Ağız ve Diş Estetiğinde Yeni Trend: Gülüş Tasarımı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir. Gülüş tasarımı yapılan kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı  düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır. Gülüş tasarımı doktor tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar gibi her detay incelenerek yapılır. Ağız sağlığında olan sorunlar birkaç seansta düzeltilerek başarılı bir çalışma ortaya konulabilir. Gülüş tasarımında dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması oldukça önemlidir. Bunların gülüş sırasında belli oranda görünmesi en ideal durumdur.

Kadınlarda ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerin dişlerinin homojen dağılması, dişlerle yanakların desteğinin sağlanmasıyla daha estetik ve daha sağlıklı dişlere sahip olunabilir. Bilgisayar destekli olan gülüş programları sayesinde öncesinde herhangi bir işlem yapılmadan, uygulama sonrasında gülüşünüzün yüzünüzle nasıl bir uyum içinde olduğunu tahmini olarak görebilirsiniz. Doğru yapılacak bir gülüş tasarımı doktor ve hasta tarafından alınacak ortak kararlarla belirlenir.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri içermektedir?

 • Diş beyazlatma
 • Pembe estetik
 • Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
 • Bonding
 • Ortodontik tedaviler
 • Lamina porselenler
 • Dudak konturlarının şekillendirilmesi
 • İmplant
 • Gülüş tasarımı hangi sorunları ortadan kaldırır?
 • Diş renginde olan sorunlar
 • Diş etlerindeki şekilsizlikler
 • Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
 • Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
 • Kaybedilmiş dişler
 • Yüzdeki şekil deformasyonları
 • Diş boylarında olan uyumsuzluklar
 • Kırık ve çatlak diş yapıları
Ağız ve Diş Estetiğinde Yeni Trend: Gülüş Tasarımı
Ağız ve Diş Estetiğinde Yeni Trend: Gülüş Tasarımı

Günümüzde çağdaş insan modelinin diş hekiminden estetik anlamda yüksek beklentileri var

Çalışmalar göstermiştir ki tedavilerle daha güzel bir görüntüye kavuşan hastaların kendilerine olan özgüveni artar, toplumdaki duruşları olumlu anlamda değişir. Bilim ve teknolojideki gelişmelerin yansıması  olarak özellikle adeziv diş hekimliğinde ve dental seramiklerdeki yenilikler her geçen gün literatüre girmektedir. ( ön grup kompozit uygulamaları, feldspatik porselen uygulamaları,kristal yapısı güçlendirilmiş seramik uygulamaları vb.)

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Muhammet Saka   önemli birkaç noktayı şu şekilde özetliyor: “Bunlardan en önemlisi  alt yüz, orta yüz ve üst yüz yüksekliklerinin ve oranlarının çeşitli faktörler sebebiyle bozulduğu vakalardır. Diş kayıpları, hatalı planlanan protezler, yıllara bağlı diş aşınmaları ve bruksizm gibi dişlere ciddi travma uygulanan  tablolarda  yüz oranlarında dengesizlik meydana gelir.Bu durumlar da genellikle daha çok kuvvete maruz kalan üst  çene dişlerinde aşınmalar meydana gelir.Hastanın yüz yüksekliği azalır, yumuşak doku profilinin tonusu azalarak  yüzde çöküntüler ve kırışıklıklar meydana gelir, dudak çizgileri silikleşir,  çene ucu belirginleşerek hastada yaşlı bir ifade oluşur.İnsanlar bu durumları çoğu zaman yaşları ile paralellik gösteren normal durumlar olduğunu düşünürler.

Olayın dişlerle alakalı olduğı akıllarına gelmez. Bozulan bu dengenin düzeltilmesi hastaya daha genç daha dinamik daha neşeli bir duruş kazandırır. Bu çok önemli bir kazanımdır. Sadece hastanın dişlerinin değil yumuşak doku ve kas sisteminin de yeniden eski haline getirilmesi sağlanmış olur.Çoğu durumda plastik cerrahi ciddi operasyonlarla bu etkiyi vermeye çalışmaktadır.  Dikkat çekmek istediğim önemli bir nokta da yüzündeki kırışıklıklardan, çöküntülerden, cildindeki gerginlik kaybından, dudaklarındaki silik görünümden şikayetçi olup bu anlamda estetik operasyon geçirmeyi planlayan insanların ilk önce bir protez uzmanına danışmaları hatta estetik cerrahiyi gerçekleştirecek doktorun protez  uzmanıyla konsultasyon halinde olmaları gerekmektedir. Diş estetiği olarak nitelendirilmesine rağmen bizim yaptığımız işlem tam anlamıyla yüz estetiğidir.” Dedi

Estetik çalışmalarda insanlar daha çok görünen dişlere odaklanıyor bu doğru bir yaklaşım mıdır?
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Muhammet Saka bu soruya şu cevabı verdi: “Sadece ön bölgede görünen dişlerin rengini formunu boyutunu değiştirebilirsiniz, hastayı bu anlamda memnun da edebilirsiniz. Fakat görünmeyen bölgedeki diş ilişkilerinin görünen bölgedeki diş estetiğini  direk etkileyen faktörlerden önemli bir tanesi olduğunu gözardı etmiş olursunuz. Arka bölgelerdeki diş ilişkilerinin bozulması, ön bölgedeki dişlerin konumunu, formunu ve büyüklüğünü direk etkileyecektir. Bu şekilde uygulamanın sınırını sadece gülme hattından çıkarıp çene hareketleri,  eklem anatomisi ve yüz oranlarını da düşünerek tedaviye daha geniş bir perspektiften bakan bir mühendislik anlayışı kazandırmış oluruz.” Dedi

İnsanlar beğendiği bir gülüş tasarımını kendilerinde uygulatabilirler mi?

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Muhammet Saka  şu şekilde açıkladı : “Önemli olan kişiye bir başkasının estetik imajını kazandırmak değildir, bu gerçekçi bir talep de değildir. Bunu gerçekleştirmeye çalışmak gibi bir misyonla tedaviye  başlarsak,daha  başlangıçta yanlış bir yola sapmış oluruz.Her kişinin estetik ifadesi kendine özgüdür.Doğru olan kişiye özgü karakterleri, oranları, formu ve rengi yakalayabilmektir.”

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.