6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anne sütünün yanında ek gıdaya başlayan bebeklere, ilk mama döneminde nasıl tarifler hazırlamalı? Annelerin işini kolaylaştıran mama tarifleri

İlk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin bu aydan itibaren sindirim sistemi artık farklı besinlerle tanışmaya hazır hale gelir. Peki, bebeğinizin ilk mama döneminde ona ne gibi tarifler hazırlamalısınız?

Sibel Güngör Kızıltan’ın hazırladığı, 6-24 aylık bebeklerin beslenme planı ve onlar için yemek tariflerini içeren Bebeğimin Beslenme Kitabı’ndan bebeğiniz için ilk mama tarifleri:

Pirinçli veya tahıllı kahvaltı

Malzemeler:

  • 3-4 tatlı kaşığı pirinçli veya tahıllı toz mama
  • 60 ml. anne sütü veya hazır mama

Yapılışı:
Bir kasenin içine pirinç veya tahıl tozu koyun. Anne sütü veya hazır mamayı (kışın ılık, yazın oda sıcaklığında) ekleyin. Pürüzsüz ve yumuşak bir kıvama getirin. 1 hafta sonra bu karışıma 1 tatlı kaşığı pekmez, taze meyve püresi veya özellikle kabızlığı olan çocuklar için kuru meyvelerden hazırlayabileceğiniz püreyi ekleyerek vermeye başlayabilirsiniz.

6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri
6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri

Peynirli kahvaltı

Malzemeler:

  • 15 gr. Tuzu alınmış keçi peyniri
  • ½ çay kaşığı tuzsuz tereyağı
  • ¼ yumurta sarısı, ilerleyen zamanda yarım yumurta sarısı
  • Kıvam verecek kadar pirinç tozu veya yulaf tozu
  • 30-60 ml. arası hazır mama veya anne sütü
  • Arzuya göre 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi

Yapılışı:
Bir kabın içinde önce peyniri, sonra tereyağını ve yumurta sarısını çatalla iyice ezin. Üzerine pirinç veya yulaf tozunu ekleyin. Kıvamını kontrol ederek hazır mama veya anne sütünü ekleyin. Arzuya göre 1 çay kaşığı ile 1 tatlı kaşığı arası pekmez ekleyebilirsiniz. Yumuşak ve akıcı bir karışım olana kadar iyice karıştırın.

More from the blog

İstanbul Çocuk Eğlence Merkezleri

Oyun oynamak, çocukların hem gelişiminde hem de sosyalleşmesinde çok önemli bir yer kaplar. Ailelerin, çocuklarının oyun oynaması için tercih ettiği en yaygın mekanlardan biri...

Mışıl Mışıl Uykular İçin Çocuk Yatağı Nasıl Seçilir?

Çocuklarınızın odalarını dekore ederken, seçtiğiniz mobilyaların estetik görünümünün yanı sıra, satın alacağınız çocuk yatağı modeli de oldukça önemli bir yer tutar. Onlar için yarattığınız özel alanın en...

Çocuklar Süt Sevmiyor mu?

İlk olarak ambalajlı sütler, şu an ortalıkta gezen çiğ sütlere göre denetimli ve kontrollü olduğu için kesinlikle ama kesinlikle daha güvenli ve sağlıklıymış.

En güzel erkek bebek isimleri 2018

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte en güzel erkek bebek isimleri 2018 yılı önerileri üzerinde durmak istedik.