Alerjik Nezle Tanısı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Alerji ,vücüdun savunma mekanızmasının bir fonksiyon boukluğu olup,normalde vücüda zarar vermeyecek çevresel etkenleri,zararlı olarak algılayıp,savunma mekanızmasınınaktif hale gelmesidir.Alerjik nezle,son zamanlarda sıklığı artan,tüm populasyonun % 10-15 ini etkileyen bir üst solunum yolu hastalığıdır.Genellikle çocuk ve genç erişkin dönemde görülür ve oluşumunda genetiksel ve çevresel faktörler etkilidir.Aile bireylerinin bir tanesinde alerji mevcut ise çocukta gelişme riski de daha yüksektir,eğer her iki aile bireyinde alerji mevcut ise çocukta alerji oluşma riski çok daha fazladır.Bugüne kadar 20000 civarında alerjen tanımlanmıştır.Her kişinin farklı alerjene,farklı derecelerde ve farklı şekillerde ortaya çıkan alerjisi olabilir.Bu nedenle alerji konusunda her kişi detaylı ve kendine has olarak değerlendirilmelidir.

Alerjinin tanısında en önemli tanı koydurucu bulgu hastanın şikayetleridir.En sık görülen şikayetler;

 • burun tıkanıklığı
 • sulu burun akıntısı
 • burun kaşıntısı
 • koku ve tat bozukluğu
 • hapşurma
 • başağrısı
 • sık tekrarlayan kulak ve boğaz enfeksiyonu
 • boğazda gıcık hissidir.

Hastanın görünüşü de alerjinin olduğunu ele vermektedir,göz altları mor renkte,burun ucunda silmeye bağlı oluşan çizgi,gözlerde kırmızılık ve şişlik,uzun ipeksi kirpikler,alt göz kapağında şişlik ve refleks olarakyüz-burun buruşturma vardır.Alerjinin tespiti için hekim tetikte olmalı ve alerji şikayetlerinin çok sayıda olduğunu ancak özellikle sorgulanmadıkça fazla belirgin olmadığını,başka hastalıkları da taklit edebileceğini unutmamalıdır.örneğin,çok sık orta kulak iltihabı yada üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda eğer şikayeti bir yaşından önce başlamışsa ,alerjinin olma ihtimali çok yüksek ve genellikle de besin alerjisi vardır.Yetişkin hastalarda da eğer ateş olmadan çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa alerjik olma ihtimali yüksektir.

Alerji temel olarak iki gruba ayrılır.Biri,tüm yıl boyunca görülen,daha çok ev akarlarının neden olduğu ve hasta şikayetlerinin hep aynı düzeyde kaldığı ,yıl boyu süren perineal alerji ,diğeri de daha çok belirli bir mevsimde ortaya çıkan ,özellikle de polenlerin neden olduğu ve çevrede polenleri uçuştuğu bahar aylarında görülen mevsimsel (POLEN ALERJİSİ) alerjidir.Ayrıca çoçuklarda görülen ve belli bir yaştan sonra kaybolan besin alerjisi mevcuttur.En sık inek sütü ,yumurta ,buğday,soya,fıstıkceviz,kabuklu deniz ürünleri ,ve balık alerjisi görülür.

POLEN ALERJİSİ:Polenler,açık havada çok yaygın olarak bulunan mikroskopik taneciklerdir.Geniş bir coğrafyaya yayılabilme özelliğinden dolayı ,alerjiye neden olabilecek maddeler arasında en sık görülenidir.Coğrafyanın bitki örtüsüne bağlı olarak bölgeden bölgeye farklılık görülür.Ülkemizde 9000 den fazla bitki çeşidi vardır ve  bunların  %10-15 i alerjen özelliğe sahiptir.çiçekli bitkilerin polenleri böceklerle taşındığı için alerjenik değildir,çiçeksiz bitki polenleri rüzgarla yayılır ve burunla teması daha kolaydır ve alerjiye neden olurlar.Ot polenleri ,ağaç polenlerine göre daha daha geniş alana yayılabilme özelliğne sahiptirler .Bu yüzden şehir merkezlerinde ağaç polenialerjisine az rastlanır.Her polen alerjiye neden olmaz.Çam ağaçları,yüksek oranda polen üretmelerine rağmen az sayıda hastada alerjiye neden olurlar.Çünkü çam polenleri oldoukça ağırdır ve uzağa taşınamadan aşağıya düşer ve burunla temasları nadirdir.

