçek annesinin ismi yer alıyor. Ayrıca doğum sonrasında hakim kararı ile doğum sertifikasında gerçek anne ve babasının ismi yazılıyor. Sağlıklı bir doğum sonrasında bebek hemen gerçek anne ve babasına teslim ediliyor. Bebek Amerika’da dünyaya geldiği için Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanıyor.

Görüldüğü gibi Amerika’da taşıyıcı annelik ciddiye alınan bir uygulama. Bebeğin ve ailenin tüm hakları yasalar tarafından korunarak herhangi bir şekilde mağdur olmalarının önüne geçiliyor.

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.