6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri

Mama Tarifleri
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Anne sütünün yanında ek gıdaya başlayan bebeklere, ilk mama döneminde nasıl tarifler hazırlamalı? Annelerin işini kolaylaştıran mama tarifleri

İlk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin bu aydan itibaren sindirim sistemi artık farklı besinlerle tanışmaya hazır hale gelir. Peki, bebeğinizin ilk mama döneminde ona ne gibi tarifler hazırlamalısınız?

Sibel Güngör Kızıltan’ın hazırladığı, 6-24 aylık bebeklerin beslenme planı ve onlar için yemek tariflerini içeren Bebeğimin Beslenme Kitabı’ndan bebeğiniz için ilk mama tarifleri:

Pirinçli veya tahıllı kahvaltı

Malzemeler:

  • 3-4 tatlı kaşığı pirinçli veya tahıllı toz mama
  • 60 ml. anne sütü veya hazır mama

Yapılışı:
Bir kasenin içine pirinç veya tahıl tozu koyun. Anne sütü veya hazır mamayı (kışın ılık, yazın oda sıcaklığında) ekleyin. Pürüzsüz ve yumuşak bir kıvama getirin. 1 hafta sonra bu karışıma 1 tatlı kaşığı pekmez, taze meyve püresi veya özellikle kabızlığı olan çocuklar için kuru meyvelerden hazırlayabileceğiniz püreyi ekleyerek vermeye başlayabilirsiniz.

6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri
6 aylık bebekler için ilk mama tarifleri

Peynirli kahvaltı

Malzemeler:

  • 15 gr. Tuzu alınmış keçi peyniri
  • ½ çay kaşığı tuzsuz tereyağı
  • ¼ yumurta sarısı, ilerleyen zamanda yarım yumurta sarısı
  • Kıvam verecek kadar pirinç tozu veya yulaf tozu
  • 30-60 ml. arası hazır mama veya anne sütü
  • Arzuya göre 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi

Yapılışı:
Bir kabın içinde önce peyniri, sonra tereyağını ve yumurta sarısını çatalla iyice ezin. Üzerine pirinç veya yulaf tozunu ekleyin. Kıvamını kontrol ederek hazır mama veya anne sütünü ekleyin. Arzuya göre 1 çay kaşığı ile 1 tatlı kaşığı arası pekmez ekleyebilirsiniz. Yumuşak ve akıcı bir karışım olana kadar iyice karıştırın.

1
2
3
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.