Polenler,sıcak,kuru,rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde en yüksek seviyeye ulaşırken,soğuk nemli havalarda en düşük seviyeye inerler.Bu yüzden sabah saatlerinde hastaların dışarı çıkmamaları önerilir.

Bitkiler polenlerini mevsimlere bağlı olarak çevreye yayarlar.Ülkemizde ,yapılan çalışma sonuçlarında,bazı polenlerin ,bazı aylarda çok azda bulunsa bile tüm yıl boyunca bulunabildiği ,polenlerin havada en yüksek konsantrasyona ,ilkbahar ayları,yaz ortasında ulaştıkları,sonbahar başında düşüşe başladığı,kış ortasına kadar en düşük konsantrasyonda bulunduğu şubat ayında tekrar artışa başladığı görülür.Çimen poleni çok geniş alana yayılabildiği için dünyada en sık görülen polen alerjisidir ve ilkbahar sonuna doğru başlayıp,yaz  boyunca devam eder.

Mevsimsel alerji nedenlerinden birisi de mantar alerjisidir,ilkbahar ayında başkalr sonbahara kadar devam eder,mantarlar polenlerin aksine soğuk havada da alerjeniktir ve canlılığını yitiren ağaçların üzerinde bulunurlar.Ev ortamlarında da mantar olabilr daha çok banyoda ,bodrum katında bulunan evlerde oluşur,hastalar özelikle banyodan çıkınca hapşuruk krizine tutulurlar.

Alerji de tanı için en önemli kriter hastanın verdiği hikayedir.Hikaye ile beraber bazı laboratuar testleri ve cilt testleri  kullanılır.Cilt testlerinde asıl amaç şüpheli alerjeni vücuda vererek oluşacak reaksiyonu belirlemektir.Alerjenler daha çok ,hastanın yaşadığı ortamda olabilecek alerjenlerden seçilmelidir.bölgeden bölgeye alerjen sıklığı değişmektedir.Mevcut alerjenler içinde en ölümcül olanı arı alerjisidir.Arı alerjisi olan kişilerde arı sokması sonrası ölümler görülebilir,dolayısıyla arı alerjisinin tespiti önemlidir.

TEDAVİ:Hastalarda her ne kadar şikayetler alerjiyi işaret etse de ,her zaman ilgili alerjen tespit edilemeyebilir.Gerek klinik gerek de laboratuar testleri ile alerji düşünülüyorsa alerjiye yönelik tedavi başlanmalıdır.Tedaviye yönelik üç ana tedavi protokolü vardır.

 1. İlgili alerjenden uzak durma:özellikle ev tozu alerjisi olanlarda çok etkilidir.Ev tozu akarları yeteri kadar uzaklaştırılırsa hastanın şikayeti hiç kalmaz.Polen alerjisinde polenlerden tamamen uzak durmak zordur,ama bazı korucu önlenler alınmalıdır.Polen sayısının yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarı çıkmamak,ev pencerelerini kapalı tutmak,araç içinde camları kapalı seyahet etmek,kapalı mekanlarda hava filtreleri kullanmak ,başlıca kontrol yolllarıdır.
 2. İlaç tedavisi:alerjenden uzak durmanın yetmediği durumlarda ek olarak şikayetlerin arttığı dönemlerde anti histaminikler ve nasal kortikosteroidler kullanılabilir.
 3. İmmunoterapi:ilaç tedavisinin de yetersiz kaldığı durumlarda aşı tedavi denenmektedir.
 4. Çocuklarda görülen besin alerjisinin ise çocuk büyüdükçe ortadan kalkacağı için en iyi tedavi çocuğa ilgili besinin verilmemesidir.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...