Ağız kokusu ve basit çözümü

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ağız kokusu sosyal hayatı ve cinselliği etkilemektedir. Partnerinizin bu durumu cinsel isteksizliğe neden olur. İş çevrelerinde de bu durum toplumda itilmişliğe neden olmaktadır. Pek çok kişi için kötü ağız kokusu tiksindirici gelmekte arkadaşlarını uyarmak yerine ondan kaçmayı tercih etmektedirler.

Ağız kokusu ve Kötü nefesin doğal tedavisi nasıl yapılmalı

1.  Kötü nefes tedavisi için en iyi yolu, günde en az bir kez yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Dil fırçaları ile de zaman zaman dili fırçalamak ek olarak kötü kokuyu ortadan kaldırmak için de çok önemlidir. Çıkarılabilir diş protezlerinin bakımının da iyi yapılması gerekir.
2.  Yumuşak kıllı bir fırça kullanmak da önemlidir ve diş fırçanızı her üç – dört ayda bir değiştirmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi en az altı ayda bir temizletmelisiniz. Bu işlemler iyi bir ağız hijyeni için gereklidir.
3. Yeterince su içmek, aynı zamanda genel sağlık için faydalı olabileceği gibi ağzınızı nemli tutacaktır. Su yerine kahve, soda ya da alkol kullanmayın. Tükürük, uyarmak için başka bir yolu sakız çiğnemektir Ancak, şekersiz çeşitleri deneyin.
4.  Bir çare de taze maydanoz veya nane yaprakları, karanfil, rezene kullanmaktır. Ancak, bu sadece geçici bir çözümdür. Özellikle sarımsak, soğan veya balık gibi yiyeceklerden sonra Maydanoz, nane gibi, bitkilerdeki klorofil maddesi  ağız boşluğundaki bakterileri öldürür.
5.  Kötü nefesi nötralize eden tarçın, karanfil çiğneyebilirsiniz.  tarçın kokuyu ortadan kaldırmaz ama ağızda bakterilerin azaltılmasına yardımcı olur.  Ya da tarçın aromalı şekersiz sakız kullanın.
6. Özellikle düşük karbonhidrat ile diyet yapanların azda olsa bir ekmek dilimi kötü ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.
7. Rafine Şeker Tüketimi azaltın
8. Yeşil çay için: çayda bulunan polifenol, ağız kokusuna neden olan sülfür üreten, Ağzınızın içindeki zararlı bakterileri öldürecektir
9. Suya biraz limon damlatın veya limon suyu ile ağzınızı çalkalayın
10. Kızılcık suyu bakterilerin ağız içinde oluşmasını önler.
11. Karbonatlı su ve tuzlu su hazırlayabilir bu suyla gargara yapabilirsiniz ve dil fırçaları ile fırçalayabilirsiniz.
12. Sigarayı bırakın.

 

Op. Dr. Ahmet Şirin

KBB ve Başboyun Cerrahisi Uzmanı

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.