6 Ayda oluşacak çürük Ramazan’da 1 ayda oluşuyor

Dentistanbul Levent Academy Başhekimi Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, ramazanda tükürük salgısının azalması nedeniyle 6 ayda oluşabilecek bir çürüğün 1 ayda oluşabildiğini vurguladı.

6 Ayda oluşacak çürük Ramazan'da 1 ayda oluşuyor
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dentistanbul Levent Academy Başhekimi Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, ramazanda tükürük salgısının azalması nedeniyle 6 ayda oluşabilecek bir çürüğün 1 ayda oluşabildiğini vurgulayarak, bu ayda diş sağlığına iki kat özen göstermemiz gerektiğini söyledi.

Ramazanda diş sağlığına ilişkin sorularımızı Dentistanbul Levent Academy Başhekimi Doç. Dr. Ali Çağın Yücel yanıtladı.
Ramazanda oruç nedeniyle su kaybı meydana geleceği için tükürük oranı, akış hızı ve kalitesinde düşme meydana geldiğini anımsatan Yücel, dişin fırçalanmaması durumunda, “şeker yedikten sonra diş fırçalamadan uyunmuş” gibi çürük oluşum hızının artacağını vurguladı.
“Normalde 6 ayda oluşabilecek çürük Ramazan ayında bir ay içerisinde bile oluşabilir. Var olan çürükler artar, yeni çürük oluşumu meydana gelir” diyen Doç. Dr. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:“Sahurda insanlar özellikle karbonhidratlı yiyecekler yiyorlar. Çürük oluşumunda karbonhidrat çok önemli bir etken çünkü şeker oranı fazla, ette de şeker var ama ekmek kadar değil.”
İftardan sonra fırçalamayı ihmal etmeyin
Günde iki kez, iftardan ve sahurdan sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerektiğine işaret eden Ali Çağın Yücel, “İftardan sonra, gıda alınmaya devam edildiği için diş fırçalanmayabiliyor. Ancak dişlerinizi korumak için, gıda almaya devam edecek olsanız dahi, dişlerinizi fırçalayın. Yemek yedikten hemen sonra plak oluşumu ve diş hassasiyeti artacağı için dişlerinizi 30 dakika sonra fırçalayın. İftar yaptıktan sonra, arada 1 saat mola verdiğiniz zaman yarım saat bekleyip dişlerinizi fırçalayın, yarım saat sonra gıda almaya başlayabilirsiniz” diye konuştu.
Ağız kuruluğu çok etkili
Ramazanda ortaya çıkan en önemli sorunlardan birinin ağız kuruluğu olduğunu belirten Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Özellikle gece ağzı açık uyuyanlarda bu çok daha belirgindir. Ağız kuruduğu zaman, dişler tükürüğün koruyucu etkisinden yararlanamaz, o nedenle, su yutmamak kaydıyla, ağızlarını suyla çalkalayıp tükürebilirler. Ramazandaki en önemli sorunlardan biri de ağız kokusu. Hem mide boş, hem yediğimiz yiyeceklere bağlı olarak bir koku vardır, hem de ağız da kuruduğu için koku iki kat artar. Bunu engellemenin yolu da, gün içinde su yutmadan diş macunsuz dişi fırçalamak ve ağız çalkalamak.”
Avatar
Kadınlar artık Türkiye'nin en iyi kadın sitesi Pegarose.com'da.Kadınlar için hazırlanan en geniş zayıflama, diyet, göbek eritme , güzellik ve kadın portalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.