A’dan Z’ye kış bakımı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kış mevsiminde cildinizin hırpalanmasını istemiyorsanız…

 

Kış mevsimi bir anda geldi; kışlıklarınızı çıkartıp hazırlamış olabilirsiniz; ancak cildiniz kışa yeterince hazır mı? Ya hazırlıksız yakalandıysanız?

Cildinizin kış mevsimine uyum sağlaması için dikkatetmeniz gerekenleri Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman anlattı:

Deri, tırnaklar ve saçlarımızın mevsimdeğişikliklerinden doğrudan etkilendiğini dile getiren Uzm. Dr. Ataman; ‘Soğuk ortamın deri üzerinde yaptığı ilk etki kurumadır. Kurumaya karşı giydiğimiz kıyafetler ve özellikle ellerimiz için kullandığımız eldivenlerimiz ilk silahımızdır. Bunubariyer krem dediğimiz deriden su kaybını önleyen ve nemlendiren kremler izler. Bu kremleri cildinizin kuru olduğu her zaman, günde en az 3 kez sürmelisiniz. Özellikle kadınlarda topuk derisi kuruması, topuk çatlakları, kış mevsiminde en sık görülen problemlerdir. Ayrıca merkezi ısıtmalı kapalı ev ve iş ortamlarının da deriyi kuruttuğunu unutmayın.’ diye konuştu.

Cildinizi, saçlarınızı ve tırnaklarınızı kış mevsiminin olumsuzluklarından korumak istiyorsanız…

•Deri, su ve temizlik ürünleriyle temas sonucunda daha çok kuruduğu için kış mevsiminde daha az banyo yapın ve banyoda kalma sürenizi kısa tutun. Duş yağlarıyla yıkanmayı tercih edin.

• Banyodan çıkar çıkmaz; deriye nüfuz ederek suyu deriye hapseden nemlendiriciler kullanın.

• Saçlarınızın kurumasını istemiyorsanız, kurutmayan şampuanlar, saç kremleri kullanın; sıcaksudan ve sıcak fönden kaçının.

• Tırnaklarınız uç kısımlarından ayrılıyor, çatlıyor ya da tabakalar oluşuyorsa bunların vitamineksikliğine bağlı olduğunu düşünmeyin. Tırnaklarınız da cildiniz gibi mevsimden etkilenir. Tırnaklarınızı korumak için su, sabun, deterjan, çamaşır suyu temasından kaçının, eldiven giyin ve el kremi sürün.

• Kış mevsiminde D vitamini eksikliği yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle vitamin takviyesi alın.

• Yüksek rakımda oturuyorsanız güneş yanığı ve uçuklara karşı önleminizi alın.

• Ergenlik sivilceleri kış mevsimini sever. Bu dönemde tedavinizi aksatmayın.

• Egzamalar ve sedef hastalığı da yine kışın şiddetlenme eğilimindedir. Özellikle bebeklerde görülen atopik egzamalar kışın önemli sorun haline gelir. Medikal temizleme ürünleri ve bebekyağı kullanımına önem vererek, ev ortamının çok sıcak olmasından kaçının.

• Uzun saatler mesainiz varsa ve kapalı ayakkabılar giyiyorsanız, ayak mantarı problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle işe gidip gelirken daha sıcak tutan ayakkabılar; iş ortamında inceayakkabılar giyerek bu problemle başa çıkabilirsiniz.

• Havayı müsait buldukça açık ortamlarda yürüyüş yapın.

• Düzenli beslenmeye dikkat edin.

• Sigara ve alkolden uzak durun.

More from the blog

Jel Tırnağın Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

Jel tırnak son dönemlerde oldukça popüler hale gelen bir tırnak uygulaması işlemidir. Ellerin bakımlı ve bir o kadar hoş görünmesine neden olan en önemli...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Hasar görmüş cilt ve yaralar için Galebe Onarıcı Krem

Üstün AR-GE gücü ile yeniliklerin öncüsü Uraw, Galebe Onarıcı Kremin özelleştirilmiş formülü ile hasar görmüş cilt ve yaralara çözüm olmaya hazır.  Vücudumuzdaki en büyük organ...

Kore Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kore kozmetik ürünleri ilk olarak Güney Kore kadınlarının, ardından da tüm dünya kadınlarının memnuniyet duyarak kullandıkları cilt bakım güzellik ürünleridir. Pürüzsüz ve parlak ciltleri...