Adet sancılarını hafifleten bitkiler

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

İyileştiren Bitkiler adlı kitabıyla “Hangi hastalığa hangi bitki iyi gelir ve nasıl kullanılmalıdır?” sorusuna yanıt veren Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan adet dönemi sancılarına iyi gelen bitkileri şöyle açıklıyor…

Dismenore (ağrılı regl), adet dönemlerinde kadınların yüzde 50’sinde gözlenebilen yaygın bir sorundur. Başlıca iki grup altında değerlendirilebilir:

Primer dismenore, herhangi bir ilgili nedene bağlı olmadan, sekonder dismenore ise pelvik bir bozukluğa (çikolata kisti gibi) bağlı olarak ortaya çıkar.

Adet ağrısı genellikle kasıkta olur ve ağrının ortaya çıktığı dönem itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet sonrasında kasık ağrısı olarak ifade edilir. Bazı bitkisel çaylar bu dönemde sık karşılaşılan şikayetlerin hafifletilmesinde yararlı olabilir.

Kişilerde bu dönem içerisinde ortaya çıkan kasılma/spazm şikayetlerinin hafifletilmesi için spazm çözücü etkiye sahip bitkilerden yararlanılabilir. Bu amaçla civanperçemi, mayıspapatyası ve gül tomurcuğu, rahimdeki spazmın hafifletilmesinin yanı sıra hafif yatıştırıcı özelliği ile adet döneminde kadınlarda ortaya çıkan gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacak, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Zerdeçal ve söğüt kabuğu gibi prostaglandin baskılayıcıları, adet döneminde vücutta oluşan ödemin uzaklaştırılması ve ağrının hafifletilmesinde yararlı olabilir.

Bitkisel östrojen özelliğine sahip olan kırmızı yonca, vücutta östrojenik reseptörlere bağlanarak, adet döneminde salgılanan östrojen hormonunun bağlanmasını kısmen engeller. Açıkta kalan östrojenin, karaciğerde hızla parçalanmasını sağlamak üzere karahindiba gibi karaciğer işlevleri destekleyen bitkisel ürünlerden yararlanılır.

Diğer adet kanamasını azaltmak ve kontrol altında tutmak amacıyla çoban çantası yararlı olur.

Öneriler ve uyarılar
Bu bitkileri ayrı ayrı hazırlamak yerine kadınlarda bu özel günler için tasarlanmış çay karışımı marketlerde poşet bitkisel çaylar arasında yer alır. Bu çaydan, adet dönemi içerisinde günde 4 defa içilmesi etkili olabilir. Ardışık 3-4 adet dönemi birer hafta kullanılması durumunda etkinin daha kuvvetli olması beklenir.

 

Kaynak: Pudra.com

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.