Alışveriş çılgınlığı manik atak belirtisi olabilir

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Prof. Dr. Murad Atmaca: “Aşırı alışveriş yapma isteği bazen eşlik eden bir ruh bozukluğu, örneğin manik atak belirtisi olabilir.”

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi  Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, iki uçlu mizaç  bozukluğu (manik atak) olan kişilerin, aşırı alışveriş yapma ve para harcama gibi  davranışlar sergileyebildiğini belirterek, “alışveriş çılgınlığı”nın manik atak  belirtisi olabileceğine dikkati çekti.
Atmaca,  alışverişin genellikle  kadınlarla özdeşleştiğini fakat erkeklerde de alışveriş bağımlılığının  gözlemlendiğini söyledi. Bazı bağımlılıkların ele alınmadan önce bir ruhsal  bozukluk olup olmadığına bakılması gerektiğini belirten Atmaca, ”Aşırı alışveriş  yapma isteği bazen eşlik eden bir ruh bozukluğu, örneğin manik atak belirtisi  olabilir” dedi.
“Bağımlılık değil, manik atak”
Manik atak (bipolar bozukluk) rahatsızlığı olan kişinin, hiç yapmadığı  kadar para harcayabildiğini, gerekli gereksiz alışveriş yapabildiğini ve ihtiyacı  dışında 10 ayakkabı alabildiğini ifade eden Atmaca, “Aslında bu bağımlılık değil,  tamamen manik atak kliniği içerisinde, kişinin gerçeği değerlendirme yetisinin  bozulmaya başlaması nedeniyle gerekli gereksiz şeyleri almaya başlamasıdır” diye  konuştu.
Bazen hasta yakınlarının, rahatsızlığı bulunan kişi için “Kredi  kartının limitinin sonuna kadar harcama yapıyor. Maaşını alıyor ve bir günde  harcayıp bitiriyor” gibi şikayetlerde bulunduğunu anlatan Atmaca, bu tarz  durumlarda kişiler için geçici olarak vasi tayini istediklerini ve bu kişilerin  harcamalarını vasilerinin yaptığını söyledi.
Manik atağın dışında “kompulsif alışveriş yapma” denilen bir durumun  da olduğunu belirten Atmaca, şunları kaydetti: ”Bu durumda ise kişi, alışveriş yapınca rahatlık, yapmadığı  dönemlerde gerginlik hissediyor. Kişi, gerginliğini azaltmak için de doğal olarak  alışveriş yapıyor, normal olarak Çarşı pazara gidip alışveriş yapabileceği gibi  internet üzerinden de yapabiliyor. Böyle bir durumda olan kişi, alışveriş yapma  güdüsüne engel olamıyor ve gördüğü şeyi zihnine yazıyor ve daha sonra onu almadan  rahat edemiyor. İhtiyacı olsun olmasın aklına koyduğu şeyi almadan duramıyor.”
Atmaca, bu tarz durumdaki kişilerin, psikolojik destek almasının hem  kendi hem de yakınları için faydalı olacağını söyledi.
Kredi kartıyla alışveriş yapmanın insanlarda yanıltıcı etki  oluşturabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Murad Atmaca, ”Kişi aldığı hizmet ya  da ürünün karşılığında cebindeki peşin parayla ödeme ve kredi kartıyla ödeme  arasında fark görüyor. Peşin para vererek alışveriş yapmak insanda kendinden bir  şey kaybolma, yok olma hissi oluşturuyor. Kredi kartı, sanal olarak bunu ortadan  kaldırıyor. Kredi kartında taksitlendirme noktasına gelindiği zaman bu sanallık  daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. O zaman kişi ‘ne olacak ki kartla çekeriz,  sonra hallederiz’ algısına kapılıyor ve maalesef bu tür durumlar kompulsif  alışveriş davranışını aşırı derecede tetikliyor” diye konuştu.

 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.