Adet Söktürücü ilaçlar ve bitkiler hakkında merak edilenler

tarafından
781
Adet Söktürücü ilaçlar ve bitkiler hakkında merak edilenler
5.00 avg. rating (98% score) - 3 votes

Bugün, birçok kadının son dönemde en çok merak ettiği konulardan başlıcası olan adet söktürücü ile alakalı olarak tüm merak edilenlere yanıt verecek ve fikir sahibi olacağız. Adet dönemi, kadınların fiziki açıdan ve psikolojik açıdan sıkıntılı bir sürecin içerisine girmesi demek. Bu dönemi sorunsuz ve hızlı bir şekilde atlatmak isteyen tüm kadınların başvurduğu bir yöntem de diyebiliriz.

Adet söktürücülerde ki esas amaç, bu süreci hızlandırmak ve adet kanamasını tetikleyerek en hızlı ve en sağlıklı şekilde yeniden başlatmaktır. Şimdi daha fazla derine inelim ve bu konu üzerine daha fazla yoğunlaşalım istiyoruz.

Adet Söktürücü Nedir?

Adet söktürücüler, Hayz kanamasının ya da bir diğer deyişle adet kanamasının hızlı bir şekilde gelmesi için rahim ve serviks bölgelerinin tam anlamı ile uyarılmasını sağlayan %100 bitkisel ürünlere verdiğimiz isimdir. Kusmayı hızlandıran ürünler olduğu gibi adeti de hızlandıran çeşitli bilgiler mevcuttur.

Günümüzde ilaç teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu ürünler, kimyasal ile karıştırılarak çeşitli ilaçlar olarak da sizlere sunulabiliyor. Genellikle adet düzensizliği sorunlarında tercih edilmesi gereken alternatif yöntemlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Günümüz tıbbi alanında doğum kontrol ilaçlarının dahi bu özelliğe sahip olduğu saptanmıştır.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Adet düzensizliği nedir?

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Adet söktürücü özelliğine sahip olarak etken şekilde tercih edilen ve uzmanların önerdiği birçok ürün söz konusudur. Adet düzensizliği ortaya çıkan dönemlerde bu bitkilerin etken olduğu ürünler, zaman içerisinde adet kanamanızı erkene çekebilir ve sizi rahatlatabilir. Adet söktürücü bitkiler sınıfında sırası ile aşağıdakiler etken olarak sıralanabilir;

Maydanoz: Kadın doğum uzmanlarının adet söktürücü olarak en net işaret ettiği sebze türüdür. Apiol, Myristicin yağları gibi bileşenleri içeriğinde barındırdığından dolayı en etken adet sökücü bitkiler arasında ilk sırada yer alır.

Soğan: Adet gecikmesi sorunlarda yine erkene çekme aşamasında en etken ürünlerden birisi olduğu kanıtlanmıştır. Gün içerisinde soğan suyu ya da bizzat kendisini tüketmek dahi çok etkili bir adet sökücü etkisi yaşamınızı sağlar.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Adet sancısına iyi gelen tarifler

Tabi ki çok fazla bitki türü bu anlamda sayılabilir ve her birisi adet söktürücü bitkiler içerisinde sıralanabilir. Genel itibari ile isimlerini sizlere sunarak fikir verecek olursak;

 1. Ada Çayı
 2. Kekik Çayı
 3. Zerdeçal
 4. Aloe Vera
 5. Kişniş Tohumu
 6. Rezene Tohumu
 7. Nar

Bu listenin olmazsa olmaz diğer parçaları olarak dikkat çekiyor. Günlük tüketimi sağlandığında kısa sürede adet kanamasını erkene alan ve düzensizliği gidermede yardımcı olan mükemmel ürünler diyebiliriz.

Adet Söktürücü İlaçlar - Pegarose.com

Adet Söktürücü İlaçlar ve diğer adet söktürücüler

Adet Söktürücü İlaçlar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zaman içerisinde doğal bitki özlerinden ziyade süreci hızlandırabilmek adına ilaç şirketleri de harekete geçti ve adet sürecinin hızlanması adına somut adım attı. Aşağıda listesini sunacağımız ilaçlar, adet sürecinizi erkene çekmek ve düzensizliği ortadan kaldırabilmek adına birebir diyebiliriz. Bu ilaçlar sayesinde adet süreniz 3 – 5 gün içerisinde başlar ve sonrasında normal düzeninde devam eder.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Bu ilaçları kesinlikle doktor önerisi olmadan kullanmanız önerilir. Tıbbi kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre liste aşağıdaki şekilde hazırlanmıştır.

 1. Tarlusal 5 mg Tablet
 2. Luteynyl 5 mg Tablet
 3. Duphaston 10 Mg Tablet
 4. Cyclo- Progynova Draje
 5. Apranax Fort 550 mg Tablet
 6. Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet
 7. Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Adet döneminde ilaç kullanan kadınlar dikkat

Adet Söktürücü İğne Tedavisi

Adet Söktürücü İğne Tedavisi

Adet Söktürücü İğne Tedavisi

Tıbbi alanda tabi ki ilaçlar ile bu dönemin daha uygun bir hale getirilmesi mümkün oldu. Ancak iğne, her zaman için insan vücuduna en hızlı tesir eden tedavi yöntemlerinden birisi olarak ön plana çıkmıştır. Zaman içerisinde talep edilmesi ile birlikte adet söktürücü iğne de ortaya çıkarıldı.

Adet söktürücü iğne, kadınlara zerk edildiği an itibari ile 3 gün sonrasında adet dönemini başlattığı ve bu süreci en ciddi şekilde hızlandıran etkenlerden birisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu tedavi yöntemi, uygun görüldüğü takdirde kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır ve dikkatli olunmalıdır.

Adet Söktürücü Gıdalar

Adet Söktürücü Gıdalar

Adet Söktürücü Gıdalar

Adet söktürücü olarak en etkin gıdaların her zaman için lifli gıdalar olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Lifli gıdalar, sindirim sistemi faaliyetlerini hızlandırdığı gibi aynı zamanda kadınlarda hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi safhasında en çok önerilen ürünler arasında yer alır. Genel itibari ile;

 1. Dereotu
 2. Atkuyruğu
 3. Kereviz
 4. Yabani Kekik
 5. Civan Perçemi

gibi besinlerin de adet döneminde en etken seçeneklerden birisi olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynaklar: “Menstruation.” Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2010.