7 Çiftten 1’i Kısırlık Sorunu Yaşıyor

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Türkiye’de her 7 çiftten 1’i kısırlık sorunu yaşıyor. Kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftler, soluğu tüp Bebek merkezlerinde alıyor. Yılda 40 bin tüp Bebek tedavisinin uygulandığını belirten Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Uzman Dr. Hakan Özörnek, tüp Bebek tedavisinde başarı oranının eve götürülen Bebek oranı ile ifade edildiğini bu oranın da en iyi merkezlerde yüzde 30’lar civarında olduğunu vurguladı.

Çeşitli hastalıklar, değişen ve kötüleşen çevre koşulları, stres, sigara alışkanlığı gibi pek çok faktör kısırlığın artışında rol oynuyor. Dr. Hakan Özörnek, yüz yıl önce erkeklerde ortalama sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, Dünya Sağlık Örgütü’nün son normal değerlerine göre olması gereken normal değer 15 milyona düşürüldü.

Sadece erkek faktörü değil, kadınların da geç evlenme nedeniyle yumurta rezervlerinin azalması, çiftlerin çocuk sahibi olmasının önünde engel oluşturuyor. Her 7 çiftten 1’inin kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamadığı Türkiye’de her yıl yaklaşık 40 bin tüp Bebek uygulaması yapılıyor.

TEDAVİ GÖRENLERİN YÜZDE 30’U EVE BEBEKLE DÖNÜYOR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özörnek, gelişen teknoloji ve geliştirilen yöntemlerle tüp Bebek tedavisinin başarı oranının giderek arttığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Tüp Bebek tedavisinde artık daha az ilaç tedavisi ile daha yüksek gebelik oranları elde edebiliyoruz. Ancak asıl başarı, gebelik oranları değil eve götürülen Bebek oranları. Yurtdışında tüp Bebek tedavisinin başarısı eve götürülen Bebek oranları ile ifade ediliyor. Dünya genelinde tüp Bebek tedavisi sonrası eve götürülen Bebek oranı, yüzde 30’lar civarında. Biz Eurofertil Tüp Bebek Merkezi olarak 10 bininci tüp Bebek uygulamasını yaptık. Şimdiye kadar hastalarımızın eve götürdüğü Bebek sayısı da 3 bin 2 yüzün üzerinde.”

BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN 4 DENEMEDE İDEAL

Tüp Bebek tedavisinin başarısının anne adayının yaşından, anne ve baba adayındaki mevcut hastalıklara, çiftlere uygulanan tedavi yöntemine kadar pek çok faktöre bağlı olduğunun altını çizen Dr. Hakan Özörnek, genel olarak ilk 4 denemede toplamda hastaların yüzde 95’inin gebe kaldığını vurguladı.

Dr. Özörnek, “çiftler genellikle bir iki kez deneyip olmuyor diye bırakıyor. Oysa dünyada da geçerli olan ideal deneme sayısı 4’tür. İlk 4 denemede toplamda hastaların gebe kalma oranları yüzde 95’tir, beşinci, altıncı denemede başarı şansı biraz düşer” dedi.

More from the blog

Doğal ve Organik Beslenerek Kendinize İyi Bakın

Beslenme düzeni sağlık ve güzellik açısından çok önemlidir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin içeriği görünüşünüz üzerinde etkilidir. Yağlı ve katkılı yiyecekler beden ve ruh sağlığınız...

Tüm Vitaminleri İhtiva Eden Bitki Arpa Çimi Nedir? Mucizevi Faydaları

Vücudumuzun sağlıklı ve dinamik çalışması için olmazsa olmaz vitaminler ve mineraller  besin yoluyla ,gerektiği hallerde takviyelerle alınması gerekmektedir. Hangi vitamine ihtiyaç duyduğumuz bilmeksizin her...

Kolojen nedir?Kolojen Takviyesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anti-Aging sektör pazarında sıklıkla karşımıza çıkan kolojen insan vücudunda bulunan proteinlerin en büyüğü olup;Kemik,kas deri,kan damarları gibi hemen hemen tüm vücutta bulunmaktadır. Kolojen Vücudumuzdaki Görevleri...

Burun Spreyleri Alışkanlık Yapabilir

Burun eğriliği, alerjik rahatsızlıklar, burun içi konkaların çeşitli sebeplerle şişmesi, sinüzit gibi sebeplerle sıkça reçete edilen burun spreyleri doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık...