Adet söktürücü iğnenin faydaları ve zararları

tarafından
917
Adet söktürücü iğnenin faydaları ve zararları
5.00 avg. rating (97% score) - 2 votes

Kadınlar için alternatif tıbbi yöntemlerden birisi olarak uygulanan adet söktürücü iğne, günümüzde en ideal seçeneklerden birisi oldu. Adet döneminin düzensiz olması, birçok farklı nedene bağlı olabilir. Bunu düzenli bir hale getirebilmek adına adet söktürücü kullanmak son derece önemlidir.

Jinekoloji uzmanları, zaman içerisinde bu konu üzerine eğilim gösterdi. Bizde elimizden geldiğince sizlere yüzeysel bilgiler sunmak adına adımlar atacağız.

Adet Söktürücü

Adet Söktürücü Nedir?

Adet söktürücü, kadınlarda regl döneminin gecikmesi durumunda kullanılan doğal ya da hormonal ürünler ile bu süreci hızlandırma yöntemi olarak dikkat çeker.

Türkiye genelinde özellikle adet söktürücü ürünler konusunda ciddi anlamda yenilikler meydana geldi. Kadın doğum uzmanları, adet gecikmesini birçok farklı nedene bağlar. Bu nedenleri enine boyuna analiz etmek yine çok önemlidir.

Daha önceki dönemde web sitemizde adet söktürücü bitkiler ve çaylar hakkında bilgi vermiştik. Bu bilgiler sayesinde adet söktürücü ürünler hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz. Ancak bitkiler, kimyasal bileşenlere nazaran daha uzun vadede etki eder. Dolayısı ile önemli aşamalarımızdan birisi de adet söktürücü iğne olarak dikkat çeker.

Adet Söktürücü İğne

Adet söktürücü iğne nedir

Adet Söktürücü İğne Nedir?

Adet söktürücü iğne, adet dönemini fizyolojik olarak hızlandırmak adına vücudu harekete geçiren kimyasal tedavi yöntemlerinden birisidir.

Uzmana göründüğünüz zaman sizlere bu anlamda çeşitli ilaç uygulamaları yapabilirler. Bu ilaç uygulamalarından birisi de iğne tedavisi olarak dikkat çeker. Adet söktürücü çaylar, bitkiler tabi ki yine de ciddi anlamda etkilidir. Ancak iğneler, doğrudan hormonal takviyeler arasında yer alır. Dolayısı ile kısa süre içerisinde adet dönemini ciddi anlamda tetikler.

Adet söktürücü iğneler, birçok farklı anlamda etkisini hızlıca gösterir. Ancak hormon takviyesi olduğundan dolayı ciddi anlamda zararlı da olabilir. Uzman kontrolünde kullanılması çok çok önemlidir. Dolayısı ile üzerinde durulması gereken bir başlık.

Adet Söktürücü İğnenin Faydaları

Adet düzensizliği gören kadınlarda uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olarak adından söz ettirir. Düzensizlik, aslında birçok farklı hastalığın habercisi olabilir. Bu neden dolayısı ile bu gibi durumda öncelik, mutlak surette bir kadın doğum uzmanına görünmek olacaktır.

Adet söktürücü faydaları içerisinde birkaç madde sayabiliriz. Ancak yine de bu uygulamalar, doktorlar tarafından ikinci planda tutulan uygulamalardır. İğne tedavisi, gerektiğinde ilaç tedavisinin dahi gerisinde kalabilir. Faydaları şu şekilde;

 • Adet söktürücü etkisini iğne uygulamasının arkasından 4 – 5 günlük bir zaman dilimi içerisinde gösterir.
 • Adet düzensizliği sorununun çözümü yolunda etkin seçeneklerden birisi olarak ön plana çıkar.
 • İğne tedavisinde kullanılan ilaçların fiyatları çok ucuzdur.

Faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere uzmanlar tarafından pek fazla tercih edilmez. Bunun nedeni ise faydasından çok zararı olmasıdır.

Adet Söktürücü İğne Zararları

Adet Söktürücü İğne Zararları

Adet Söktürücü İğne Zararları

Adet söktürücüler, zaman içerisinde kadınlar için düzensizliği gidermek konusunda çok önemli olmuştur. Ancak iğne uygulamaları da günümüzde internet ortamında çok fazla aratılıyor. İğne tedavisi, kati surette doktor kontrolünde uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden birisi olarak dikkatleri çeker.

Adet söktürücü iğne zararları çok fazladır. Bu neden dolayısı ile öncelikli değil, alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olarak uygulanır. Tam da bu noktada seçici olmak bizler için önemlidir. Uzmanlar, en son çare olarak bu tedavi yöntemini kullanır. Başlıca zararları ise şu şekildedir;

 • Adet söktürücü iğneler, tamamen hormon desteği olarak dikkat çeker. Dolayısı ile hormon dengesizliğine neden olabilir. Bu anlamda son derece riskli bir üründür.
 • İğne uygulamaları, aynı zamanda yan etki göstermesi son derece mümkün tedavi uygulamalarından birisidir. Dolayısı ile doğrudan fizyolojik yapınız üzerinde tahribat yaratabilir.
 • Adet söktürücü iğne ya da ilaçlar, adet dönemini taklit etme özelliğine sahip seçeneklerden birisidir. Tam da bu noktada kadınlar için bir diğer zararı da aslında taklitçi olmasıdır. Adet düzensizliklerini yok edeceğine daha kötü seçeneklere neden olabilir.

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü olarak günümüzde alternatif tedavi yöntemleri içerisinde birçok farklı seçenek tercih edilebilmektedir. Bizler, genellikle sizlere bu anlamda bitkisel çaylar ya da doğal bitkilerin kullanımını elimizden geldiğince öneriyoruz. Uzmanlar da adet söktürücü olarak doğal yöntemleri tercih eder.

Ancak doğal söktürücülerin faydalı olmadığı durumlarda öncelik, kimyasallara yönelmek olacaktır. İlaçlar ya da iğneler, doğrudan vücutta ki hormon dengesizliğini ortaya çıkarır. Dolayısı ile çok tercih ettiğimiz seçenekler arasında yer almaz. Ancak kullanılan başlıca ilaçlar şu şekilde;

 • Tarlusal 5 MG Tablet
 • Luteynyl 5 MG Tablet
 • Duphaston 10 MG Tablet
 • Cyclo-Progynova Draje
 • Dipro Enjektör
 • Primolut-N Tablet

Bu anlamda sıklık ile kullanılan ilaç tedavileri olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da söz konusudur.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yukarıdaki ilaç isimleri tamamen bilgi amaçlı sunulmuştur. Doktor tavsiyesi olmadan kati surette kullanılmamalıdır.

Adet Söktürücü ile Alakalı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet söktürücü iğne kaç günde etki eder

Adet Söktürücü ile Alakalı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet söktürücü kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli madde olduğunu öncelikle belirtmemiz gerekiyor. Bu maddeler, aslında doktorların da üzerinde durdukları önemli seçeneklerden birisidir. Adet söktürücü ilaç ya da iğne kullanırken dikkat edilmesi gerekenler üzerine eğilim gösterelim.

 • Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorlardan bağımsız bir şekilde herhangi bir ilaç asla kullanılmamalıdır.
 • Adet söktürücü ilaçlar ya da iğneler, doğrudan hormon takviyesidir. Doğru oranlarda ve doğru zamanlarda kullanılmaz ise hormonal sıkıntılar meydana gelir.
 • İlaçlar aynı zamanda kortizon etkisi de yaratabilir. Bu neden dolayısı ile doğru ilacın belirlenmesi çok çok önemlidir.