7 dakikada fit olun!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazı: Dt.Burcu AYDIN 

New York Times dergisinin 12 Mayıs 2013 tarihli sayısında çarpıcı bir yazı yayınlandı. Egzersiz bilimi ile ilgili bu yazıyı okuyunca sizinle paylaşmaya karar verdim. 

Egzersizler hakkında her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. İlham verici araştırmalardan biri ‘American College of Sports Medicine’s Health & Fitness Journal’da Mayıs ayında yayınlanan bir araştırmaydı. Bu araştırma egzersizler konusundaki yenilikleri günlük hayatımıza nasıl adapte edebileceğimiz konusunda iyi bir örnek. Kısaca özetleyeyim: 

Bu yeni yaklaşımda sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanıyorsunuz, ihtiyacınız olan şeyler bir sandalye ve evinizin bir duvarı. Yapacağınız toplam 12 egzersiz ve harcayacağınız zaman 7 dakika. 

Kısa sürede yapılan yüksek yoğunluklu egzersizler artık Amerika’da ve dünyada oldukça revaçta. Bu popüler egzersiz modeli, klasik dayanıklılık egzersizleri ile elde edilen fitness başarısını kısa süre ayırarak elde edebileceğimizi vaat ediyor. Bu iddia bilimsel olarak da kanıtlandı. Yapılan çalışmalar sadece birkaç dakikanızı ayıracağınız yüksek yoğunluklu egzersizlerin, saatlerce yapacağınız koşu veya bisiklete binmekle kaslarınızda aynı moleküler değişikliklere neden olduğunu gösteriyor. 

egzersiz_spor_7dakika


Yüksek yoğunluklu egzersizlerin en önemli özelliği 30 saniye hızlı yapılan hareketler ve egzersizler arasında verilen kısa dinlenme araları. Yayınlanan bu araştırmada egzersizler arasındaki dinlenme süresi ise 10 saniye. Denemek isteyenler için egzersilerin şemasını paylaşıyorum. Her bir hareket arasında 10 saniye dinlenme molası vermeyi unutmayın. 

 

15 Dakikalık Kalça ve Bacak Egzersizleri

 

Kalçanı her zaman kıvırıyor, dışarı çıkartıyor, kapatıyor ya da boy aynasında boş boş seyrediyorsun. Onu çalıştırmak için 15 dakikanı ayırman yeterli.

 

 Sımsıkı kalçalar için kalça sıkılaştırma hareketleri

 

Doğru egzersiz hareketleriyle kalçalarınızı sıkılaştırıp aynaları tekrar sevmeye başlayabilirsiniz. İşte kalça sıkılaştırma hareketleri…

 

Sıkı kalçalar için 7 tavsiye

 

Dik, biçimli ve sıkı kalçalar için yapabileceğiniz çok şey var!

 

Sıkı kalçalar için en iyi 3 hareket!

 

Her zaman fit görünelim ki sağlıklı ve güzel olalım. Size sıkı kalçalar için 3 hareket önerisinde bulunuyoruz. Emin olun, bu üçlü hayat kurtarıyor!

 

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

 

Dümdüz bir karın, incecik bir bele kavuşmak hayal değil…

 

Mekik çekmeden düz bir karın

 

Bir ayın sonunda sımsıkı olmuş düz bir karın ve karın kaslarınla herkese hava atacaksın!Dt.Burcu AYDIN 
www.dcakademi.com 

Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.